Reklama

Słupca

IV Charyzmatyczne Spotkanie Młodych

Anna Kozłowska
Edycja włocławska 44/2001

Świat pędzi, goni, wciąż słychać: "Nie mam czasu". Trwa wyścig z czasem: byle szybciej, byle natychmiast, byle wykorzystać każdą chwilę pod kątem jakiegoś zysku. Zaczyna brakować czasu na rozmowę, spotkanie, refleksję, modlitwę.

Co dzieje się z człowiekiem, który dokonuje takiego wartościowania czasu? Człowiek pozbawiony czasu na obcowanie z tym, co święte i najwyższe, staje się "wyjałowioną ziemią". Wprawdzie nadal pragnie miłości, ale czy można kochać bez ofiarowania dla niej czasu? Miłość wymaga dogłębnego, trwającego w czasie poznania - poprzez spotkania, obcowanie z sobą nawzajem.

Po raz czwarty Słupca stała się miejscem spotkania - obcowania człowieka z Bogiem. W dniach 29 i 30 września br. odbywało się tu IV Charyzmatyczne Spotkanie Młodych. Przyjechało blisko 500 osób z całej Polski, z 14 diecezji. Inicjatorem spotkania był proboszcz miejscowej parafii pw. św. Leonarda, diecezjalny duszpasterz młodzieży - ks. Dariusz Fabisiak. W jego organizację z wielkim zapałem włączyła się młodzież z Odnowy w Duchu Świętym diecezji włocławskiej.

Spotkanie przebiegło pod hasłem "Wypłyń na głębię". Aby tak się stało, trzeba Chrystusa poznać, pokochać i naśladować.

Cztery konferencje, które wygłosił ks. Cezariusz Cieszyński, salezjanin z Łodzi, zostały poparte świadectwami, że Chrystus jest żywy, wciąż obecny wśród swoich współczesnych uczniów. Ks. Cieszyński dobitnie zaakcentował kwestię przejścia przez trzy etapy w życiu: poznania, pokochania i naśladowania Chrystusa. Wtedy dopiero świadomie i z pełną odpowiedzialnością "wypłynie się na głębię". Trzeba też dbać o to, by nie pozwolić na odebranie sobie bliskości Jezusa. Stąd też młodzież modliła się o "nową jakość modlitwy" - o gorliwość względem Chrystusa, o gorączkę wiary.

W dzisiejszym świecie trzeba być radykalnym - mówił ks. Cieszyński - inaczej chrześcijanie nie będą potrzebni z ckliwymi świadectwami i piosenkami. Chodzi o radykalizm życia według Pisma Świętego, według nauczania Kościoła. Przyszłością jest Kościół ewagelizujący miłością. Także na młodych spoczywa odpowiedzialność za budowę Kościoła, za to, czy inni do niego przyjdą, ponieważ Kościół "jest (...) rodziną i duchową budowlą", co podkreśla Jan Paweł II.

Nie ma piękniejszego widoku niż dłoń wyciągnięta do człowieka zagubionego i iskierka nadziei w jego smutnych oczach. Potrzebny jest Kościół zbudowany z "żywych kamieni", z ludzi świętych i grzesznych.

Ks. Cieszyński przybliżył uczestnikom spotkania Salezjański Ruch Ewangelizacyjny "Saruel", który młodym ludziom niesie Dobrą Nowinę w duchu nowej ewangelizacji. Dokonuje się to przede wszystkim przez muzykę, teatr i rekolekcje. Kapłan zwrócił uwagę, że nie należy spierać się o wyższość jednej formy ewangelizacji nad inną, lecz dążyć do tego, by jak najwięcej ludzi poznało, pokochało i naśladowało Chrystusa.

W sobotni wieczór odbył się koncert zespołu "Saruel", przyjęty z wielkim aplauzem. "Kto śpiewa, ten dwa razy się modli", a muzyka to wspaniałe narzędzie komunikacji międzyludzkiej. Były zatem tańce i pląsy. W trakcie występu wokalistka zespołu Wiola Brzezińska ( laureatka jednej z edycji programu telewizyjnego Szansa na sukces) powiedziała: "Zrezygnowałam z kariery, aby służyć swoim głosem, talentem - Bogu. Jestem bardzo szczęśliwa, że to z Nim "wypłynęłam na głębię" . To On wlał w moje serce pokój i radość, uleczył braki w miłości" .

W sobotę do uczestników spotkania przybył biskup włocławski Bronisław Dembowski. Powitała go burza oklasków i radosny śpiew. Ksiądz Biskup powiedział, że "wypłynąć na głębię" to wpatrywać się, kontemplować oblicze Chrystusa, a wtedy "zaczną się zmieniać wasze serca, bo będziecie kontrolować swoje sumienia". Taki człowiek nie będzie już realizować swoich planów, lecz plan Boży. To bardzo trudne - mówił bp Dembowski - ale to jedyny sposób pójścia do końca za Jezusem. Na koniec młodzi usłyszeli znamienne słowa: "Wy już dokonaliście wyboru, jasno określiliście, że chcecie iść za Chrystusem, wypłynąć na głębię z Nim, dlatego proszę: nie róbcie ani kroku wstecz".

Centrum każdego dnia stanowiła Msza św.: w sobotę koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Cezariusza Cieszyńskiego, a w niedzielę - na zakończenie spotkania - pod przewodnictwem ks. Dariusza Fabisiaka, który zwrócił uwagę uczestników Liturgii m.in. na dekorację. Stanowiła ją łódź bez żagli. Młodzi powinni te żagle postawić, by płynąć przez ziemskie życie i zakotwiczyć się w niebie. Aby "wypłynęli na głębię", mają prowadzić życie modlitewne, sakramentalne, czytać Pismo Święte i systematycznie czynić rachunek sumienia.

Spotkanie trwało zaledwie 2 dni, lecz to wystarczyło, by między uczestnikami zadzierzgnęły się więzy przyjaźni. Miały na to wpływ: modlitwa, rozmowy, tańce i śpiewy, którym przewodniczył ( po raz trzeci z rzędu) zespół z Polkowic. Kolejny raz młodzi z diecezji włocławskiej przekonali się, że ewangelizacja jest tajemnicą wiary, ponieważ to Bóg Miłosierny jest tym, który zbawia swój lud, pociesza go i leczy. Jest obecny, gdy wierni gromadzą się w Jego Imię, by Go lepiej poznać, wielbić, kochać i naśladować.

Wrocław: prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania przeciw kard. Gulbinowiczowi

2019-09-18 11:24

xrk / Wrocław (KAI)

Wrocławska prokuratura po przesłuchaniu Przemysława Kowalczyka, oskarżającego kard. Henryka Gulbinowicza o molestowanie seksualne, odmówiła wszczęcia postępowania ze względu na przedawnienie się zarzucanego hierarsze czynu.

BP KEP
Kard. Henryk Gulbinowicz

Przypomnijmy – po emisji filmu braci Sekielskich pt. „Tylko nie mów nikomu” Przemysław Kowalczyk (posługujący się pseudonimem Karol Chum) oskarżył w mediach społecznościowych kardynała seniora archidiecezji wrocławskiej o molestowanie, którego hierarcha miał się dopuścić, gdy Chum, jako uczeń liceum prowadzonego przez franciszkanów, został wysłany do kurii po korespondencję. Swoją relację Kowalczyk powtórzył w mediach, deklarując jednocześnie, iż nie zamierza składać zawiadomienia w sądzie kościelnym.

Po jakimś czasie mężczyzna zmienił zdanie i przyszedł na spotkanie z delegatem biskupa, aby – jak twierdził – złożyć wyjaśnienia w tej sprawie, na której rozwiązaniu mu zależało. Towarzyszyła mu kobieta, którą przedstawił jako przyjaciółkę, a która miała go wspierać w trudnym momencie składania zeznań. Jak się później okazało, była to lokalna dziennikarka jednej z gazet, a Chum całe przesłuchanie nagrywał.

Po złożeniu zawiadomienia do prokuratury ta odmówiła wszczęcia śledztwa ze względu na przedawnienie się czynu. – Kiedy sprawa jest badana przez organy władzy państwowej, w tym przypadku prokuraturę, kościelne dochodzenie zostaje zawieszone – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

– Kategoria „przedawnienia” istnieje również w Kodeksie Prawa Kanonicznego, jednak w odróżnieniu od prawa państwowego, o jej zniesieniu może zadecydować Stolica Apostolska. Wystąpimy więc do Watykanu z prośbą o instrukcję, jak postępować dalej w danej sprawie – dodał rzecznik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

III Wieluńskie Dni Kultury Żydowskiej

2019-09-19 21:17

Zofia Białas

W pierwszym dniu, 18 września, uczniowie wieluńskich szkół obejrzeli w Kino – Teatrze „Syrena” film, „Kto napisze naszą historię” poświęcony Emanuelowi Ringelblumowi i założonej przez niego podziemnej organizacji Oneg Szabat, zwiedzili także w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu wystawę "Izrael- dziedzictwo innowacyjności", która oficjalnie została otwarta w dniu następnym, czyli 19 września. Wystawę, dzięki staraniom pani Iwony Urbanek, nauczycielki języka polskiego i historii w Zespole Szkół nr 3, podróżniczki z zamiłowania, przywieziono z Izraelskiej Ambasady w Warszawie.

Zofia Białas

Z wystawy (otwarta do 1 października) dowiedzieliśmy się, że Izrael to tylko 22 tys. km kwadratowych powierzchni i 9 mil. Ludności, stolica to Jerozolima – pierwsze miasto w świecie w całości pokryte siecią Wi-Fi, to także 273 km plaż nad Morzem Śródziemnym, Morzem Martwym, Morzem Czerwonym i najwyżej na świecie położonym Jeziorem Galilejskim, to także 9 naukowców uhonorowanych Nagrodą Nobla i ciągle wzrastająca liczba drzew, to ponadto jeden z 8 krajów, który w Kosmos wysłał własnego satelitę…

Otwarcie wystawy i przewidziane na ten czas spotkanie z Piotrem Pabisiakiem - podróżnikiem i fotografem, absolwentem Zespołu Szkół nr 3 - poprzedził spektakl „Chatuna” (Wesele) w reżyserii i scenografii dr Doroty Eichstaedt – nauczycielki języka polskiego II LO im. Janusza Korczaka, wystawiony w sali widowiskowej Wieluńskiego Domu Kultury przez działający w II LO teatr „Post Scriptum”. Spektakl „Chatuna” to wspaniała lekcja tolerancji i poszanowania inności oraz pokazanie, że wszyscy ludzie są braćmi, niezależnie od rasy, języka, narodowości, ważne by potrafili z sobą nawiązać dialog…

Zobacz zdjęcia: III Wieluńskie Dni Kultury Żydowskiej

Miłym akcentem po spektaklu był spacer uczniów Zespołu Szkół nr 3 z motylami symbolizującymi dziecięce ofiary Shoa, zaniesionymi na miejsce dawnej synagogi i żydowskiego cmentarza.

Spotkanie z Piotrem Pabisiakiem zatytułowane „Magia Izraela” to sentymentalna retrospektywna wędrówka pana Piotra przez ciekawe miejsca Izraela, niektóre widziane aż trzykrotnie, bo trzykrotnie odwiedzał Izrael. Swoją opowieść o Izraelu pan Piotr dokumentował slajdami ukazującymi nie tylko piękno tego kraju, ale także występujące w nim skrajności: bogate dzielnice z pięknymi wieżowcami, plażami, parkami (Tel Awiw) a obok nich dzielnicami biedy zamieszkanymi przez Żydów przybyłych z Etiopii. Razem z panem Piotrem odwiedziliśmy Tel Awiw, Jerozolimę, Masadę, Tyberiadę, Hajfę, Kafarnaum; popatrzyliśmy na Jezioro Galilejskie, Morze Martwe, Wzgórza Golan, zobaczyliśmy bogate ulice i ulice biedy, dzielnice arabskie…

Opowieści o Izraelu słuchali uczniowie ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 3 i II LO, mieszkańcy Wielunia, dyrektorzy szkół, starosta Wieluński.

Piotr Pabisiak, mówiła Iwona Podeszwa, już niebawem ponownie zagości w bibliotece. Będzie to 5 października w ramach Nocy Bibliotek, kiedy wygłosi prelekcję na temat podróży po Kubie.

Wieluńskie Dni Kultury Żydowskiej zakończyło spotkanie pod hasłem „Szlakiem poetów żydowskiego pochodzenia”, które poprowadziły Magdalena A. Kapuścińska i Julia Lesiak. Słowa poetów uzupełniły piosenki zagrane przez Zespół „Gwiazdy po osiemnastej” a wśród nich m.in. „Tak jak malował pan Chagall”, „Człowieczy los”…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem