Reklama

Z wizytą w parafii

Osiem wieków wierności Bogu

Pośrodku geograficznego trójkąta, jaki wyznaczają trzy miasta: Ciechanów, Mława i Przasnysz, leży licząca ponad 800 lat parafia Grudusk. 15 kwietnia tę jedną z najstarszych w naszej diecezji wspólnotę parafialną odwiedził z wizytą duszpasterską biskup płocki prof. Stanisław Wielgus.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grudusku

Patroni parafii: Święci Piotr i Paweł
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego
Dekanat: Ciechanów Zachód
Miejscowości: Borzuchowo, Dębiny, Garlino, Grudusk, Kluszewo, Kołaki Duże, Kołaki Małe, Kozły, Pszczółki-Czubaki, Pszczółki Górne, Pszczółki-Szerszenie, Purzyce, Rąbierz, Sokołowo, Sokólnik, Strzelnia, Trojany, Wiksin, Wiśniewo, Zalesie, Zawady, Żarnowo
Kościół filialny: pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Garlinie
Proboszcz: ks. kan. Mieczysław Leśnikowski
Wikariusz: ks. mgr Dariusz Żuławnik
Senior: ks. Henryk Kosiński
Katecheci: Helena Kalinowska, Agnieszka Pepłowska
Organista: Marian Juszkiewicz
Zakrystian: Czesław Orzoł
W parafii działają: Akcja Katolicka, lektorzy, ministranci, schola dziecięca, schola młodzieżowa, koła Żywego Różańca (18), asysta procesyjna, drużyny harcerskie, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, chór, parafialno-gminna orkiestra dęta, ognisko misyjne, parafialna rada duszpasterska, parafialna rada gospodarcza
Współpracują z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedziele:
w kościele parafialnym - 8.00, 9.30, 11.30
w kościele filialnym - 15.00

Historia i współczesność

Bogate dzieje parafii i jej współczesność przybliżył Księdzu Biskupowi i zebranym na wizytacyjnej uroczystości miejscowy proboszcz ks. kan. Mieczysław Leśnikowski. W sprawozdaniu przypomniał, że życie parafialne toczy się tu nieprzerwanie od ośmiu wieków. Sama miejscowość wzmiankowana jest w dokumentach już w 1065 r. Parafia w ciągu dziejów posiadała kilka kościołów, które kolejno ulegały zniszczeniu. Pierwszy z nich powstał prawdopodobnie w XI w., następne budowano w wieku XVI, XVII i XVIII. Budowa obecnej świątyni rozpoczęła się w 1893 r., kościół konsekrował zaś 17 lat później bł. bp Antoni J. Nowowiejski. Za 5 lat wspólnota obchodzić będzie więc 100-lecie tego wydarzenia.
Terytorium parafii leży na terenie 3 gmin: Grudusk, Szydłowo i Dzierzgowo. Wspólnota liczy 3450 osób (ok. 800 rodzin) i - jak podkreślił Ksiądz Kanonik - maleje. 2/3 mieszkańców trudni się rolnictwem, ok. 1/3 pracuje w innych zawodach, część pozostaje bez pracy. Niemal wszyscy mieszkańcy są wyznania katolickiego. Na terenie parafii zamieszkują 3 rodziny Świadków Jehowy. Wśród parafian jest kilkadziesiąt osób „zaniedbanych moralnie i obojętnych religijnie”, zaś około 80 rodzin zaniedbuje spowiedź i Komunię św. wielkanocną. Jak zaznaczył Ksiądz Proboszcz, prawie wszyscy przed śmiercią przyjmują sakramenty św. Ksiądz Kanonik poinformował także, że 10 małżeństw żyje w związkach niesakramentalnych.
Problemem wielu mieszkańców jest pijaństwo, pieniactwo i plotkarstwo. „Zdarzają się gniewy i kłótnie, pewna część parafian nie szanuje dnia świętego i nie wypełnia przykazań” - mówił Ksiądz Proboszcz. Wśród pozytywnych cech swoich parafian Ksiądz Kanonik wymienił przywiązanie do wiary i Kościoła, pamięć o zmarłych, dbałość o parafię i pomoc kapłanom w tym zakresie, szacunek i życzliwość dla kapłanów oraz ofiarność. „Dziś chcę wam za to wszystko powiedzieć serdeczne »Bóg zapłać!«. Pragnę także was przeprosić, jeśli z mojej strony były jakieś uchybienia” - mówił Duszpasterz. Podkreślił także doskonałą współpracę ze szkołami i gminami.

Reklama

Duszpasterstwo

Jednym z głównych wyznaczników jakości duszpasterstwa we wspólnocie parafialnej jest z całą pewnością uczestnictwo we Mszy św. niedzielnej. W parafii Grudusk regularnie uczęszcza na Eucharystię ok. 1200 osób, co stanowi połowę zobowiązanych. Dobrą frekwencją cieszą się rekolekcje adwentowe połączone z dorocznym nabożeństwem eucharystycznymi oraz rekolekcje wielkopostne. W ciągu roku udzielanych jest ponad 70 tys. Komunii św. W ciągu roku odbywają się 4 odpusty, a także dożynki parafialne. Licznie uczęszczane jest nabożeństwo różańcowe. Wiele osób bierze także udział w Drodze Krzyżowej. Od 11 lat w Wielki Piątek cała wspólnota gromadzi się na tym nabożeństwie, odprawianym wtedy na ulicach osady. W każdą niedzielę śpiewane są Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Co 10 lat odbywają się misje. Ostatnio miała też miejsce peregrynacja wizerunku Jezusa Miłosiernego w rodzinach.
Na terenie parafii funkcjonują 2 szkoły: Zespół Szkół w Grudusku i Szkoła Podstawowa w Garlinie. Wszyscy uczniowie uczęszczają na katechezę szkolną i parafialną.
Jak podkreślił Ksiądz Kanonik, w ostatnich latach parafia ożywiła się pod względem powołań kapłańskich. Po prawie półwiekowej przerwie wyświęcono 5 kapłanów pochodzących z tej wspólnoty: dwóch z nich pracuje w naszej diecezji, dwóch w archidiecezji warmińskiej, jeden zaś w diecezji elbląskiej. Jeden kleryk przygotowuje się do kapłaństwa.
Wiele osób zaangażowanych jest w działalność katolickich grup, ruchów i stowarzyszeń, które zaprezentowały się Księdzu Biskupowi w trakcie odrębnego spotkaniu. W parafii istnieją dwie 15-osobowe schole: dziecięca i młodzieżowa (nosząca nazwę „Cantate Deo”). Ich zadaniem jest przygotowanie oprawy muzycznej liturgii, a także przygotowywanie rozważań, np. na Adwent i Wielki Post.
W kościele parafialnym w Grudusku służy do Mszy św. 80 ministrantów, w Garlinie jest ich 20 - w sumie stu chłopców co niedzielę staje wokół ołtarza. Wziąwszy pod uwagę liczebność parafii, jest to z pewnością rekord w skali diecezji. Obok służby ołtarza ministranci na bieżąco pogłębiają wiedzę religijną i liturgiczną, dumni są też, że z ich szeregów wyszli kapłani.
W parafii funkcjonuje 10-osobowa grupa lektorów, czytających Pismo Święte w czasie zgromadzeń liturgicznych. Oni również uczestniczą w kursach, dzięki którym poprawiają swoje przygotowanie do pełnienia tej posługi.
W intencji misji modli się ognisko misyjne, do którego należy 52 uczniów ze Szkół Podstawowych w Grudusku i Garlinie. Młodzi misjonarze chodzą po domach z misyjną kolędą, zaś wiedzę pogłębiają, czytając „Świat Misyjny”.
Przy parafii działają także 2 drużyny harcerskie. Żeńska - „Amazonki”, liczy 30 harcerek, męska - „Biały Kieł” - skupia 15 harcerzy. W każdą III niedzielę miesiąca druhny i druhowie gromadzą się na swojej Eucharystii, chętnie współuczestniczą też w akcjach charytatywnych.
Parafialno-gminną orkiestrę dętą tworzy 19 osób. Jest ona świetnym przykładem współdziałania wspólnoty parafialnej i gminy. Ta muzyczna grupa powstała z inicjatywy Księdza Proboszcza i władz gminy Grudusk. Instrumenty zakupione zostały z funduszy parafii, kapelmistrzów opłaca zaś Urząd Gminy. Orkiestra bierze udział w ważniejszych uroczystościach, nie zabrakło jej także podczas wizytacji biskupiej. Muzyka to także domena 18-osobowego chóru, którego członkinie liczą od 18 do 80 lat, najstarsze z nich śpiewają w kościele już od 60 lat!
W parafii istnieje też dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego liczące 90 osób. O najuboższych troszczy się natomiast Parafialny Zespół Caritas, który utrzymuje ścisłą współpracę z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
Do kół Żywego Różańca należy aż 306 osób - tworzą one 18 kół żeńskich i jedno męskie. 75 osób liczy natomiast asysta procesyjna, która uczestniczy we wszystkich uroczystościach, jej członkinie prowadzą także adorację podczas Triduum Paschalnego.
Księdza Proboszcza wspierają w jego działaniach: rada duszpasterska (14 osób) i gospodarcza (7 osób). Do zadań tych gremiów należy organizacja dożynek i przygotowanie wieńców dożynkowych, wywóz śmieci z cmentarza, pomoc kapłanom w czasie kolędy, organizacja poświęceń pól. Członkowie rad bardzo wysoko ocenili zaangażowanie Księdza Proboszcza w duchowe i materialne dzieła. Jak sformułował to jeden z zabierających głos: „Nasz proboszcz sam nie posiedzi i nam nie da odpocząć”.
Aktywnie działa także liczące 15 osób parafialne koło Akcji Katolickiej. Jej członkowie organizują spotkania z udziałem kapłanów, biorą udział w dyskusjach na tematy religijne i społeczne. Rozważają materiały formacyjne, czynnie uczestniczą w Drodze Krzyżowej ulicami Gruduska, organizują czuwanie przy grobie Pańskim, adoracje, i pielgrzymki, m.in. do Lichenia i Czerwińska.
W życie parafialne włączają się także strażacy z 5 jednostek OSP: z Gruduska (powstała w 1908 r.), Garlina (1909 r.), Żarnowa (1936 r.), Wiksina (1953 r.) i Kołak Wielkich (1956 r.). Ogółem brać strażacka liczy 123 druhów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Wiele czasu i sił od lat pochłaniała duszpasterzom i parafianom odbudowa i remont zniszczonego w czasie wojny kościoła. Parafianie budowali także świątynię filialną w Garlinie. W ostatnim czasie kościół filialny zyskał nową polichromię i wyposażenie. W jego skład weszły m.in. nowe dębowe ławki oraz trzystukilogramowy dzwon z napędem elektrycznym. Zawisł on w nowo wybudowanej dzwonnicy.
Nowy sześćsetkilogramowy dzwon z napędem elektrycznym zyskała także świątynia parafialna w Grudusku. W ostatnich latach dokończono remont parkanu przykościelnego, zakończono budowę sali parafialnej z pełnym wyposażeniem na 50 osób, odnowiono kruchtę, zakupiono 2 klęczniki, 4 krzesła, 2 ławki dla ministrantów. W obu kościołach ocieplono ławki.
W całym kościele założono żarówki energooszczędne. Wśród prac znalazła się modernizacja plebanii i wikariatu: budynki zyskały nowe okna, podłogi, drzwi, łazienki, klatki schodowe. Wikariat został pomalowany, założone zostało też centralne ogrzewanie.
Przy parkingu zbudowano mur, w obejściu parafialnym posadzono 200 drzewek ozdobnych, wykonano bramę w parkanie, grotę Matki Bożej Fatimskiej, figurę św. Krzysztofa przed kościołem, pomalowano też ramy okienne w kościele. Rozebrano starą plebanię i rozpoczęto budowę parkingu na placu po starej plebanii, w centrum zaś ułożono kostkę brukową przy znaczącym udziale Gminy. Wyremontowana została brama cmentarna oraz zapasowa pieczara. Cmentarz zyskał też z jednej strony betonowe ogrodzenie, zakupiono przenośne nagłośnienie.

Przebieg wizyty pasterskiej

Wizytacja kanoniczna rozpoczęła się od spotkania Księdza Biskupa z przedstawicielami władz Gminy oraz dyrektorami miejscowych placówek oświatowych. Następnie Biskup Płocki odwiedził chorą parafiankę, po czym udał się do świątyni filialnej w Garlinie, gdzie modlił się wraz z mieszkańcami tej miejscowości w trakcie nabożeństwa Słowa Bożego.
Popołudnie rozpoczęło się od spotkania z kilkunastoma działającymi w parafii grupami, które zaprezentowały Pasterzowi diecezji swoją działalność. Zwracając się do zgromadzonych, Ksiądz Biskup powiedział m.in.: „To wielka radość, że tak wiele osób angażuje się w życie tej wspólnoty parafialnej. Cieszę się, że wraz z kapłanami darzycie się wzajemnym zaufaniem, dzięki czemu czynicie tak wiele dobra. A czynienie dobra to główne zadanie chrześcijanina, który powinien umieć się dzielić tym, co sam otrzymał od Pana Boga. Starajcie się zatem w każdej chwili świadczyć wobec innych o dobroci samego Boga”.
Biskup Płocki modlił się następnie na cmentarzu grzebalnym, polecając Bogu w szczególny sposób spoczywających tam kapłanów oraz obrońców Ojczyzny. Po wspólnej modlitwie Pasterz diecezji modlił się przy grobach księży, a także przy kilku grobach parafian, wspólnie ze zgromadzonymi rodzinami.
Pasterską wizytację zwieńczyła Msza św. połączona z ingresem i udzieleniem sakramentu bierzmowania. W homilii Biskup Stanisław zwrócił się do zebranych, mówiąc: „Jestem pełen uznania dla waszego Księdza Kanonika za trud, jaki wkłada w budowę kościoła duchowego i materialnego. Za tę pracę i piękną postawę kapłańską bardzo mu dziękuję. Pragnę złożyć podziękowania także pozostałym kapłanom: Księdzu Wikariuszowi i Seniorowi, za harmonijną współpracę z Księdzem Proboszczem. Słowa wdzięczności kieruję też do was, kochani parafianie gruduscy, o których padło tu dziś tyle ciepłych słów. Ta świątynia, zaangażowanie w ruchy katolickie i wasza modlitwa są świadectwem przynależności do Chrystusa. Ta przynależność trwa już od ponad 800 lat i przez ten czas nigdy nie zdradziliście Boga, lecz wiernie trwacie przy Nim i przy Jego Kościele. Tę piękną tradycję kontynuować będą zgromadzeni tu młodzi kandydaci do bierzmowania. To o was, kochani, mówi się dziś »pokolenie Jana Pawła II«. Postarajcie się nie zawieść pokładanego w was zaufania” - apelował w kazaniu bp Stanisław Wielgus.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Pani Sylwia Łabińska urodziła się w Szczecinie. Od ponad 30 lat mieszka w Niemczech, w Hanowerze. To tu skończyła szkołę, a następnie rozpoczęła pracę w hotelarstwie. Jej rodzina nigdy nie była zbytnio wierząca. Kobieta więc przez wiele lat żyła tak, jakby Boga nie było. – Do kościoła chodziłam jedynie z babcią, to było jeszcze w Szczecinie, potem już nie – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

Ikona Nawiedzenia zawitała do parafii w Białej

17 kwietnia był kolejnym dniem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Tym razem Ikona Nawiedzenia trafiła do Białej koło Wielunia, gdzie została przywitana przez bp. Andrzeja Przybylskiego, bp. Jana Wątrobę oraz całą wspólnotę parafialną i zaproszonych gości.

Karol Porwich / Niedziela

CZYTAJ DALEJ

Ukraina/ Szef MSZ: dzieci nie powinny ginąć w wyniku nalotów we współczesnej Europie

2024-04-19 16:17

[ TEMATY ]

dzieci

wojna na Ukrainie

PAP/ARTEM BAIDALA

Ukraińscy ratownicy pracują na miejscu ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze, w obwodzie dniepropietrowskim 19 kwietnia 2024 r.

Ukraińscy ratownicy pracują na miejscu ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze, w obwodzie dniepropietrowskim 19 kwietnia 2024 r.

Rosyjski atak na obwód dniepropietrowski jeszcze bardziej podkreśla, jak pilnie należy wzmocnić ukraińską obronę powietrzną, dzieci nie powinny ginąć w nalotach we współczesnej Europie - oznajmił w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba na platformie X.

"Przerażający rosyjski nalot na obwód dniepropietrowski dziś rano. Wśród zabitych jest dwoje dzieci. 14-letnia dziewczynka i 8-letni chłopiec. Inny 6-letni chłopiec został uratowany w szpitalu. Brutalność rosyjskiego terroru wobec zwykłych ludzi, w tym niewinnych nieletnich, nie ma granic" - napisał Kułeba (https://tinyurl.com/5f482tfa).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję