Reklama

Modlitwa w katedrze polowej w 75. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej

2019-02-28 17:03

mag / Warszawa (KAI)

Cezary Piwowarski/ pl.wikipedia.org

Nie wojna naprawia świat, ale miłość – podkreślił ks. płk Mariusz Tołwiński apelując o przebaczenie. W 75-tą rocznicę zbrodni dokonanej na ludności polskiej w Hucie Pieniackiej w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie modlono się w intencji ofiar. Inicjatorem uroczystości był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Nasi bracia i siostry żyjący na Kresach godni są pamięci i modlitwy – powiedział na początku liturgii bp Józef Guzdek, zapewniając, że nosi ich w swoim sercu.

Przywołując w homilii słowa Chrystusa, ks. płk Mariusz Tołwiński zaapelował o przebaczenia winowajcom. – Jezus zachęca nas byśmy przemieniali siebie patrząc na Niego – powiedział duchowny. Zwrócił uwagę, że przybity do krzyża Syn Boży miał tę samą władzę, co wówczas, kiedy rozmnażał chleb, wskrzeszał umarłych, czy chodził po jeziorze. - Mógł On unicestwić oprawców, a mówił: „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią” – powiedział kaznodzieja podkreślając, że „nie wojna naprawia świat, ale miłość i przebaczenie. - Przez przebaczenie naprawiamy przede wszystkim siebie, swoje serce i swój los, bo człowiek podnosi siebie na wyżyny nieba – przekonywał ks. Tołwiński.

- Czasami wydaje się nam, że wojna jest rozwiązaniem problemów człowieka, jakakolwiek wojna. Tymczasem ona tylko mnoży nasze problemy, ponieważ ściąga jakość naszego życia coraz bardziej w dół. Każda wojna to destrukcja, a każdy dar miłości który wydobywamy ze swojego serca to budowanie, to prawdziwy fundament, na którym możemy wznosić przyszłość – powiedział duchowny.

Reklama

Przyznał, że darowanie śmierci osoby bliskiej nie przychodzi szybko i nie jest czymś łatwym. – Pamięć jest ważna, ale na samej pamięci nie możemy skończyć. Za nią muszą iść dobre czyny, które stają się solą zmieniającą świat – powiedział ks. Tołwiński.

Zwrócił uwagę, że wobec zbrodni w Hucie Pieniackiej różne grupy dalej toczą wojny. – Trzeba nieustannie troszczyć się, by żyć w prawdzie ale i w miłości, by żyć w prawdzie ale i umieć przebaczać, by żyć w prawdzie ale nie wywoływać wojny – zaapelował duchowny.

Do zbrodni w Hucie Pieniackiej doszło 28 lutego 1944 roku. Z rąk niemieckich oddziałów SS Galizien i ukraińskich nacjonalistów zginęło wówczas 850 Polaków. Wieś została zrównana z ziemią.

Tagi:
modlitwa

Wypłyń na głębię

2019-04-16 18:56

Marta Wiatrzyk-Iwaniec
Edycja zielonogórsko-gorzowska 16/2019, str. II

To nie dla mnie. To dla wybranych – mistyków albo ludzi odrealnionych. Modlitwa kontemplacyjna mnie przeraża. Tymczasem to właśnie ona najpełniej wprowadza w rzeczywistość zamiast z niej wybijać. Jak to jest możliwe?

Reprodukcja: Marta Wiatrzyk-Iwaniec
Modlitwa kontemplacyjna zaczyna się od milczenia

Gdyby na chwilę zamknąć oczy i przyglądnąć się z boku swoim myślom, zauważymy, że płyną one w sposób niekontrolowany, chaotyczny i dobrowolny. Nagle okazuje się, że rozpamiętujemy sytuacje, które miały miejsce jakiś czas temu, toczymy w głowie dysputy z osobami, których obok nas nie ma, jesteśmy w przeszłości – we wspomnieniach bądź bolesnych doświadczeniach albo w przyszłości – oddając się planom i marzeniom. Innym razem wędrujemy myślami do osób, aby je osądzać, stawiamy siebie w centrum, użalając się nad swoimi wadami i grzechami lub odwrotnie, popadamy w samozachwyt i samochwalstwo, szukając uznania u ludzi. Wszystko to wyprowadza nas z chwili obecnej. Modlitwa kontemplacyjna uczy być „tu i teraz” oraz wprowadza w praktykę uważności na to, co jest teraz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejm przyjął ustawę maturalną!

2019-04-25 18:34

wpolityce.pl

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe. Projekt poparło 235 posłów, przeciw było 168. Zmiany mają pozwolić na spokojne przeprowadzenie matur.

Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejm przyjął ustawę maturalną!

2019-04-25 18:34

wpolityce.pl

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe. Projekt poparło 235 posłów, przeciw było 168. Zmiany mają pozwolić na spokojne przeprowadzenie matur.

Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem