Reklama

Niedziela w Warszawie

Modlitwa w katedrze polowej w 75. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej

Nie wojna naprawia świat, ale miłość – podkreślił ks. płk Mariusz Tołwiński apelując o przebaczenie. W 75-tą rocznicę zbrodni dokonanej na ludności polskiej w Hucie Pieniackiej w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie modlono się w intencji ofiar. Inicjatorem uroczystości był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

[ TEMATY ]

modlitwa

Cezary Piwowarski/ pl.wikipedia.org

– Nasi bracia i siostry żyjący na Kresach godni są pamięci i modlitwy – powiedział na początku liturgii bp Józef Guzdek, zapewniając, że nosi ich w swoim sercu.

Przywołując w homilii słowa Chrystusa, ks. płk Mariusz Tołwiński zaapelował o przebaczenia winowajcom. – Jezus zachęca nas byśmy przemieniali siebie patrząc na Niego – powiedział duchowny. Zwrócił uwagę, że przybity do krzyża Syn Boży miał tę samą władzę, co wówczas, kiedy rozmnażał chleb, wskrzeszał umarłych, czy chodził po jeziorze. - Mógł On unicestwić oprawców, a mówił: „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią” – powiedział kaznodzieja podkreślając, że „nie wojna naprawia świat, ale miłość i przebaczenie. - Przez przebaczenie naprawiamy przede wszystkim siebie, swoje serce i swój los, bo człowiek podnosi siebie na wyżyny nieba – przekonywał ks. Tołwiński.

- Czasami wydaje się nam, że wojna jest rozwiązaniem problemów człowieka, jakakolwiek wojna. Tymczasem ona tylko mnoży nasze problemy, ponieważ ściąga jakość naszego życia coraz bardziej w dół. Każda wojna to destrukcja, a każdy dar miłości który wydobywamy ze swojego serca to budowanie, to prawdziwy fundament, na którym możemy wznosić przyszłość – powiedział duchowny.

Reklama

Przyznał, że darowanie śmierci osoby bliskiej nie przychodzi szybko i nie jest czymś łatwym. – Pamięć jest ważna, ale na samej pamięci nie możemy skończyć. Za nią muszą iść dobre czyny, które stają się solą zmieniającą świat – powiedział ks. Tołwiński.

Zwrócił uwagę, że wobec zbrodni w Hucie Pieniackiej różne grupy dalej toczą wojny. – Trzeba nieustannie troszczyć się, by żyć w prawdzie ale i w miłości, by żyć w prawdzie ale i umieć przebaczać, by żyć w prawdzie ale nie wywoływać wojny – zaapelował duchowny.

Do zbrodni w Hucie Pieniackiej doszło 28 lutego 1944 roku. Z rąk niemieckich oddziałów SS Galizien i ukraińskich nacjonalistów zginęło wówczas 850 Polaków. Wieś została zrównana z ziemią.

2019-02-28 17:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi z Konina i Turku pomodlą się za dzieci, które utonęły pod Działoszynem

[ TEMATY ]

modlitwa

pielgrzymka

Marta Wilczyńska

"Zanieście nadzieję i promień wiary, gdy będziecie przechodzić przez Pajęczno i okolice Działoszyna, gdzie stała się straszliwa tragedia, która nami wstrząsnęła – w nurcie Warty, która przepływa i przez nasze miasta, utonęło czworo dzieci. Idąc wśród ludzi, którzy z bliska przeżywają ten niewyobrażalny dramat, zanieście im Chrystusa i pomódlcie się za te dzieci i ich rodzinę” – zaapelował 8 sierpnia do pielgrzymów ks. prał. Artur Niemira podczas Mszy św. odprawionej w kościele pw. św. Barbary w Turku przez bp. Stanisława Gębickiego. Na porannej Mszy św. modliły się kolejne grupy pieszej pielgrzymki diecezji włocławskiej na Jasną Górę – konińska („żółta”), licząca 270 osób, która na pielgrzymi szlak wyruszyła 7 sierpnia, i turecka („zielona”) - 150 uczestników, która w tym dniu rozpoczynała drogę do jasnogórskiego sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

Archiwum sanktuarium bł. ks. Bronisława Markiewicza

Znana jest piękna zapowiedź o przyszłych losach Polski, która wyszła spod pióra bł. Bronisława Markiewicza (†1912). W swej sztuce „Bój bezkrwawy” przepowiada on rzeczy niezwykłe.

Ponieważ Pan was więcej umiłował aniżeli inne narody, dopuścił na was ten ucisk, abyście oczyściwszy się z grzechów waszych, stali się wzorem dla innych narodów i ludów, które niebawem odbiorą karę sroższą od waszej [...]. Wojna będzie powszechna na całej kuli ziemskiej i tak krwawa, że naród położony na południu granicy Polski wyginie w niej zupełnie [...]. W końcu wojna stanie się religijna. Walczyć będą dwa obozy: obóz ludzi wierzących w Boga i obóz ludzi niewierzących w Niego. Nastąpi wreszcie bankructwo powszechne i nędza, jakiej nikt nie widział, do tego stopnia, że wojna sama ustanie z braku środków i sił. Zwycięzcy i zwyciężeni znajdą się w równej niedoli i wtedy niewierni uznają, że Bóg rządzi światem [...]. Wy, Polacy, przez ucisk ten oczyszczeni i miłością wspólną silni, nie tylko będziecie się wzajem wspomagali, ale nadto poniesiecie ratunek innym narodom i ludom, nawet niegdysiejszym waszym wrogom. I tym sposobem wprowadzicie niewidziane dawno braterstwo ludów...

CZYTAJ DALEJ

Niezwykłe przeżycie

2023-01-31 00:05

s. Danuta Lipińska

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

    W niedzielę 29 stycznia w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu zespołu PROBOSZCZOWIE.

    Jak informuje s. s. Danuta Lipińska, zespół tworzą: ks. Marek Bandura - proboszcz parafii w Buczkowicach k/ Szczyrku - śpiew i gitara prowadząca, ks. Roman Świerkosz- emerytowany proboszcz w Stanisławie Górnym - gitara solowa, ks. Andrzej Piotrowski z parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach - klawisze, o. Roland Pancerz bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej - rektor Seminarium, wykładowca greki, łaciny i patrologii, Jan Budziaszek - perkusista, muzyk sesyjny, świecki rekolekcjonista, autor książek, Grzegorz Górkiewicz, multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista Skaldów, twórca muzyki filmowej, a także Adrian Legut - akustyk zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję