Reklama

Wiadomości

Konkurs o miejsce na cyfrowym multipleksie

[ TEMATY ]

media

TV Trwam

BOŻENA SZTAJNER

25 lutego o godz. 15.00 minął termin składania wniosków w konkursie na miejsca na cyfrowym multipleksie 1 (tzw. MUX-1), które w 2014 r. opuści Telewizja Polska. Można się ubiegać o koncesje na programy telewizyjne o charakterze wyspecjalizowanym, wśród których będzie też program społeczno-religijny.

Monika Bąk, rzeczniczka prasowa KRRiT powiedziała KAI, że wpłynęło 12 wniosków, ale ich liczba może ulec zmianie, bo liczy się także data stempla pocztowego. KAI dowiedziała się, że wśród złożonych wnioskodawców jest TV TRWAM.

Reklama

- Na razie wnioski są weryfikowane i nie udzielamy informacji o tym kto je złożył, być może jutro po posiedzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zapadnie decyzja o ich ujawnieniu - dodała Monika Bąk.

Udział w konkursie potwierdziła w rozmowie z KAI dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz. - Złożyliśmy wniosek dzisiaj, ponieważ czekaliśmy na odpowiedź ze strony Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na prośbę, by upubliczniła kryteria oceny finansowych możliwości wnioskodawców - powiedziała. Jej zdaniem, kryteria ekonomiczne nadal nie są jasne.

Konkurs dotyczy koncesji na cyfrowe nadawanie naziemne programów telewizyjnych o charakterze: społeczno-religijnym, filmowym, dla dzieci w wieku 4-12 lat i edukacyjno-poznawczym. Został ogłoszony dla nowych programów, jak i tych, które już są nadawane w innej formie, drogą satelitarną lub kablową. Mogą w nim zatem wziąć udział także nadawcy, którzy mają już koncesje na nadawanie programu w sposób satelitarny i chcą się ubiegać o ich rozszerzenie.

Reklama

Czterej zwycięzcy konkursu w każdej z kategorii znajdą się na multipleksie pierwszym dzięki zwolnieniu częstotliwości przez TVP S.A. Ma to nastąpić nie później niż 28 kwietnia 2014 r.

Regulamin ogłoszonego 27 grudnia przez KRRiT konkursu przewiduje dla każdego typu programu określone warunki.

Program o charakterze społeczno-religijnym będzie zawierał transmisje i relacje z nabożeństw i uroczystości religijnych, wydarzeń z życia Kościoła i społeczeństwa, edukował w zakresie historii i współczesności chrześcijaństwa w duchu nauczania Stolicy Apostolskiej i jedności z Episkopatem Polski. Audycje poświęcone tematyce religijnej mają propagować tolerancję i treści ekumeniczne oraz działania w duchu dialogu międzyreligijnego. Audycje zw ramach tej specjalizacji będą wskazywać wartości, wspierać rozwój człowieka i rodziny w wolnym, demokratycznym społeczeństwie.

Istotnym warunkiem przy rozpatrywaniu nadesłanych ofert będzie zdolność nadawców do finansowego udźwignięcia inwestycji. Te koszty nie są małe: to ok. 7 mln zł rocznie, bez kosztów programowych. Krajowej Rady nie interesuje całkowita wielkość kapitału podmiotów ubiegających się o miejsce na multipleksie, ważna jest natomiast „zdolność, poświadczona dokumentami, do sfinansowania tej inwestycji”. "Jest to warunek niezbędny, by koncesję uzyskać" – podkreślał przewodniczący Rady Jan Dworak.

Opłata za udzielenie lub zmianę koncesji wyniesie maksymalnie 12 mln 945 tys. zł. Zgodnie z art. 10 ustawy o radiofonii i telewizji wnioskodawca będzie mógł uiścić opłatę jednorazowo lub w zadeklarowanych uprzednio we wniosku równych rocznych ratach płatnych w kolejnych latach obowiązywania koncesji.

Na polskim rynku funkcjonują trzy multipleksy naziemne. Obecnie na MUX-1 są dostępne: TVP 1 w wersji HD oraz programy koncesjonowane przez KRRiT: ATM Rozrywka, TTV, POLO i ESKA TV. To właśnie na tym multipleksie pod koniec kwietnia 2014 r. zwolnią się cztery miejsca, które zająć będą mogli inni nadawcy.

Na MUX-2 są dostępne: Polsat, TV4, TVN, Puls, TV6, Puls2, Polsat Sport News i TVN7.

MUX-3 jest przeznaczony i wypełniony przez programy TVP SA., obecnie rozpowszechniany jest na nim także program TVP2 w wersji HD.

2013-02-26 08:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wsparcie biskupów dla Telewizji TRWAM

Nauczanie religii, dokument bioetyczny oraz apel w sprawie przyznania koncesji dla Telewizji Trwam - to tylko część tematów, którymi zajęli się biskupi podczas 361. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Biskupi mieli o czym rozmawiać, bo pilnych i wciąż nieuregulowanych problemów na linii państwo - Kościół wciąż przybywa. Sprawą, która budzi najwięcej społecznych emocji, jest brak koncesji na cyfrowe nadawanie naziemne dla telewizji związanej z toruńskimi redemptorystami. „Biskupi polscy (...) po raz kolejny popierają prośby Fundacji «Lux Veritatis» (...) o przyznanie Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Oczekują tego miliony obywateli naszej ojczyzny w imię wolności słowa w przekazie medialnym” - napisali biskupi w oświadczeniu, którego głównym adresatem są członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Powołania kapłańskie i zakonne w Polsce

2021-04-22 14:00

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Powołania

powołania

Karol Porwich /Niedziela

441 nowych kandydatów do kapłaństwa (w tym 152 w seminariach zakonnych), 442 postulantów i nowicjuszy w zakonach męskich, 279 postulantek i nowicjuszek w żeńskich zgromadzeniach czynnych oraz 96 postulantek, nowicjuszek i aspirantek w zakonach kontemplacyjnych – tak w liczbach przedstawiały się powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego w Polsce w 2020 r.

25 kwietnia, w IV niedzielę wielkanocną zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, przypada 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, który rozpoczyna w Polsce Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję