Reklama

Niedziela Częstochowska

Wieluń: Parafia św. Barbary wkroczyła w Wielki Post

Dniem, w którym parafia św. Barbary wstąpiła w Wielki Post była Środa Popielcowa, dzień 6 marca. W tym dniu, na dwóch Mszach Świętych, wierni posypali głowy popiołem i przyjęli do wiadomości prawdy: z prochu powstałeś i w proch się obrócisz, nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię oraz słowa szczególnie ważne w tych 40 dniach: Modlitwa, Post, Jałmużna.

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Wielki Post

Wieluń

Zofia Białas

Znaczenie wszystkich słów wyjaśnił w homilii ks. Andrzej Kornacki. Każda Eucharystia w tym dniu kończyła się zaproszeniem parafian na nabożeństwa Drogi Krzyżowej w piątki i Gorzkie Żale połączone z rozważaniem pasyjnym przed popołudniową Mszą Świętą w niedziele.

Odpowiedzią na zaproszenie do udziału w Drodze Krzyżowej była liczna obecność wiernych w I Drodze Krzyżowej w dniu 8 marca, w tym duża liczba dzieci, które nie tylko trzymały krzyż przy kolejnych stacjach, ale do rozważań prowadzonych przez dorosłych dodawały swoje myśli, zobowiązania i prośby. Rozważaniom kolejnych tajemnic Męki Jezusa towarzyszyły sugestywne obrazy Drogi Krzyżowej Jerzego Dudy Gracza, znane nam z Częstochowy, wyświetlane na ekranie.

Słowa dzieci kończące refleksje po każdej stacji: - Pomóż mi, abym nikogo niesłusznie nie oskarżał, Panie pomóż mi, abym, choć na jeden dzień potrafił zrezygnować dla Ciebie z telewizji, komputera, komórki, Panie naucz mnie cierpliwie i za Twoim przykładem podnosić się z upadków, Dziękuję wam (rodzicom) za każdą poświęconą chwilę, cierpliwość i przepraszam, że czasem jestem nieznośny, Panie Jezu naucz mnie chętnie pomagać innym, Panie Jezu daj mi siłę, abym umiał walczyć ze złem, Panie Jezu pomóż mi stawać się lepszym, Panie Jezu naucz mnie modlić się za moją rodzinę, Pomóż mi Panie przekonać kolegę z ławki, że Ty czekasz również Na niego w Tabernakulum, Panie Jezu naucz mnie Dzielić się z innymi, Panie Jezu pomóż mi zmienić moje serce, żebyś więcej nie musiał przeze mnie cierpieć, Panie Jezu naucz mnie służyć innym ludziom, Maryja ciągle cierpi, przytulając swojego Syna. Ja też wiem, że zawsze mogę liczyć na moją mamę, gdy już wszyscy się ode mnie odsuną. Ona pomaga mi w trudnych chwilach, Panie Jezu naucz mnie wierzyć w Twoją obecność wśród ludzi - jeśli choć częściowo będą realizowane, będzie to ich zwycięstwo na drodze ku przemianie, bo jak napisała siostra poetka S. M. Katarzyna Wardynszkiewicz SAC, zmartwychwstanie człowieka to piętnasta stacja, do niej zaś prowadzi czternaście samotnych stacji …

Reklama

„Czternaście samotnych stacji

drogi krzyżowej Boga

wiodących ku piętnastej stacji

zmartwychwstania człowieka

u kratek konfesjonału

dar Niepojętego

skazany na dożywotnią niewdzięczność

amnestia spoczęła w naszych rękach”

Kończąc nabożeństwo Drogi Krzyżowej ks. Jarosław Boral powiedział: postawiliśmy pierwsze kroki na drodze do przemiany naszych serc, bądźmy wytrwali w tej wędrówce…

2019-03-08 21:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Męka Jezusa Chrystusa rozważana w parku miejskim

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Monika Łukaszów

„Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami”- te słowa można było usłyszeć w piątek 26 lutego br., nie tylko we wszystkich świątyniach czy kaplicach podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, ale także w Parku Miejskim w Legnicy.

Właśnie w tym miejscu wolontariusze ŚDM z campusu Legnica, wraz ze swoimi opiekunami, zorganizowali specjalne i można powiedzieć nietypowe nabożeństwo „Drogi Krzyżowej”. To modlitewne spotkanie w ciemnościach parku miejskiego otrzymało nazwę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej za nienarodzonych. Przy blasku świec, w modlitewnej zadumie a także z pasyjnymi pieśniami na ustach, ponad 100 osób przeszło parkowymi alejkami rozważając Mękę Jezusa Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: przebaczenie, wspólnota i misja źródłami pokoju

2023-02-01 10:32

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wybierzmy bycie świadkami przebaczenia, obrońcami we wspólnocie, ludźmi w misji pokoju w świecie” - powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na lotnisku „Ndolo” w stolicy Demokratycznej Republiki Konga – Kinszasie.

Bandeko, bobóto [Bracia i siostry, pokój]

CZYTAJ DALEJ

Prof. Koseła: by dotrzeć do młodych Kościół musi znaleźć nowe formy duszpasterskie

2023-02-01 12:58

[ TEMATY ]

młodzi

Karol Porwich/Niedziela

Po stronie młodzieży wiele się zmieniło. Przed Kościołem stoi tu duże wyzwanie, musi znaleźć nowe formy duszpasterskie, które pozwolą dotrzeć do młodych ludzi – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z KAI podsumował najnowsze badanie praktyk niedzielnych, przeprowadzane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Anna Rasińska (KAI): Rok 2021, którego dotyczą najnowsze statystyki ISKK, to czas, w którym częściowo wciąż obowiązywały obostrzenia związane z koronawirusem. Na ile zebrane dane można uznać za miarodajne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję