Reklama

W Zakręcie będzie kościół

Wojciech Świątkiewicz
Edycja warszawska (st.) 44/2001

Niewielka parafia św. Pawła Apostoła w Zakręcie wznosi nową świątynię. 21 października bp Kazimierz Romaniuk wmurował w jej mury kamień węgielny i akt erekcyjny.

Pasterza diecezji warszawsko-praskiej powitał miejscowy proboszcz ks. Tadeusz Firysiuk oraz przedstawiciele wspólnoty parafialnej. - Żyjemy w takiej rzeczywistości, że w niektórych miejscach na kuli ziemskiej człowiek na człowieka posyła czołgi, bombowce, ludzie bawią się w terroryzm. My jesteśmy zwolennikami cywilizacji życia i to dzieło, które wznosimy w wielkim trudzie, jest tego dowodem. Tu wiele serc gromadzi się wokół Osoby Jezusa Chrystusa - mówił Ksiądz Proboszcz.

Mszę św. w intencji podjętego dzieła i o błogosławieństwo Boże dla miejscowej parafii odprawił bp Romaniuk. W wygłoszonej homilii na przykładzie Mojżesza i św. Pawła mówił o naszej postawie podczas modlitwy. Podkreślił, że człowiek jest stworzony, by swoim życiem, nawet bardzo skromnym, przyczyniać się do przymnażania chwały Panu Bogu. Powinniśmy modlić się o wiarę silną, o wzajemną miłość i jedność oraz niezachwianą nadzieję otrzymania wiecznej chwały.

Nawiązując do poświęcenia kamienia węgielnego, Biskup warszawsko-praski podkreślił, że Jezus Chrystus został nazwany kamieniem drogocennym, wybranym i żywym. Wszyscy, jako wyznawcy Jezusa Chrystusa zostaliśmy też nazwani żywymi kamieniami, ciągle wszakże pod warunkiem, że będzie nas łączyć nawzajem prawdziwa miłość. Wznoszone mury są nieważne, jeżeli nawzajem nie stanowimy żywego Kościoła. Budowę nowej świątyni w Zakręcie zawierzył Matce Najświętszej.

Następnie ks. prał. Jan Byrski, dziekan dekanatu Mińsk Mazowiecki - św. Antoniego z Padwy odczytał treść aktu erekcyjnego. Później krótko przemówili: sędziwa pani Franciszka Pazio, która ofiarowała ziemię stanowiącą część obecnego cmentarza i 72-letni pan Władysław Gwiazda, który przez pięć lat przepracował ponad 4,5 tys. godzin przy budowie kościoła.

Kamienie węgielne pochodzą z bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie i z rzymskiej bazyliki św. Pawła za Murami i zostały poświęcone 13 czerwca 1999 r. przez Ojca Świętego w katedrze warszawsko-praskiej św. Floriana podczas pielgrzymki do Ojczyzny. Świątynia powstała według pomysłu ks. Firysiuka, a zaprojektowała ją mgr. inż. arch. Ewa Bednarzak. Kierownikiem budowy jest inż. Krzysztof Firysiuk.

Po Komunii św. pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Zakręcie, noszącej od niedawna imię Cypriana Kamila Norwida złożyli ślubowanie - być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swej klasy i szkoły. Bp Romaniuk odmówił nad dziećmi specjalną modlitwę: "Panie nasz, Boże, Ty sprawiasz, że także usta dzieci głoszą chwałę Twojego Imienia, wejrzyj łaskawie na te dzieci, które Kościół z wiarą poleca Twojej dobroci. Twój Syn, narodzony z Maryi Dziewicy, chętnie przyjmował dzieci obejmując je ramionami, błogosławił i stawiał wszystkim jako wzór do naśladowania. Ojcze, ześlij na nie swoje błogosławieństwo, aby kiedy dorosną pełniły wśród ludzi dobre czyny, słuchały natchnień Ducha Świętego, i przez to były świadkami Chrystusa oraz głosicielami i obrońcami wiary. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen".

Po Mszy św. wierni udali się procesjonalnie na teren przeznaczony pod przyszły cmentarz, gdzie bp Romaniuk poświęcił krzyż. Jeszcze podczas Mszy św. Pasterz diecezji warszawsko-praskiej podkreślił, że jest to dodatkowy powód wdzięczności wobec Pana Boga. W diecezji jest wiele parafii, nieraz już sędziwych, które nie posiadają jednak cmentarza. Bp Romaniuk określił "wielkim sukcesem" w tak krótkim czasie zorganizowanie cmentarza.

Niespodzianką przygotowaną przez miejscowego Księdza Proboszcza było zaproszenie uczestników uroczystości do stolików, gdzie żołnierze częstowali przygotowanym przez siebie posiłkiem.

Parafia św. Pawła w Zakręcie powstała w 1996 r. z części parafii w Starej Miłosnej i Wiązownej. Obecnego proboszcza ks. Tadeusza Firysiuka wspomaga ks. Marian Żechowski.

Świadectwo kapłana rannego pod Giewontem

2019-09-10 13:17

Polska pod Krzyżem

To jest coś znacznie więcej niż film, to wielkie świadectwo i znak dla Polski. To zaproszenie, to wezwanie, by stanąć pod Krzyżem, zaprzeć się się samego siebie, wziąć go i naśladować Jezusa. W Krzyżu zwycięstwo dla Kościoła i Polski, dla każdego z nas! Prosimy Was z całą mocą - odczytajcie ten znak.


Przeczytaj także: "Polska pod Krzyżem" w łączności duchowej z Jerozolimą

Polska pod Krzyżem – Polacy wypełniają duchowy testament św. Jana Pawła II

Jan Paweł II w 1997 roku wzywał do obrony krzyża „od Tatr aż do Bałtyku”. 22 sierpnia 2019 roku pod krzyżem na Giewoncie ks. Jerzy Kozłowski został trzykrotnie rażony piorunem. Ten krzyż jest symbolem wiary w Polsce przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Jego replika stanie przy ołtarzu polowym na lotnisku we Włocławku podczas wydarzenia „Polska pod Krzyżem”.

Jan Paweł II podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1997 roku, w Zakopanem wzywał Polaków: Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym, rodzinnym. Dzisiaj dziękowałem Bogu za to, że wasi przodkowie na Giewoncie wznieśli krzyż. Ten krzyż patrzy na Polskę od Tatr aż do Bałtyku. I ten krzyż mówi całej Polsce: „Sursum corda” – „W górę serca”. Trzeba żeby cała Polska od morza aż po Tatry patrząc w stronę krzyża na Giewoncie słyszała i powtarzała: „Sursum corda”.

W sierpniu tego roku, we Wspomnienie Najświętszej Marii Panny Królowej, podczas wycieczki w góry, na Giewoncie, stojąc trzy metry od krzyża ksiądz katolicki został trzykrotnie rażony przez piorun. – Pomyślałem, że skoro jestem Księdzem, to mogę udzielić rozgrzeszenia ludziom obecnym na szczycie i którzy schodzą z niego, bo może ktoś z nich jest ranny. Uczyniłem wielki znak krzyża, błogosławiąc wszystkich ludzi tam obecnych – wspomina ks. Jerzy Kozłowski.

W ten sposób kapłan dokonał absolucji, czyli całkowitego odpuszczenia win, przeznaczonego na godzinę śmierci. – Odczytujemy to wydarzenie jako znak dla całej Polski – podkreśla Maciej Bodasiński, organizator wydarzenia „Polska pod Krzyżem”. – Ksiądz jest uosobieniem Chrystusa na ziemi, został trafiony przez piorun trzy razy i odpuścił wszystkim tam obecnym grzechy, jakby biorąc cierpienie na siebie. Ten obraz koresponduje z tym, co wydarzyło się na Kalwarii… Myślę, że nie powinniśmy zamykać oczu na to wydarzenie. Niech ono stanie się jeszcze mocniejszą zachętą do tego, by stanąć pod krzyżem w najbliższą sobotę – zaprasza Bodasiński.

Replika krzyża z Giewontu będzie obecna na miejscu modlitwy „Polska pod Krzyżem” na lotnisku we Włocławku. – Na szczycie ktoś zapytał mnie, czy krzyż na Giewoncie zabija. Odpowiedziałem, że gdyby tak było my powinniśmy być martwi, a wszyscy poniżej nas powinni żyć, a jest dokładnie odwrotnie – opowiada ks. Jerzy i dodaje – Oddaję moje cierpienia za Kościół w Polsce i w tym bólu łącze się z Panem Jezusem.

Jako ludzie wierzący, wiemy, że to właśnie z Krzyża płynie uzdrowienie, uwolnienie i wszelkie łaski. Wydarzenie „Polska pod Krzyżem” ma być aktem postawienia krzyża w centrum życia w Polsce, w centrum wszystkich wydarzeń, jakie dzieją się w naszym kraju. Tylko w ten sposób możemy doświadczyć mocy wielkiej Miłości, która z niego płynie.

• POLSKA POD KRZYŻEM (14.09.2019) to wydarzenie otwarte. Uczestnicy mogą przyjechać bez wcześniejszej rejestracji.

• 10 września 2019 r. o godz. 11:00 na stronie internetowej zgłoszonych było 670 miejsc, w których wierni będą się modlić w łączności duchowej z uczestnikami wydarzenia głównego we Włocławku. Proponowany program dla parafii dostępny jest pod adresem: https://polskapodkrzyzem.pl/#mapa

• Na stronie internetowej polskapodkrzyzem.pl dostępny jest spot (video) POLSKA POD KRZYŻEM, który można bezpłatnie pobierać i udostępniać na stronach parafialnych oraz w mediach.

PROGRAM:

09:00 Przyjmowanie pielgrzymów na placu 10:45 Zawiązanie wspólnoty 11:00 Różaniec: Tajemnice Bolesne 11:30 Konferencja wprowadzająca: „Odrzucenie Krzyża i walka duchowa we współczesnym świecie”, Lech Dokowicz 13:00 Przerwa na posiłek 15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia 15:15 Msza Święta wraz z uroczystym wniesieniem relikwii Krzyża Świętego 17:30 Konferencje: ks. Dolindo Ruotolo (odtworzenie homilii w wersji audio) oraz Joanna Bątkiewicz-Brożek. 18:30 Przerwa 20:15 Droga Krzyżowa 22:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu 03:00 Zakończenie Adoracji i Msza Święta z niedzieli (Święto Matki Bożej Bolesnej)

AKREDYTACJE:

Prosimy dziennikarzy o zgłoszenie udziału w wydarzeniu POLSKA POD KRZYŻEM do piątku – 13 września do godz. 12:00 na adres mailowy: media@polskapodkrzyzem.pl lub w formie sms – tel. 664 540 247.

Proszę podać imię nazwisko, nazwę redakcji, opcjonalnie adres mailowy lub numer telefonu).

14 września od godz. 9:00 będą wydawane identyfikatory prasowe uprawniające do:

1. otrzymania informacji prasowych w wersji papierowej (możliwość wysyłki mailem po podaniu adresu mailowego)

2. realizacji materiałów prasowych na terenie lotniska Kruszyn podczas wydarzenia

3. korzystania z namiotu dla dziennikarzy w pobliżu głównego ołtarza, w którym dostępnych będzie 10 stanowisk (bez sprzętu komputerowego).

Więcej informacji:

Biuro Prasowe media@polskapodkrzyzem.pl tel. tylko dla dziennikarzy: 664 540 247

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Skworc do dziennikarzy: troska o przekaz prawdy jeszcze nigdy nie była takim wyzwaniem jak dziś

2019-09-22 17:16

ks.sk / Brenna (KAI)

Abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii w ostatnim dniu rekolekcji dla pracowników Instytutu Gość Media, które w dniach 20-22 września odbywały się w Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej. W homilii zachęcał do wytrwałości i nieustawania w wierności.

Bożena Sztajner/Niedziela

– Wierność drodze, którą się obrało, oznacza wytrwałość, zdrowy rozsądek i, przede wszystkim, uczciwość – mówił pracownikom Instytutu Gość Media abp Skworc. W tym kontekście przypomniał, że dziennikarze katoliccy nie tylko pracują słowem, ale także posługują Słowu.

Odnosząc się do przemówienia papieża Franciszka do pracowników katolickiego dziennika Avvenire, powiedział: "Nie zadowalajcie się jedynie relacjonowaniem tego, o czym mówią już inni". Dodał, że media katolickie „mają nieść dobro tym, którzy ich słuchają oraz wychowywać do myślenia i wydawania sądów”.

– Pewnie, że jako Kościół jesteśmy i zawsze będziemy wystawieni na wpływ kultury pośpiechu i powierzchowności, ale nie możemy ulec pokusie podążania drogą, na której bardziej niż doświadczenie liczy się to, co natychmiastowe, co na wyciągnięcie ręki, co może być od razy skonsumowane – dodał.

Podkreślił, że zadaniem współczesnego dziennikarza jest przekazywanie człowiekowi prawdy. - Jest to tym bardziej ważne w czasach, gdy informacja z niezwykłą szybkością dociera do odbiorcy za pośrednictwem Internetu. Powiem więcej: jeszcze nigdy troska o przekaz prawdziwy, o informację „wierną” nie była takim wyzwaniem – mówił.

Metropolita katowicki zachęcił dziennikarzy, by jak najbardziej profesjonalnie odpowiadali na wyzwania, które przed katolickimi mediami stawia współczesny świat. Wskazał, że nie mogą oni przy tym zapomnieć o misji i posłannictwie, jakim jest „niesienie Dobrej Nowiny światu”.

„Gość Niedzielny” jest obecny na rynku wydawniczym już niemal od stu lat. Obecnie jest najlepiej sprzedającym się tygodnikiem opinii w kraju. Każdy numer oprócz ogólnopolskiego wydania zawiera także diecezjalne. W ramach Instytutu Gość Media wydawany jest także miesięcznik „Mały Gość niedzielny”, a także prowadzone jest Radio eM oraz portale internetowe gość.pl i wiara pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem