Reklama

Błogosławieństwo Kongregacji Ruchu Światło-Życie

2013-02-25 11:09

o. Stanisław Tomoń BPJG/ dr

38. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie odbyła się na Jasnej Górze w dniach 22-25 lutego. To doroczne spotkanie wszystkich odpowiedzialnych - zarówno księży, jak i świeckich - zgromadziło w tym roku w sanktuarium ponad 1,2 tys. osób. Obecny jest bp Adam Szal, delegat Episkopatu ds. Ruchu Światło-Życie.

Ruch Światło-Życie (znany powszechnie jako Oaza) – to jeden z ruchów odnowy. Ruch ten powstał w Polsce, a jego założycielem był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Ruch gromadzi ludzi różnego wieku i stanu: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w części rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół (nazywany także Oazą Rodzin). Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie stara się formować dojrzałych i świadomych chrześcijan oraz służyć ożywianiu lokalnych wspólnot Kościoła – parafii, dekanatów, diecezji.

„Kongregacja zawsze dotyka tego, co nas czeka przez cały rok, czyli ‘Narodzić się na nowo’, to jest ogólny temat, jaki będziemy rozważać przez cały rok formacyjny w Ruchu Światło-Życie – tłumaczy ks. Marek Borowski, Moderator Krajowy Domowego Kościoła - Cieszę się, że zawsze Kongregacja jest taką zapowiedzią, zaczynem, który trzeba potem rozwinąć, żeby to przyniosło plon obfity w naszych sercach”.

Reklama

Pierwsza Krajowa Kongregacja Odpowiedzialnych odbyła się w 1976 r. w Krościenku, uczestniczyło w niej ok. 70 osób. W następnych latach Kongregacje odbywały się w Krościenku, Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Koninie oraz przede wszystkim w Częstochowie na Jasnej Górze, która stała się głównym miejscem tych spotkań.

„Myślę, że to jest taki moment, kiedy można napełnić się Duchem Świętym, posłuchać, czym księża biskupi czy nasz moderator chcą nas ubogacić, jakie nowe ścieżki czy nowe drogi nam wskazać, sposoby do tego, aby wychodzić do człowieka i z miłością prowadzić go do Pana Jezusa – mówi Tomasz Żyrek z Katowic, z Domowego Kościoła – Ruch, rekolekcje oazowe były dla mnie tym miejscem, gdzie spotkałem Pana Jezusa, i jest On moim przyjacielem od tamtego momentu. Jesteśmy z żoną w Diakonii Ewangelizacji, i staramy się posługiwać w różnego rodzaju rekolekcjach, na parafiach, ale też staramy się przede wszystkim o to, żeby Pan Jezus był naszym przyjacielem każdego dnia, czy to przez wspólną modlitwę, czy to przez ewangelizację. Staramy się pociągać innych do tego, aby poszli za Panem Jezusem”.

Małgorzata i Marceli Moroń z Katowic działają jako para rejonowa w Domowym Kościele. „Jesteśmy pierwszy raz na tym spotkaniu, bo jesteśmy króciutko w Domowym Kościele, ale jesteśmy zachwyceni tym Ruchem – podkreśla Marceli Moroń – Dla nas, dla małżeństwa dał on bardzo dużo. Ruch daje nam w obecnych czasach przede wszystkim siłę do bycia, i do trwania w tym świecie, poczucie wspólnoty. To jest siła, ogromna siła, to można działać, bo człowiek wie, że za plecami ma ludzi, którzy zawsze pomogą. To jest to, że można ludzi przyprowadzać do Boga. Są różne możliwości, różne rzeczy, które Ruch oferuje. Nam głownie chodzi o to, żeby działać w parafii i pociągać do Jezusa małżeństwa – te, które są w Kościele, ale także te, które się już pogubiły i podążają drogą bez Boga”.

W czasie Kongregacji ze słowem na temat: „Kościół w epoce nowej ewangelizacji – wyzwania i inspiracje” wystąpił bp Edward Dajczak, biskup diec. koszalińsko-kołobrzeskiej. O programie Ruchu na kolejny rok mówił ks. Adam Wodarczyk, Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie.

W czasie spotkania był też czas na promocję płyty CD zatytułowanej „Światło-Życie”, a nagranej przez zespół NEW LIFE’M. Na krążku znalazły się ‘piosenki roku’, które obierano w Ruchu Światło-Życie na dany rok formacyjny jako swoiste hymny, a które w zamierzeniu miały być widocznym znakiem jedności oaz. Zamysł założyciela Ruchu, ks. Franciszka Blachnickiego był taki, aby poszczególne ‘piosenki roku’ próbować dopasować do hasła danego roku formacyjnego Ruchu. Pomysł nagrania płyty z ‘piosenkami roku’ narodził się w Carlsbergu - Europejskim Centrum Ruchu Światło Życie, podczas warsztatów muzycznych, prowadzonych przez NEW LIFE’M w 2012 r. Premiera tego krążka miała miejsce podczas Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie 23 lutego na Jasnej Górze.

„Płyta powstała z inspiracji ks. Henryka Bolczyka, wieloletniego moderatora Ruchu Światło Życie – mówi Marcin Pospieszalski, członek zespołu NEW LIFE’M – Po naszym graniu w Carlsbergu powiedział: a może byście nagrali ‘piosenki roku’ Ruchu Światło-Życie? Niektóre z nich żyją dosyć krótko, tylko właśnie przez rok, później jakoś odchodzą. I postanowiliśmy nagrać ‘piosenki roku’. Nie są to wszystkie, ponieważ było ich 30, a my wybraliśmy 12, ale jest płyta. Myślę, że ta płyta będzie pełniła takie zadanie, żeby ludzie mogli sobie pewne rzeczy przypomnieć , przypomnieć dobry czas, który mieli w Ruchu Światło-Życie, i który będą mieli. Bo po ta płyta jest”.

Album zawiera dwanaście piosenek w aranżacjach i wykonaniu zespołu New Life'm. Są to: Błogosławiony bądź Ojcze; Dziękuję Bogu dziś; Jezus Chrystus jest moim zbawieniem; Miłość (Wiara choć pierwsza wśród cnót); Nadzieja; Powstań i świeć; Przyjdź Duchu Święty napełnij serca; Serce wielkie nam daj; Uczniowie Pana; Wiele jest serc; Wielki jest Pan; Zwiastunom z gór. Ciekawym dodatkiem jest dołączona książeczka, w której znalazły się teksty o ks. Franciszku Blachnickim, Ruchu Światło-Życie, zespole NEW LIFE’M oraz świadectwa i dużo fotografii. Nagrania odbywały się pod kierunkiem Marcina Pospieszalskiego, członka zespołu NEW LIFE’M, który od 20 lat współtworzy polską muzykę chrześcijańską. Płyta ukazała się w wytwórni Bonart Management (www.bonart.pl) we współpracy z Ruchem Światło-Życie.

Centralnym punktem sobotniego programu była Msza św. w bazylice jasnogórskiej o godz. 14.00. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

„38. Kongregacja (…) przychodzi, aby na modlitwie szukać mocy Bożej do nowych narodzin w wierze, aby szukać Bożej łaski do tego, abyśmy też innych ludzi potrafili do tego nowego narodzenia w Chrystusie prowadzić” - mówił na wstępie ks. Adam Wodarczyk, Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie.

„Chciałbym wyrazić moją radość i wdzięczność Bogu i ludziom za charyzmat Ruchu Światło-Życie, a przede wszystkim za osoby, które go powołały, i są świadkami darów Ducha Świętego dla Kościoła w Polsce, i poza jego granicami – mówił w homilii abp Wacław Depo – Potwierdzamy dzisiaj z odwagą, że Kościół w Polsce to wspólne prace ewangelizacyjne i modlitwy, trudy i cierpienia, ale również nadzieje, które złożyliśmy w Chrystusie Odkupicielu człowieka i jego niepokalanej Matce. Przyjmując zadanie – ‘narodzić się na nowo’ – przeżywaliśmy już na progu spotkań Kongregacji prośbę do Ducha Świętego, aby nikt nie mógł zabronić nam nowego przylgnięcia do Chrystusa umysłem i sercem, i abyśmy byli świadomi istotnej odpowiedzialności, nierozłącznej z naszą tożsamością katolicką, budując na Chrystusie i na opoce św. Piotra. Wierzymy bowiem, że Bóg jest związany z naszym życiem na zawsze, ponieważ On sam tego chciał, i to ze względu na każdego z nas, każdego bez wyjątku. Dlatego też w czasach trudnych doświadczeń Kościoła i niepewności czasu, mamy szansę wypełnić nasze posłannictwo – światła nowego życia w Chrystusie”.

Tagi:
oaza Ruch Światło‑Życie

Oazowicze u stóp Matki Bożej

2019-09-03 13:09

Katarzyna Krawcewicz
Edycja zielonogórsko-gorzowska 36/2019, str. 1

Diecezjalny Ruch Światło-Życie pielgrzymował 1 września do sanktuarium w Rokitnie. Razem z oazowiczami modlił się bp Paweł Socha

Maciej Krawcewicz
W procesji z darami przyniesiona została m.in. Księga Czynów Wyzwolenia

Tradycyjnie już od piątku 30 sierpnia trwał Diecezjalny Dzień Wspólnoty Animatorów i Diakonii. W jego trakcie dokonano podsumowania oaz wakacyjnych, odbyły się spotkania w rejonach i poszczególnych diakoniach, a także planowanie pracy rocznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jedziemy!

2019-09-16 22:34

Agnieszka Bugała

Krzysztof Wowk/Wowk Digital

Wielu osobom, nawet zaangażowanym w życie Kościoła, katolickie tygodniki wciąż kojarzą się z nudnym i trudnym przepowiadaniem, nawracaniem na siłę, wytykaniem życiowych błędów i szczegółowym relacjonowaniem długich, kościelnych uroczystości. W dodatku bez polotu i inwencji, w starym, nie zawsze dobrym graficznie, stylu.

Czy tak jest? Tak, tak niestety też bywa. Czy tak jest u nas? Staramy się, by było inaczej.

W tym roku Niedziela kończy 93 lata. Słuszny to wiek, zasługuje na pochwałę – że przetrwała niejedno i widziała niejedno i wiele mogłaby opowiedzieć młodszym, gładszym na licu koleżankom z prasowej półki. I choć – z racji wieku – kojarzona raczej z powłóczystą suknią mocno wciętą w talii i z kapeluszem ocieniającym pomarszczone czoło z innej epoki (i kapelusz i czoło) to jednak, Drogi Czytelniku, pomyliłbyś się bardzo, gdybyś uległ tej powierzchownej refleksji! Niedziela ma swój wiek, to prawda, ale silnik nowoczesnego motoru, w cztery sekundy rozpędza się do setki i jedzie  tam, gdzie czeka na nią wydarzenie, opowieść, ale przede wszystkim człowiek!

W niedzielę Środków Masowego Przekazu wrocławska redakcja Niedzieli kłania się nisko wszystkim Czytelnikom. Dziękujemy za ogromną życzliwość, serdeczność i gościnność w czasie spotkań w parafiach. Kapłanom, Księżom Proboszczom dziękujemy za pomoc w docieraniu do Czytelników. Jesteście wszyscy częścią ogromnej rodziny Niedzieli - zacnej pani lat 93 z sercem i duszą młodej dziewczyny pędzącej nowoczesnym motorem. Dokąd? Tam, gdzie człowiek, tam, gdzie Bóg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gorzów Wlkp.: obchody 80. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę

2019-09-17 21:28

wm / Gorzów Wlkp. (KAI)

Mszą św. na cmentarzu komunalnym przy Pomniku Ofiar Stalinizmu w Gorzowie Wielkopolskim zainaugurowano obchody 80. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę oraz Dnia Sybiraka. Eucharystii przewodniczył bp senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Paweł Socha, obecny był także kapelan Sybiraków ks. Henryk Jacuński.

Marian Sztajner/Niedziela

W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy miasta, uczniowie, delegacje stowarzyszeń i poczty sztandarowe. Wszyscy - Spotkaliśmy się, by wspólnie wyrazić szacunek i pamięć wobec Sybiraków – mówili zgromadzeni kresowianie.

Bp Socha w homilii przypomniał rys historyczny napaści Związku Radzieckiego na Polskę, kiedy to Armia Czerwona łamiąc pakt o nieagresji zawarty między Polską a Rosją Sowiecką w 1932 r. wkroczyła na tereny Rzeczypospolitej. Przypomniał o włączeniu ziem polskich do Związku Radzieckiego z ich mieszkańcami. Potem mówił o masowych wywózkach Polaków na nieludzka ziemię i o zamordowanych oficerach i urzędnikach na Wschodzie. – Tak się składa, że dziś Kościół obchodzi wspomnienie Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, abp. Warszawy, który napisał do cara bardzo wymowny list o prawie Polaków do wolności i za to został wywieziony na Syberię – wspomniał kapłan.

- Modlimy się za tych wszystkich, którzy w okrutnych warunkach byli wyrzucani z domów a potem w zimnie, mrozie, wywiezieni do niewolniczej pracy – mówił bp Socha, następnie zadając pytanie: co dzisiaj jest najważniejsze? Miłość czy nienawiść? Prawda czy kłamstwo? Kontynuował - że w obliczu tamtych wydarzeń te pytania są bardzo ważne i ciągle powracają.

Hierarcha wiele miejsca poświęcił znaczeniu miłości. - Człowiek jest odmienny od innych stworzeń, żyje dzięki miłości, dobroci, tkliwości i współczucia. Odrzucenie tych wartości, to przekreślenie swej natury i swego człowieczeństwa. Człowiek, który wykreślił miłość, dobroć oraz prawdę ze swego życia, jest karłem samego siebie. Po prostu się odczłowiecza. W miłości człowiek odnajduje swoją wielkość, godność i wartość człowieczeństwa – podkreślał bp Socha.

Z okazji 30. rocznicy reaktywowania działalności Związku Sybiraków w Gorzowie – prezydent Wójcicki w liście skierowanym do działaczy związku podziękował za pielęgnowanie pamięci o latach cierpień na „nieludzkiej ziemi”.

- To właśnie oni, swoją postawą życiową i pracą, włożoną w tworzenie godnego życia na Ziemi Lubuskiej po powrocie z Syberii, każdego dnia udowadniają swoją miłość i przywiązanie do Ojczyzny -  Polski – mówił prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki, zaznaczając, że prawdziwy przekaz o tamtych czasach jest najlepszą lekcją patriotyzmu, pozwalającym kolejnym pokoleniom zrozumieć dramatyzm syberyjskich wydarzeń.

- To dzień znaczący dla wszystkich Sybiraków. Tym bardziej, że to już 79 lat jak rozpoczęto eksterminację ludności z Kresów Wschodnich. To oni przyjechali do Ojczyzny po latach niewoli… z mową ojczystą i z pacierzem na ustach i tu, na tych ziemiach budowali swoją nową małą ojczyznę – wspominała Maria Dratwińska, prezes Oddziału i Koła Związku Sybiraków w Gorzowie. Uroczystości na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie zakończył apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów.

W tym samym dniu w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarta została wystawa obejmująca zbiór fotografii, dokumentów, książek, plakatów i pamiątek, które przekazali Sybiracy. Wystawę otworzył dyr. biblioteki Sławomir Szenwald.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem