Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: rozpoczęła się peregrynacja kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan

Od parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, wieczorem 2 marca rozpoczęła się w Częstochowie peregrynacja kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, napisanej na zamówienie Rycerzy Kolumba przez włoskiego ikonopisa Fabrizia Diomediego.

[ TEMATY ]

peregrynacja

Ks. Mariusz Frukacz

„Wiara kosztuje. Jest złączona ze świadectwem. A dla naszych braci chrześcijan na Bliskim Wschodzie świadectwo bardzo często oznacza oddanie własnego życia” – mówił, witając ikonę w świątyni, ks. Andrzej Sobota, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Ks. Mariusz Frukacz

Następnie rozpoczęła się Adoracja Najświętszego Sakramentu z litanią loretańską.

Reklama

Po adoracji, Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Sobota. - Witamy w naszej wspólnocie Pierwszą Chrześcijankę, Maryję, która z nami w znaku swojego wizerunku modli się w intencji prześladowanych chrześcijan – mówił na początku Mszy św. ks. Sobota.

Homilie wygłosił ks. Łukasz Mazurek, wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, który podkreślił, że „również często w naszej Ojczyźnie, w pracy, szkole, instytucjach jesteśmy jako chrześcijanie prześladowani słowem przez ludzi, którzy atakują Kościół”.

- Maryja, Cała Piękna wypowiadała tylko dobre słowa. W tym swoim wizerunku Ona chce nas dobrze przygotować na Wieki Post, na czas odnowy, przemiany w rodzinach i małżeństwach – mówił ks. Mazurek.

Reklama

- Słowa mogą zranić, ale też mogą uleczyć. Musimy być odpowiedzialni za każde słowo. Dobre słowo może zamienić wroga w przyjaciela i największego grzesznika w świętego – kontynuował ks. Mazurek.

Ks. Mariusz Frukacz

Kapłan zaznaczył, że „żyjemy w czasach wielkiej dewaluacji słowa” - Powodem tego kryzysu jest nasze serce i brak miłości, ale także kryzys prawdy i milczenia. Potrzeba nam prawdy, katolickiego głosu, takiego jak m. in. tygodnik katolicki „Niedziela”, Radio Maryja, Telewizja Trwam – podkreślił kapłan.

- Przed ikoną Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan zapytajmy siebie, co musimy zmienić w sobie, co odnowić w naszym życiu? – zakończył ks. Mazurek.

W modlitwie wzięli udział Rycerze Kolumba z parafii częstochowskich z Andrzejem Bera, delegatem rejonowym Rycerzy Kolumba i Grzegorzem Saletą, Wielkim Rycerzem Rady 16300 im. Ducha Św. w Częstochowie.

Peregrynacja w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego potrwa do 9 marca. Następnie peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan będzie peregrynować w parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika (9 – 16 marca) i w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej (16 – 23 marca).

Peregrynacja peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan ma na celu zwrócenie uwagi na sytuacje chrześcijan na Bliskim Wchodzie oraz modlitwę i refleksję nad możliwościami wsparcia prześladowanych współcześnie chrześcijan, ale też jest wezwaniem do odważnego wyznawania wiary w codzienności.

Oryginał ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan napisanej przez znanego włoskiego ikonopisa Fabrizia Diomediego oraz kilkadziesiąt kopii tej ikony poświęcił abp Jean-Clément Jeanbart, melchicki arcybiskup Aleppo, związany z zakonem. Obecnie ikony te pielgrzymują po całym świecie w ramach nowej inicjatywy Rycerzy Kolumba, wzywającej do duchowej i materialnej solidarności z prześladowanymi chrześcijanami i z tymi, którzy bezpośrednio ich wspierają.

2019-03-02 21:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyzwala i inspiruje

Diakonia Wyzwolenia Człowieka Ruchu Światło-Życie Diecezji Sosnowieckiej postanowiła włączyć się w ogólnopolską sztafetę modlitewną, której zasadniczą osią działania jest peregrynacja ikony krzyża.

Peregrynacja rozpoczęła się 1 lutego br. w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej, a zakończy 28 lutego w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli. W sumie ikona krzyża dotrze do 13 parafii w różnych częściach naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję