Reklama

Gdy bocian na św. Józefa przyleci...

2019-03-15 12:43

A.D.

TD

Kościół katolicki 19 marca obchodzi uroczystość św. Józefa. Imię pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza „Bóg przyda, pomnoży, zwiększy”.

Prawdopodobnie ów pochodzący z rodu Dawida opiekun Syna Bożego umarł 19 marca, w wieku 70 lat na rękach samego Jezusa. Była to piękna śmierć i dlatego św. Józef jest uważany jest za patrona dobrej śmierci. Nie wiadomo, gdzie spoczęło jego ciało, ale według legendy został cudownie wskrzeszony w dniu Zmartwychwstania Jezusa i z ciałem wzięty do nieba (Ferenc-Szydełko, Polskie tradycje świąteczne, Poznań 2010). O św. Józefie pierwszy pisał Orygenes, chwaląc go jako „męża sprawiedliwego”.

W diecezji kieleckiej św. Józef jest czczony szczególnie w diecezjalnym sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny, które w 2013 r. ustanowił bp Kazimierz Ryczan. Odpust w tym dniu świętują także m.in. wspólnoty parafialne w Bielinach, Zagnańsku oraz kielecka parafia ojców oblatów. Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach oraz parafia św. Józefa Robotnika organizują pielgrzymkę do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, w intencji powołań do służby Bożej w Kościele oraz o potrzebne łaski dla wspólnoty parafialnej.

Dzień św. Józefa to już prawie kalendarzowa wiosna, stąd kojarzone są z nim różne przysłowia zachęcające do prac polowych, np.: Uważajcie gospodarze, św. Józef groch siać każe; Św. Józef patron cieśli, grzeszni go najwyżej wynieśli; Jak na św. Józefa chmurki, to sadź ziemniaki gdzie górki, a jak pogoda, to sadź gdzie woda;

Reklama

Na św. Józwa przez pole bruzda; Św. Józef Oblubieniec otwiera wiośnie gościniec; Gdy bocian na św. Józef przyleci, na skrzydłach resztki śniegu przynosi. W wielu regionach kraju dzień św. Józefa kojarzono z powrotem „świętych ptaków” – bocianów (w 2019 r. w wyjątkowo ciepłe przedwiośnie, wróciły znacznie wcześniej, bo już w lutym (! ) także na Kielecczyznę). „W wigilię św. Józefa, 18 marca, na wyniosłych dębach, topolach i lipach naprawiają gniazda dla bocianów albo nowe brony dla tychże lub koła od wozów bez najmniejszego żelazka sprawiają i w nich pieniążek srebrny zamieszczają dla większej ptaków przynęty” – zapisał Wojciech Zjawiony, etnograf w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Kalisz to region szczególnej czci św. Józefa, z jego sanktuarium.

To pomieszanie pojęć religijnych i obrzędowych nie powinno nas dziwić, szczególnie w okresie chrześcijańskich świąt wiosennych, nałożonych niejako na obrzędowe kalki przedchrześcijańskie.

Alicja Trukszyn w „Kościelny rok obrzędowy na Kielecczyźnie” tłumaczy, iż kalendarz w układzie systematycznym – ułożonym miesiącami i według najważniejszych świąt kościelnych, jest dla nas rzeczą naturalną, ale jeszcze 100 lat temu w domu na kieleckiej wsi na próżno szukalibyśmy kalendarza na ścianie. W zamożniejszych domach trafiały się książkowe, drukowane kalendarze, służące bardziej jako kompendia wszelakiej wiedzy, niż do odmierzania czasu.

Reklama

Prezydent Andrzej Duda dziękuje wyborcom za wysoką frekwencję

2019-10-13 22:09

niedziela.pl

Prezydent Polski Andrzej Duda podziękował na Twitterze rodakom za liczne wzięcie udziału w wyborach, a także pogratulował wszystkim Posłom i Senatorom.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezentujemy całość treści prezydenckiego twitta:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zaproszenie na koncert Bogusława Morki

2019-10-14 12:58

Kamila Wrzesińska

Archiwum

Wybitni artyści wystąpią z okazji 41. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II. Koncert zakończy XXIII Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby. Wystąpi światowej sławy tenor Bogusław Morka i jego goście: Georgij Agratina (fletnia Pana, cymbały) i Robert Grudzień (organy, fortepian). Koncert odbędzie się 16 października o godz.19.00 w kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie. Wstęp wolny.

Wydarzenie artystyczne odbywa się tuż po tegorocznym dniu papieskim, któryprzypadał w niedzielę 13 października. Tym razem hasłem był tytuł książkiJana Pawła II „Wstańcie, chodźmy”. – Festiwal jest artystyczną pamiątką wizyty papieża – Polaka w Lublinie. Jest także a może przede wszystkim odpowiedzią na jego wezwanie i realizacją roli kultury w ewangelizacji Taki też będzie tegoroczny finałowy koncert – powiedział Robert Grudzień, dyrektor artystyczny festiwalu. – Pamiętamy też, że w przyszłym roku przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, przyszłego papieża i świętego. Ten koncert jest już wstępem do obchodów wielkiego wydarzenia.

XXIII Międzynarodowy Festiwal Organowy odbywał się w Roku Moniuszkowskim i wpisywał się w projekt autorski Roberta Grudnia „Moniuszko i jego czasy – Zrozumieć Niepodległą.” 9 czerwca festiwal zainaugurował koncert Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Mazowsze”. To był jednak dopiero początek, bo potem nastąpił cykl koncertów i spektakli słowno-muzycznych oraz spotkań. Wystąpili m. in. wspomniany PZPiTL „Mazowsze”, Jerzy Trela, Wojciech Trela, Bogusław Morka, Zespół Pieśni i Tańca im. Wandy Kaniorowej oraz soliści oper i teatrów muzycznych z Łodzi, Lublina, Wrocławia, Warszawy oraz z Mińska i Lwowa. Były koncertowe wykonania oper Stanisława Moniuszki i pieśni, ale także „Dziady” Adama Mickiewicza. Projekt opiera się nie tylko na muzyce wielkiego polskiego kompozytora, dyrygenta, organisty, dyrektora opery warszawskiej – ale ukazuje także realia czasów, w których żył i tworzył oraz nawiązuje do obchodów 100.lecia niepodległości Polski, w myśl założenia: zrozumieć Niepodległą czyli poznać twórców i bohaterów, którzy tę niepodległość budowali w czasach niewoli. Stąd na festiwalu dzieła Stanisława Moniuszki jako twórcy opery narodowej ale także monodram poświęcony rtm. Witoldowi Pileckiemu „Melduję Tobie Polsko”. To wydarzenie artystyczne znalazło się w programie festiwalu dla uhonorowania 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. W czasie trwania imprezy muzycznie obchodzono także 450 lat Unii Lubelskiej.

Organizatorem festiwalu jest parafia pw. św. Rodziny w Lublinie. Patronat honorowy objęli: abp Stanisław Budzik Metropolita Lubelski, Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin, Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego i Przemysław Czarnek Wojewoda Lubelski.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem