Reklama

Kalwaria Zebrzydowska: Prawie dwa miliony pielgrzymów w 2018 r.

2019-03-01 15:59

Biuro Prasowe Sanktuarium

fot. o. F. Salezy Nowak OFM

W 2018 roku Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej odwiedziło ponad milion osiemset tysięcy pielgrzymów. Najliczniejszą grupą są Polacy. Kalwarię chętnie odwiedzają Francuzi, Włosi, Amerykanie oraz Japończycy. O najnowszych danych statystycznych poinformowało Kalwaryjskie Centrum Informacji.

Wśród pielgrzymów i turystów zagranicznych, najwięcej przybywa z Europy, szczególnie z Francji, Włoch, Niemiec, Słowacji oraz Ukrainy. Kontynent amerykański najliczniej reprezentowali mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, natomiast Azję - Japończycy. Nie brakło pielgrzymów z innych odległych stron świata, jak Mauritius, Sri Lanka, Tajwan, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kuba, Liban, Kostaryka, Irak, Singapur, Benin, Portoryko oraz Filipiny.

Sanktuarium nawiedzili także: kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy CCEE, kard. Robert Sarah, Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Oswald Gracias, przewodniczący Episkopatu Indii, oraz kard. Giuseppe Versaldi, Prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.

Ilość pielgrzymów oprowadzonych przez przewodników sanktuarium: 195 307

Reklama

Ilość pielgrzymów korzystających z noclegów w Domu Pielgrzyma: 64 635

Ilość pielgrzymów zarejestrowanych przez klasztorną furtę i zakrystię: 1 050 614.

Dodatkowo odnotowano grupy pątników udających się na Dróżki bez przewodnika z klasztoru oraz grupy zagraniczne przybywające z pilotem biura podróży. Obserwowany jest wzrost wiernych odwiedzających sanktuarium indywidualnie i rodzinnie. W porównaniu do poprzedniego roku liczba odwiedzających sanktuarium wzrosła.

Jak w każdym roku, tak i w ubiegłym, najważniejszymi wydarzeniami były kalwaryjskie wielkie odpusty, które gromadzą tysiące pątników. Odpust Wielkiego Tygodnia, któremu towarzyszy Misterium Męki Pańskiej zgromadził na Kalwarii 170 tysięcy wiernych. Najwięcej spośród nich modliło się w Wielki Piątek.

W czasie Odpustu Wniebowzięcia NMP, pielgrzymi (ok. 190 tys.) wzięli udział w procesjach Boleści Maryi, Pogrzebu oraz Wniebowzięcia NMP. Uroczystościom przewodniczyli hierarchowie Kościoła: kard. Stanisław Dziwisz, kard. Marian Jaworski, abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Józef Michalik, abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, bp Leszek Leszkiewicz z Tarnowa oraz biskupi pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej: bp Damian Muskus OFM i bp Jan Szkodoń.

W czasie odpustu miało miejsce szczególne wydarzenie. Młodzież spełniła marzenie bł. Karoliny Kózkówny o przybyciu na odpust do Kalwarii. W dniach poprzedzających Uroczystość Wniebowzięcia NMP młodzi przynieśli w pieszej pielgrzymce z Zabawy - Jej rodzinnej parafii - do naszego sanktuarium relikwie Błogosławionej, a następnie wzięli udział w Kalwaryjskim Dniu Młodych. Wydarzenie odbyło się pod hasłem #marzenieKaroliny.

Do najważniejszych wydarzeń w minionym roku należy także zaliczyć obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40. rocznicę wyboru kard. K. Wojtyły na papieża.

Uroczystości dziękczynienia za odzyskanie niepodległości były rozłożone na cały rok, jednak głównym ich punktem był dzień 7 września. W tym dniu wieczornej Eucharystii przewodniczył Ks. Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Po Mszy św. Odbyło się Wielkie Patriotyczne Śpiewanie, które zgromadziło tłumy mieszkańców i pielgrzymów.

Czterdziestą rocznicę wyboru kard. Wojtyły na papieża uczczono w sposób szczególny 7 października. Za pontyfikat papieża z Polski dziękowano podczas Mszy św., której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz oraz nabożeństwa Dróżek Pana Jezusa. Zainaugurowano też wystawę „Tutaj moje serce zostało na zawsze”, prezentującą fotografie z pobytów papieża w Kalwarii, pamiątki i dary papieskie.

Do sanktuarium każdego roku przybywa wiele pielgrzymów indywidualnych oraz w grupach zorganizowanych. Odbywają się także pielgrzymki diecezjalne i stanowe. Najwięcej z nich ma miejsce w miesiącach wiosennych i letnich. Są to m.in.: Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej (150 tys.), Pielgrzymka Rodzin Diecezji Bielsko - Żywieckiej, Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej, Pielgrzymka Służby Liturgicznej i Ruchu Światło - Życie Archidiecezji Krakowskiej, Archidiecezjalna Pielgrzymka Duszpasterstwa Trzeźwości, Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich regionu krakowskiego, Ogólnopolska Pielgrzymka Motocyklistów, Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego, Pielgrzymka Konna i Zaprzęgów Konnych, Pielgrzymka Apostolatu Margaretka, Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Piesza Pielgrzymka z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach do Kalwarii Zebrzydowskiej, Pielgrzymka Ruchu Wiara i Światło, Pielgrzymka Harcerska. Kalwaria była także celem pielgrzymowania uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

W 2018r. w sanktuarium odbywał się XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. W bazylice Matki Bożej Anielskiej oraz w kościele Grobu Matki Bożej na Dróżkach słuchacze uczestniczyli w pięciu koncertach w ramach festiwalu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął J.E. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Kalwaryjskie sanktuarium od ponad czterystu lat jest miejscem modlitwy wiernych. Niesłabnąca popularność Polskiej Jerozolimy świadczy o ciągłej potrzebie odnowy duchowej. Pątnikom pomagają w tym Dróżki Kalwaryjskie oraz obecność cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej, a przede wszystkim korzystanie z sakramentów. Według Kustosza sanktuarium, o. Konrada Cholewy OFM, na tak wielką popularność sanktuarium najbardziej wpływają jego walory duchowe, ale też piękno przyrody i architektury, dzięki czemu Kalwaria znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Reklama

15 tysięcy żołnierzy modliło się w Lourdes o pokój na świecie!

2019-05-25 21:12

Agata Pieszko

Zakończyła się 61. Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa do Lourdes, podczas której 15 tysięcy żołnierzy modliło się o pokój na świecie. Pielgrzymka trwała od 17 do 19 maja, jednak grupa polskich żołnierzy, licząca 180 osób, rozpoczęła swoją podróż już 12 maja. Wśród pielgrzymów z Polski znalazła się 30-osobowa reprezentacja podchorążych z Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni” Akademii Wojsk Lądowych na czele z kapelanem ks. kpt. Maksymilianem Jezierskim. Żołnierze z Wrocławia połączyli się z resztą pielgrzymów w koszarach 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu, skąd wyruszyli autokarem w stronę Lourdes.

Archiwum DA Nieśmiertelni

Hasem tegorocznej 61. Międzynarodowej Pielgrzymki Wojskowej były słowa „Szukaj pokoju i dąż do niego” (Ps 34, 15), przypominające o darze zgody jako bożym błogosławieństwie.

– Celem pielgrzymki była modlitwa o pokój na świecie. W tej niezwykłej modlitwie wzięło udział ok. 15 tys. żołnierzy z całego świata. Oprócz fenomenalnych duchowych przeżyć doświadczyliśmy niezapomnianej przygody związanej z poznaniem żołnierzy z innych krajów. Mogliśmy zwiedzić także wiele ciekawych miejsc. Wróciliśmy do Wrocławia umocnieni w wierze oraz z pogłębioną świadomością odpowiedzialności za utrzymanie pokoju na świecie. Zobaczyliśmy, że armie są w stanie rozmawiać ze sobą w zgodzie i walczyć razem w słusznej sprawie. Po tym wyjeździe możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy żołnierzami Wojska Polskiego – mówi ks. kpt. Maksymilian Jezierski, kapelan Akademii Wojsk Lądowych

Podchorąży z Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni” wrócili do Wrocławia 23 maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Ryś do Neoprezbiterów: ja wam przyrzekam, że będę wam Ojcem

2019-05-25 19:11

xpk / Łódź (KAI)

- Ja wam przyrzekam, że będę wam Ojcem, że będę was traktował jako współpracowników, że będę was traktował, jak swoje ukochane dzieci! Przyrzekam wam to za siebie, i przyrzekam wam to za każdego biskupa, który tu będzie na tym miejscu przewodniczył Eucharystii. Obyście nigdy nie zwątpili w tę relację, bo ona jest bardzo ważna! – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś do przyszłych kapłanów Kościoła łódzkiego.W sobotę 25 maja, w katedrze łódzkiej abp Grzegorz Ryś metropolita łódzki wyświęcił na kapłanów dziewięciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Wraz z metropolitą łódzkim Eucharystię sprawowało kilkudziesięciu kapłanów. Wśród nich byli ksiądz arcybiskup senior Władysław Ziółek, biskup Ireneusz Pękalski i biskup Marek Marczak oraz wychowawcy i profesorowie WSD.

Archidiecezja Łódzka

Po odczytaniu ewangelii, ksiądz rektor imiennie wezwał każdego z kandydatów, a ten odpowiedział na wezwanie – jestem! Po zakończeniu sześcioletniej formacji i po zasięgnięciu opinii wiernych oraz formatorów, 9 diakonów zostało dopuszczonych do przyjęcia święceń w stopniu Prezbiteratu.

-Wchodzicie dziś do wspólnoty, która się nazywa prezbiterium łódzkie – mówił w homilii metropolita łódzki. – Wspólnota – to nie jest układ kolesiów. Wspólnota – to nie jest solidarność zawodowa. Wspólnota – to jest rzeczywista komunia ludzi połączonych wspólną misją, wspólnym wezwaniem, wspólną miłością do Jezusa. To jest komunia ludzi, którzy potrafią być dla siebie braćmi, którzy ze sobą nie rywalizują, którzy się nie ścigają, którzy ze sobą nie współzawodniczą, tylko współpracują. Wspólnota – to jest komunia ludzi, którzy potrafią sobie nawzajem pomóc wtedy, kiedy jeden z nich jest w głębokim kryzysie. Wchodzicie do wspólnoty i macie ją współtworzyć. Niech was ręka Boska broni od myślenia – ja sam, ja sam i lepiej, żeby mi nikt nie przeszkadzał – podkreślił metropolita łódzki.

Zaapelował do nowych kapłanów, aby wyrzucili z siebie to wszystko, co mogłoby oddalać ich od wiernych, do których zostaną posłani. – Święcenia mają was do ludzi zbliżyć. Najgorsze byłoby to, gdyby święcenia was od ludzi oddaliły. Cokolwiek by stało po waszej stronie jako przeszkoda pomiędzy wami, a ludźmi – usuwajcie to! Róbcie wszystko, by ludzie mieli do was dostęp w takim poczuciu, że jesteście jednym z nich – słaby wśród słabych. Dobrze wiecie w jakiej sytuacji o tym mówimy. Dziś jest potężna przeszkoda w naszych relacjach z całym ludem Bożym. Nasza przeszkoda nazywa się zgorszenie. Ta przeszkoda nazywa się brak zaufania. Ta przeszkoda nazywa się grzech publiczny. Musimy wszystko uczynić, by usunąć tę przeszkodę, by ludzie mieli do nas wiarygodny dostęp. To my musimy usuwać tę przeszkodę, bo myśmy ją ustawili – zauważył hierarcha.

Zawracając się do księży neoprezbiterów kaznodzieja powiedział także: – Ja wam życzę Ducha Świętego, który nie objaśnia wszystkiego na początku. Czasami was pośle w taką drogę, że nie będziecie rozumieć co się dzieje, dlaczego nie możecie robić tego, do czego jesteście przekonani, dlaczego nie możecie mówić do tych ludzi, którzy wedle waszej oceny tego strasznie potrzebują. Życzę wam takiej wiary, że przyjedzie taki moment, gdy cała ta droga się rozjaśni, bo Duch na końcu pokaże dlaczego było tak, a nie inaczej. Dokonuje się to w takim momencie, który On sam wybiera. Czasami Boga rozpoznaje się po czasie – zauważył arcybiskup.

Po zakończeniu homilii, kandydaci do święceń położyli się krzyżem na posadzce katedry, a zebrani w świątyni odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych. Po niej nastąpił moment modlitwy konsekracyjnej oraz nałożenie rąk, przez biskupów i obecnych w świątyni kapłanów. Każdy z diakonów swoje dłonie, włożył w dłonie biskupa, składając tym samym przysięgę wierności i posłuszeństwa swojemu ordynariuszowi. Wręczone zostały im także dary ofiarne ludu – chleb i wino, które mocą z wysoka, przez posługę nowych kapłanów, stawać się będą Ciałem i Krwią Chrystusa. Na zakończenie obrzędu świeceń ksiądz arcybiskup przekazał nowym kapłanom znak pokoju – wyraz jedności i przyjęcia nowych księży, za swoich współpracowników, braci i przyjaciół.

Dzisiejsza Msza święta święceń kapłańskich, była pierwszą, którą dziewięciu nowych księży, celebrowało w swoim życiu. Liturgię zakończyły podziękowania skierowane do biskupów, przełożonych seminaryjnych oraz rodziny.

Przed błogosławieństwem metropolita łódzki wręczył księżom neoprezbiterom książeczki jurysdykcyjne (dokument uprawniający do sprawowania sakramentu pokuty i pojednania) testimonia (dokument potwierdzający otrzymanie święceń) oraz dekrety związane z ich przyszłą posługą.

Nowi kapłani Kościoła Łódzkiego zostali posłani do:

Kamil Gregorczyk – parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca N.M.P. w Jeżowie.

Łukasz Kaczmarek – parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Widawie.

Michał Kardynia – parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzgowie.

Adrian Matuszewski – parafii p.w. N.M.P. Częstochowskiej w Brzezinach.

Kamil Siuta – parafii p.w. N.S.J. w Kurowicach.

Paweł Skowron – parafii p.w. św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Poddębicach.

Marcin Skrzydłowski – parafii p.w. św. Benedykta i św. Anny w Srocku.

Tomasz Szurek – parafii p.w. św. Marcina w Strykowie.

Adrian Zimnowłocki – parafii p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Marzeninie.

W najbliższych dniach księża neoprezbiterzy będą celebrować Msze święte prymicyjne w swoich rodzinnych parafiach, Wyższym Seminarium Duchownym oraz w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem