Reklama

Półwiecze włocławskiego koła Polskiego Związku Niewidomych

Paweł Nagler
Edycja włocławska 44/2001

12 września br. w kościele pw. św. Maksymiliana miała miejsce Msza św. koncelebrowana w intencji członków włocławskiego koła Polskiego Związku Niewidomych. Koncelebrze przewodniczył biskup włocławski Bronisław Dembowski.

Słowo wstępne wygłosił ks. Marek Kryska - duszpasterz niewidomych i słabo widzących. Mówił m. in. o 50 latach historii włocławskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych, o potrzebie podziękowania Bogu za 50-lecie istnienia tego ważnego Związku. Wspomniał członków Koła, którzy już odeszli do wieczności, a którzy zapisali piękną kartę w jego historii. Powitawszy Biskupa Ordynariusza, ks. M. Kryska podziękował mu za przybycie i przewodniczenie Liturgii. Poprosił jednocześnie o modlitwę za wszystkich, którzy tworzą włocławskie koło PZN.

W homilii Pasterz diecezji nawiązał do czytań mszalnych: na 12 października Kościół wybrał dwa czytania dotyczące odpowiedzialności człowieka za czyny. "Wiemy, że ostateczna sprawiedliwość dokona się w dzień Sądu Ostatecznego" - podkreślił Ksiądz Biskup. Dodał także, że w doczesności dokonuje się zbawienie każdego człowieka.

W dalszej części homilii bp Dembowski powiedział: "50 lat temu, gdy powstawało koło, panowali ludzie, którzy uważali, iż dla dobra ludności należy niszczyć religię" (...), lecz ten grzech przeciw Duchowi Świętemu skończył się". Kaznodzieja nakreślił też jeden z epizodów swego życia, gdy w 1949 r. pracował jako wychowawca w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach. "Każde cierpienie ma sens... Ale trzeba na Jezusa patrzeć oczami wiary" - mówił z naciskiem Biskup Ordynariusz.

Po Komunii św. przedstawiciele Związku, w imieniu osób zrzeszonych w kole włocławskim, z wielkim i nieukrywanym wzruszeniem złożyli bp. B. Dembowskiemu serdeczne podziękowanie za przewodnictwo Mszy św. Ksiądz Biskup wygłosił jeszcze krótkie słowo końcowe, w którym powiedział m.in., że wszystkie osoby niewidome, jakie znał, są zawsze obecne w jego sercu. Liturgię Biskup ordynariusz zakończył udzieleniem zgromadzonym wiernym pasterskiego błogosławieństwa.

80 lat temu Sowieci napadli na Polskę

2019-09-17 07:50

wpolityce.pl

80-ta rocznica ataku sowieckiej Rosji na Polskę - w konsekwencji dziesiątki tysięcy Polaków zostało zamordowanych, ponad milion zesłanych, a Polska utraciła połowę terytorium; dziś oddajemy hołd poległym i pomordowanym na Wschodzie - napisał na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

Cezary p/pl.wikipedia.org
Pomnik Pomordowanych na Wschodzie

17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

W związku z 80-leciem agresji Związku Sowieckiego na Polskę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz prezes IPN Jarosław Szarek zaprezentują we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie najnowsze materiały edukacyjne dla nauczycieli na rok szkolny 2019/2020 dotyczące losów Polaków podczas II wojny światowej.

Podczas konferencji omówiona zostanie współpraca MEN i IPN na polu edukacyjnym oraz zaprezentowane zostaną nowe propozycje nauczania o najnowszej historii Polski. Przedstawione mają być także główne założenia dotyczące szkoleń i warsztatów dla nauczycieli, szerszej dostępności i wykorzystania przez uczniów portali tematycznych przygotowanych przez IPN. Po konferencji kilkudziesięciu nauczycieli historii weźmie udział w warsztatach, podczas których zostaną wykorzystane najnowsze teki edukacyjne IPN „Sowiecka agresja i okupacja Polski 1939-41” i „Zbrodnia Pomorska” oraz gra edukacyjna „Polskie Państwo Podziemne”.

Uroczystości z udziałem m.in. Federacji Rodzin Katyńskich odbędą się także w Muzeum Katyńskim oraz przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, gdzie - jak zapowiadają władze miasta - zaplanowano m.in. apel pamięci i złożenie wieńców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Hołd poległym i pomordowanym

2019-09-17 18:45

prezydent.pl

Przy budynku b. Sowieckiego Trybunału Wojennego, prokuratury i NKWD na warszawskiej Pradze Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą Bezimiennych Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, zamordowanych przez NKWD.

Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent RP złożył wieniec przy budynku b. Sowieckiego Trybunału Wojennego, prokuratury i NKWD na warszawskiej Pradze

– Wierzę, że to, co stało się we wrześniu 1939 roku, nigdy w naszej historii już się nie powtórzy, że będziemy budowali bezpieczne, silne państwo – powiedział Andrzej Duda.

Jak podkreślił, należy szukać takich sojuszników, „którzy są poważni, odpowiedzialni, którzy nam sprzyjają i którzy są godni zaufania”. – Mam nadzieję, że dzisiaj takich sojuszników mamy – dodał.

17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem