Reklama

Niedziela Częstochowska

Dzień Życia Konsekrowanego

Najpiękniejsza przygoda życia

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

– Zgromadzenie Sióstr Westiarek Jezusa jest jednym ze zgromadzeń założonych w XIX w. przez bł. o. Honorata Koźmińskiego. Jaka była droga Siostry do odkrycia powołania zakonnego?

– Pochodzę z Imielina w pobliżu Katowic. Od ponad 30 lat jestem we wspólnocie Sióstr Westiarek Jezusa. Moją drogę odkrywałam dość długo. Pierwszym moim wzorcem była s. Teodora ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, która pracowała w naszej parafii i przygotowała mnie do I Komunii św. Była bardzo zaangażowana w nauczanie religii, w pracę z dziećmi i młodzieżą, prowadziła scholę. Miałam też oparcie w rodzinie, bo moja mama myślała kiedyś o życiu zakonnym, ale Pan Bóg pokierował jej losem inaczej. Jeździłam na oazy i rekolekcje do Sióstr Karmelitanek w Czernej, Już w szkole byłam blisko Pana Jezusa i Kościoła.

– Mimo to dojrzewanie decyzji trwało wiele lat.

– Długo szukałam odpowiedzi na pytanie czy życie zakonne jest moją drogą. Definitywne odczytanie mojego powołania nastąpiło w dramatycznych okolicznościach. Po maturze rozpoczęłam pracę i zakochałam się. Paradoksalnie, to pomogło mi podjąć decyzję, bo po wielu rozterkach przeważyło pragnienie pójścia za Jezusem. Obecnie tamto doświadczenie pomaga mi rozumieć młodych ludzi, ich pragnienia, trudności i sytuacje, które przeżywają.

– Dlaczego wybrała Siostra to zgromadzenie?

– Zgromadzenie było mi znane, ponieważ siostry wykonywały dla naszej parafii wiele artystycznych prac hafciarskich: chorągwie, ornaty, szaty liturgiczne. Kiedy byłam w klasie siódmej dostałam od Księdza Proboszcza ulotkę sióstr westiarek z pytaniami: Dokąd? Którędy? Jaką drogą? Ta ulotka towarzyszyła mi długo. Zainspirowała mnie w kluczowym momencie, kiedy podejmowałam decyzję, które zgromadzenie mam wybrać. Poza tym miałam koleżankę, która wcześniej wstąpiła do Sióstr Westiarek Jezusa.

– Zadaniem Sióstr Westiarek jest troska o świątynie, a specjalnością haft artystyczny, ale Siostra jest katechetką.

– Jeszcze jako osoba świecka ukończyłam dwuletnim Studium Katechetycznym na Wydziale Nauki Chrześcijańskiej Kurii Diecezjalnej w Katowicach. Po wstąpieniu do zgromadzenia ukończyłam Archidiecezjalne Kolegium Teologiczne przy Instytucie Teologicznym w Częstochowie, a następnie sześcioletnie studia w Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Obecnie mam stopień nauczyciela dyplomowanego. Podejmowałam kolejne studia, ponieważ katechizowanie jest moją pasją, moim drugim powołaniem. Przez te wszystkie lata, kiedy jestem z młodzieżą doświadczam momentów radosnych i trudnych, bo czasem trudno jest dotrzeć do młodego człowieka. Ale w moim sercu jest zawsze miłość do tych dzieci. Kiedy uczniowie pytają czy nie chciałabym wyjść za mąż, mieć rodzinę i dzieci odpowiadam, że oni są moją rodziną. Moje macierzyństwo duchowe realizuje się w oddaniu młodzieży, młodym ludziom, zwłaszcza tym zagubionym, których czasem trudno jest polubić. Miłość do młodzieży jest bez względu na to, jacy oni są, ale czasem trudno odczuwać sympatię do kogoś, kto ma trudny charakter. Pan Jezus daje mi od początku łaskę modlitwy, duchowego wspierania moich uczniów, pamiętania o nich. W ten sposób są mi bliscy i stają się moją rodziną. Pracuję w Pajęcznie w archidiecezji częstochowskiej. Doświadczam bardzo dużo życzliwości od uczniów i osób, z którymi współpracuję i od wspólnot, które mamy w parafii. Jestem włączona w formację oazową, wyjeżdżam z młodzieżą na ferie i na wakacje. To jest cały czas moja droga, jej realizacja daje mi dużo radości, chociaż czasem także smutku i cierpienia. Dziękuję Panu Bogu za moje powołanie, które jest wielkim, niezasłużonym przeze mnie skarbem, najpiękniejszą przygodą życia.

2019-02-02 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tętniące życiem ogrody

Łóżko, krzesło, klęcznik, krzyż na jednej z czterech ścian - tak wyobrażamy sobie zakonną celę, miejsce w którym człowiek spotyka Boga. Dziś jednak w tej celi często znajdziemy również komputer, telefon komórkowy, sporo książek i płyty z muzyką, nie zawsze chrześcijańską. Kim jest zakonnik? Czy istnieją jeszcze mnisi? Po co światu osoby konsekrowane? To pytania, które szczególnie mogą wybrzmieć 2 lutego, w dniu specjalnie im poświęconym

Pisanie o wszystkich zakonach w jednym artykule może skończyć się wielkim bałaganem, dlatego potrzebna będzie pewna klasyfikacja. Najprostszy podział mógłby przebiegać wzdłuż linii rozdzielającej zgromadzenia kontemplacyjne od czynnych. Te pierwsze są bardziej pierwotną formą życia monastycznego, która w niektórych tradycjach zakonnych sięga proroków Starego Testamentu. Tak o swoich początkach mówią zakony reguły karmelitańskiej. Dla nich ważną postacią jest Eliasz, prorok jak ogień. W swej dewizie karmelici i karmelitanki do tego ognia się odwołują - „Zelo zelatus sum pro Domino Deo exercituum” (Zapłonąłem gorliwością do Pana, Boga zastępów). Wokół Eliasza na górze Karmel zbierali się asceci, chcący żyć w odosobnieniu od ludzi, ale w bliskości Boga. To pragnienie stoi u źródeł życia monastycznego - kontemplacyjnego.

CZYTAJ DALEJ

MSZ: Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie

2023-01-28 13:15

[ TEMATY ]

Jerozolima

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie; stanowczo sprzeciwiamy się aktom terroryzmu we wszystkich jego formach - podkreśliło w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W piątek uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych przed synagogą w północnej części Jerozolimy Wschodniej. Napastnik został zastrzelony przez policję.

CZYTAJ DALEJ

Prezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję