Reklama

Wiadomości

Poznań: Centrum Wolontariatu Caritas poszukuje wolontariuszy do pomocy seniorom

Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Poznańskiej poszukuje wolontariuszy chętnych do pomocy osobom starszym i chorym w ich domach. To nowa płaszczyzna pomocy obok wolontariatu akcyjnego i prowadzonego w miejscach pomocy, jak jadłodajnie czy świetlice socjoterapeutyczne.

[ TEMATY ]

Caritas

wolontariat

Barabas Attila/Fotolia.com

„Wolontariat domowy to odpowiedź na prośby seniorów, którzy pozostają w domach z powodu wieku czy choroby. Chcemy również dotrzeć z pomocą do osób, które są samotne lub zostały opuszczone przez rodzinę” – mówi KAI Paweł Pomin z Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Podkreśla, że jest to odpowiedź na prośby kierowane do Caritas przez samych seniorów.

„Otwierając się na nową płaszczyznę działania, jaką jest wolontariat domowy, pragniemy, aby każdy potrzebujący otrzymał pomoc, wsparcie, zainteresowanie i został objęty troską” – tłumaczy Karolina Dragan. Koordynatorka Indywidualnego Wolontariatu Caritas przypomina hasło towarzyszące działalności Centrum oraz jego cele.

Reklama

„Centrum działa w oparciu o hasło „Po pierwsze miłość”, dlatego w naszych działaniach i w pracy wolontariuszy chcemy kierować się przede wszystkim miłością do drugiego człowieka. Mamy świadomość, że pomoc samotnym, starszym i chorym w ich środowisku nie jest zadaniem łatwym, dlatego liczymy na zaangażowanie osób chętnych, odpowiedzialnych i sumiennych, dla których liczy się dobro drugiego człowieka” – zaznacza.

Wolontariat domowy mogą podjąć sami seniorzy, ale także młodzi, którzy ukończyli 16. rok życia. Wolontariuszy przeszkoli poznańska Caritas. 

Centrum Wolontariatu Caritas działa w siedzibie Caritas Archidiecezji Poznańskiej przy Rynku Wildeckim 4a od września 2018 roku. Zrzesza osoby zaangażowane w Parafialnych Zespołach Caritas, dzieci i młodzież ze Szkolnych Kół Caritas (SKC) oraz osoby indywidualne pragnące nieść pomoc potrzebującym. Dla wolontariuszy organizowane są szkolenia, spotkania integracyjno-motywacyjne oraz formacyjne. Wolontariusze działają na trzech płaszczyznach – wolontariat domowy, akcyjny i w miejscach pomocy, jak jadłodajnie, świetlice socjoterapeutyczne, domy pomocy społecznej, wolontariat szpitalny czy specjalny ośrodek wychowawczy.

W archidiecezji poznańskiej w 326 PZC i 80 SKC zaangażowanych jest ok. 6 tys. osób. Liczba ta obejmuje też tzw. wolontariuszy akcyjnych. Do tej pory w wolontariat zaangażowało się blisko 200 osób, które każdego dnia niosą pomoc potrzebującym. Więcej informacji na temat działalności Centrum Wolontariatu Caritas można znaleźć na stronie www.popierwszemilosc.pl.

2019-02-25 10:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Robić rzeczy najważniejsze

Żyją w 23 krajach świata na 5 kontynentach, zrzeszeni w kilkuosobowe wspólnoty. Swoje życie dzielą z najuboższymi i samotnymi. Są młodzi, aktywni i świat stoi przed nimi otworem, a jednak poświęcają kilkanaście miesięcy, aby dzielić się swoją obecnością z dziećmi ulicy i ich rodzinami, często na odległym krańcu kuli ziemskiej

Mowa o wolontariuszach Domów Serca, katolickiej organizacji misyjnej założonej we Francji w 1990 r. Misja Domów jest trudna, zwłaszcza dla osób, które o takiej działalności myślą zadaniowo: zbudować szkołę, założyć przytułek, wyremontować szpital... Celem istnienia tej konkretnej organizacji nie jest bowiem żadna ściśle określona działalność charytatywna czy edukacyjna. Młodzi wolontariusze mają tworzyć dom otwarty dla każdego, budować relacje z najbardziej potrzebującymi mieszkańcami sąsiedztwa - zwłaszcza dziećmi - i być mostem między nimi a lokalnymi organizacjami zajmującymi się pomocą. Jednocześnie zobowiązują się na czas misji żyć ewangelicznymi radami czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, opierając swoje posługiwanie na indywidualnej i wspólnotowej modlitwie. Co sprawia, że są gotowi do podjęcia tak odważnej i wymagającej decyzji?

CZYTAJ DALEJ

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

2021-09-27 14:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: medal „Per Artem Ad Deum” dla Ernesta Brylla

2021-09-27 16:46

[ TEMATY ]

nagroda

Kielce

SacroExpo

Papieska Rada Kultury

Targi Kielce S.A./ Facebook

Ernest Bryll, pisarz, dziennikarz i krytyk filmowy, otrzymał w poniedziałek „Per Artem Ad Deum” – medal przyznawany co roku przez Papieską Radę ds. Kultury i wręczany podczas Targów SacroExpo w Kielcach.

W poniedziałek rozpoczęła się 22. edycja wydarzenia łączącego sferę biznesu i szeroko rozumianej kultury sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję