Reklama

Gdy bocian na św. Józefa przyleci...

2019-03-15 12:43

A.D.

TD

Kościół katolicki 19 marca obchodzi uroczystość św. Józefa. Imię pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza „Bóg przyda, pomnoży, zwiększy”.

Prawdopodobnie ów pochodzący z rodu Dawida opiekun Syna Bożego umarł 19 marca, w wieku 70 lat na rękach samego Jezusa. Była to piękna śmierć i dlatego św. Józef jest uważany jest za patrona dobrej śmierci. Nie wiadomo, gdzie spoczęło jego ciało, ale według legendy został cudownie wskrzeszony w dniu Zmartwychwstania Jezusa i z ciałem wzięty do nieba (Ferenc-Szydełko, Polskie tradycje świąteczne, Poznań 2010). O św. Józefie pierwszy pisał Orygenes, chwaląc go jako „męża sprawiedliwego”.

W diecezji kieleckiej św. Józef jest czczony szczególnie w diecezjalnym sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny, które w 2013 r. ustanowił bp Kazimierz Ryczan. Odpust w tym dniu świętują także m.in. wspólnoty parafialne w Bielinach, Zagnańsku oraz kielecka parafia ojców oblatów. Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach oraz parafia św. Józefa Robotnika organizują pielgrzymkę do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, w intencji powołań do służby Bożej w Kościele oraz o potrzebne łaski dla wspólnoty parafialnej.

Dzień św. Józefa to już prawie kalendarzowa wiosna, stąd kojarzone są z nim różne przysłowia zachęcające do prac polowych, np.: Uważajcie gospodarze, św. Józef groch siać każe; Św. Józef patron cieśli, grzeszni go najwyżej wynieśli; Jak na św. Józefa chmurki, to sadź ziemniaki gdzie górki, a jak pogoda, to sadź gdzie woda;

Reklama

Na św. Józwa przez pole bruzda; Św. Józef Oblubieniec otwiera wiośnie gościniec; Gdy bocian na św. Józef przyleci, na skrzydłach resztki śniegu przynosi. W wielu regionach kraju dzień św. Józefa kojarzono z powrotem „świętych ptaków” – bocianów (w 2019 r. w wyjątkowo ciepłe przedwiośnie, wróciły znacznie wcześniej, bo już w lutym (! ) także na Kielecczyznę). „W wigilię św. Józefa, 18 marca, na wyniosłych dębach, topolach i lipach naprawiają gniazda dla bocianów albo nowe brony dla tychże lub koła od wozów bez najmniejszego żelazka sprawiają i w nich pieniążek srebrny zamieszczają dla większej ptaków przynęty” – zapisał Wojciech Zjawiony, etnograf w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Kalisz to region szczególnej czci św. Józefa, z jego sanktuarium.

To pomieszanie pojęć religijnych i obrzędowych nie powinno nas dziwić, szczególnie w okresie chrześcijańskich świąt wiosennych, nałożonych niejako na obrzędowe kalki przedchrześcijańskie.

Alicja Trukszyn w „Kościelny rok obrzędowy na Kielecczyźnie” tłumaczy, iż kalendarz w układzie systematycznym – ułożonym miesiącami i według najważniejszych świąt kościelnych, jest dla nas rzeczą naturalną, ale jeszcze 100 lat temu w domu na kieleckiej wsi na próżno szukalibyśmy kalendarza na ścianie. W zamożniejszych domach trafiały się książkowe, drukowane kalendarze, służące bardziej jako kompendia wszelakiej wiedzy, niż do odmierzania czasu.

Reklama

Zaatakowano księdza z Najświętszym Sakramentem!

2019-09-15 20:34

Red.

Ksiądz idący do chorego w pierwszy piątek września został zelżony i uderzony – wynika ze słów metropolity częstochowskiego księdza arcybiskupa Wacława Depo. Hierarcha opowiedział o tym fatalnym wydarzeniu w rozmowie z „Niedziela TV”.

Bożena Sztajner/Niedziela

W wywiadzie metropolita częstochowski opisał wydarzenie, do jakiego doszło w pierwszy piątek września. Wtedy też siedzący na ławce pijany mężczyzna zaatakował księdza idącego do chorego z Ciałem Pańskim. Atak najpierw miał wymiar słowny, a następnie fizyczny (uderzenie w twarz). Pierwszy z ciosów napastnika dotarł do duchowego, zaś przed drugim ksiądz zdołał się zasłonić. Następnie na pomoc kapłanowi przyszli przechodnie. W trakcie interwencji policji ksiądz zdecydował, że nie wniesie oskarżenia.

Jednak zdaniem arcybiskupa Wacława Depo zapisanie nazwiska sprawcy byłoby zasadne, gdyż jest on mieszkańcem konkretnej parafii i powinny zostać wobec niego wyciągnięte społeczne konsekwencje. Hierarcha przywołał tutaj przykład papieża Jana Pawła II, który miłosiernie przebaczył Mehmetowi Ali Ağcy, jednak wymiar sprawiedliwości podejmował działania, a terrorysta znalazł się w więzieniu.

„Takie sytuacje kiedyś się nie zdarzały, a teraz w #Częstochowa kapłan idący z Komunią Świętą do chorego został pobity” – napisał na Twitterze dziennikarz tygodnika „Niedziela” Artur Stelmasiak, który opublikował także fragment rozmowy z arcybiskupem Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykańskie zastrzeżenia do niemieckiej drogi synodalnej

2019-09-18 17:20

vaticannews / Berlin (KAI)

Kościół w Niemczech wchodzi na własną drogę synodalną. Budzi to niepokój w innych Kościołach lokalnych oraz w samym Watykanie, czego świadectwem był najpierw list Papieża do Niemców, a ostatnio list kard. Marca Ouelleta do niemieckiego episkopatu.

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH

Jak podaje Tomasz Kycia, berliński korespondent Radia Watykańskiego, list do Niemców, w którym Franciszek apeluje o jedność niemieckich katolików z Kościołem powszechnym, to nie tylko inicjatywa Ojca Świętego, ale i trzech kardynałów, szefów watykańskich dykasterii. Według czasopisma „Herder Korrespondenz”, które powołuje się na trzy niezależne od siebie rzymskie źródła, o reakcję Papieża na kontrowersyjną „drogę synodalną” poprosili wspólnie kardynałowie Luis Ladaria SJ (prefekt Kongregacji Nauki Wiary), Marc Ouellet (prefekt Kongregacji ds. Biskupów) oraz Pietro Parolin (Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej). Franciszek poprosił o radę także niemieckiego kardynała Waltera Kaspera.

„Herder Korrespondenz” podaje, że „do co najmniej jednego roboczego spotkania trzech kardynałów doszło w maju” tego roku. Spotkanie zainicjował kard. Ouellet, zaniepokojony relacjami nuncjusza apostolskiego w Niemczech i stanem przygotowań do tzw. „drogi synodalnej”, na której niemieccy biskupi wraz z Komitetem Centralnym Katolików Niemieckich chcą zająć się m.in. takimi kwestiami jak kapłaństwo kobiet, możliwość zniesienia celibatu i zmiana katolickiej etyki seksualnej.

„Herder Korrespondenz” twierdzi, że z grona uczestniczących w roboczym spotkaniu hierarchów wybrany został kard. Luis Ladaria SJ, Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, który przedstawił Papieżowi projekt odpowiedniego listu do biskupów niemieckich. Potwierdziło to również Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Franciszek skonsultował treść listu z kard. Walterem Kasperem i zaadresował go w końcu do wszystkich katolików w Niemczech.

W rozmowie z „Herder Korrespondenz” kard. Walter Kasper wyraził swoje zdziwienie, w jaki sposób przez niektórych niemieckich biskupów został przyjęty ów list papieski. „W Niemczech list przyjęto co prawda z dużym uznaniem, ale następnie odłożono go na bok i robiono dalej po swojemu. Ale bez odnowy w wierze wszystkie, nawet dobrze przemyślane reformy strukturalne pójdą na marne” - stwierdził kard. Kasper i dodał, że Franciszek w centrum uwagi postawił ewangelizację i w ten sposób kontynuuje linię pontyfikatów od Pawła VI.

„Oszukujemy się, twierdząc, że samymi tylko reformami strukturalnymi można rozbudzić na nowo radość wiary. Ostatecznie może to doprowadzić do nowego, jeszcze głębszego rozczarowania” - mówił kard. Kasper. Na początku września w liście do przewodniczącego niemieckiego episkopatu kard. Ouellet potwierdził zaniepokojenie Watykanu rozwojem sytuacji w Kościele w Niemczech i dołączył list Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych. W dokumencie stwierdzono, że plany biskupów niemieckich naruszają normy kanoniczne i faktycznie zmierzają do zmiany powszechnych norm i nauki Kościoła. Przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Marx odpisał kard. Ouelletowi, że niemiecka „droga synodalna to proces sui generis”, a jego postanowienia nie powinny być odczytywane w świetle prawa kanonicznego. „Mamy nadzieję”, napisał kard. Marx, „że wyniki kształtowania opinii publicznej w naszym kraju będą pomocne również całemu Kościołowi powszechnemu i innym episkopatom.”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem