Reklama

Martyrologia księży w czasie II wojny światowej

Lata II wojny światowej i okresu stalinowskiego były czasem wielkiego poświęcenia synów i córek Kościoła w imię Chrystusa. Represjonowani księża są dla nas - jak apelował Ojciec Święty Jan Paweł II - „jakimś wielkim wołaniem i wezwaniem zarazem. Ukazują swoim życiem, że światu takich właśnie potrzeba Bożych szaleńców, którzy będą szli przez ziemię, jak Chrystus, jak Wojciech, Stanisław, czy Maksymilian Maria Kolbe i wielu innych”. Na Podbeskidziu nie brak przykładów tych, którzy złożyli Jezusowi ofiarą życia świadectwo miłości.
Jednym z nich był ks. Karol Kałuża, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Ten urodzony w Katowicach-Zalężu duchowny, wikary Jedłownika, Nowej Wsi, Królewskiej Huty, Mikołowa, nominację na proboszcza skoczowskiej parafii otrzymał kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej, 14 stycznia 1939 r. Od razu zabrał się do pracy, angażując się w życie duchowe Skoczowa; zamierzał rozwinąć działalność Domu Katolickiego, ale przeszkodziła temu wojna. Już 2 września przyszli do ks. Kałuży Niemcy; był inwigilowany, ale ponieważ uparcie przyznawał się do swojej polskości, został aresztowany przez miejscowe gestapo. Bity, głodzony, nie ugiął się. Ostatnie lata życia ks. proboszcza Kałuży były szczególnie dramatyczne. Jak podają źródła parafialne, został on aresztowany 23 kwietnia 1940 r. (w Słowniku biograficznym katolickiego duchowieństwa śląskiego XIX i XX wieku widnieje data 24 maja 1940 r.). Przeszedł przez kilka obozów koncentracyjnych. Zawsze uśmiechnięty, pełen wiary w Bożą Opatrzność był duchową podporą współwięźniów. Od 26 maja 1940 r., gdy przywieziono go do Dachau, poprzez Gusten - od 5 sierpnia 1940 r., aż do 8 grudnia, kiedy to wrócił do Dachau, wykonywał swoją duszpasterską posługę. Nawet odprawiał Msze św., udzielał sakramentów, ale przede wszystkim słuchał, słuchał, słuchał... Swój los zawierzył Bogu, wiedział, że będzie tak, jak On zechce, dlatego nie buntował się, ale też i nie poddawał twierdząc, że zawsze trzeba być człowiekiem. Zdarzyło mu się oddawać swoją zupę głodniejszym, podnosić omdlałych, nieść słabszych. Zmarł śmiercią męczeńską 9 listopada 1943 r. W kronice parafialnej został zapisany jego obozowy numer: 21960, ostatnie nazwisko proboszcza Karola Kałuży.
Śmiercią bohatera za wiarę zginął też inny skoczowski kapłan: ks. dziekan Józef Kula. Urodził się on 14 sierpnia 1891 r. w Hażlachu k. Cieszyna. Posługę wikarego pełnił kolejno w parafiach: Grodziec, Strumień, Rychwałd, Skoczów. Nominację na proboszcza otrzymał w marcu 1928 r. (parafia Dębowiec). Była to bardzo zaniedbana materialnie placówka, ale młody proboszcz od razu zabrał się do pracy i razem z wiernymi rozpoczął remont. Dbał o religijne i patriotyczne wychowanie swoich podopiecznych; uroczyście obchodzono wszelkie święta narodowe, dbano też o groby poległych w I wojnie światowej. Działalność ks. Kuli została dostrzeżona przez kolegów kapłanów i w 1939 r. został on mianowany dziekanem dekanatu skoczowskiego.
Od wybuchu wojny był stale obserwowany, inwigilowany a już w 1940 - aresztowany. Hitlerowców denerwowała prawdziwa i głęboka pobożność tego kapłana, który z niezwykłą gorliwością organizował regularne misje i rekolekcje parafialne. Na jego mistrzowsko głoszone kazania przyjeżdżali ludzie z odległych stron. Był wrażliwy na ludzką biedę, zawsze pomagał potrzebującym. Nic więc dziwnego, że taki ksiądz, uważany za autorytet przez wiernych i kapłanów, został aresztowany.
Jak podaje księga parafialna, odbyło się to 12 kwietnia 1940 wczesnym rankiem. Ks. Józef Kula został od razu dotkliwie pobity, bo chciał zatrzymać przy sobie różaniec. Początkowo więziony w Cieszynie i Sosnowcu, został przetransportowany do obozu w Gusen, gdzie pracował w kamieniołomach. Od 30 września 1941 r. przebywał w Dachau, gdzie zmarł niespełna dwa miesiące później, 23 listopada. Jak podają źródła biograficzne, ks. Kulę nie opuszczał dobry humor. Ks. Karol Mozor, autor książki Martyrologium katolickich kapłanów skoczowskich (1939-1945) - pisze: „Znosił z wielką cierpliwością wszelkie udręki obozowe. Dużo i często opowiadał o swej parafii, za którą bardzo tęsknił i stale się za nią modlił. Na skutek przeziębienia i przepracowania całe jego ciało pokryte było wrzodami. Cierpienie znosił z godnością, nie skarżąc się współwięźniom, ofiarowując je za swoich parafian i tych, którzy się przyczynili do jego aresztowania. Przy próbach wydostania go z obozu zostało ujawnione, kto fałszywie go oskarżył”. Bezpośrednią przyczyną śmierci ks. dziekana Józefa Kuli było zatrucie pokarmowe. W szpitalu obozowym, do którego trafił, zajmowano się nim z wyjątkową brutalnością. Nie wiadomo więc, co tak naprawdę było przyczyną zgonu. Rodzina otrzymała telegram z lakoniczną wiadomością: śmierć nastąpiła 22 listopada 1941 r. o godz. 9.00 wieczorem”. Nie pozwolono odebrać prochów ks. proboszcza Kuli. Dopiero po wojnie uczczono należycie męczeńską śmierć tego kapłana, m.in. wmurowano tablicę pamiątkową. Jak napisano w biogramie ks. Józefa Kuli: „Jest ona wyrazem wdzięczności parafian za okazywane im dobro”.
To są jedynie dwa przykłady wielkiej dzielności podbeskidzkich kapłanów, ich niezwykłej ofiarności i trwania w wierze. Takie postawy można by mnożyć. Warto wspomnieć chociażby nazwiska księży: Edwarda Rducha, Tomasza Kalfasa, Wilhelma Karety, Karola Masny, Feliksa Sołtysiaka... Cierpienie wielu z nich zostało zapomniane, wielu obrońców wiary na zawsze już będzie anonimowymi, ale warto przypominać chociażby niektóre nazwiska.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: prośmy Boga, byśmy w obliczu przeciwności byli wytrwali w czynieniu dobra

2022-06-26 12:16

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

W obliczu przeciwności, niezrozumienia, zwracajmy się do Pana, prosząc Go o wytrwałość w czynieniu dobra – zachęcił papież 26 czerwca w rozważaniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański w Watykanie.

Ojciec Święty nawiązał do fragmentu Ewangelii czytanego w XIII niedzielę zwykłą roku C (Łk 9, 51-62), mówiącego o tym, że trzeba porzucić wszystko, aby iść za Jezusem. Zauważył, że tekst ten zaczyna się od podkreślenia, iż Pan Jezus „postanowił udać się do Jeruzalem” (Łk 9, 51), wiedząc, że będzie tam musiał wiele wycierpieć. Następnie opisuje scenę odrzucenia Pana przez Samarytan, na co apostołowie reagują gniewem, proponując Jezusowi, by ukarał tych ludzi, zsyłając na nich ogień z nieba. Tymczasem On ich upomina, wskazując, że „ogień”, który przyszedł przynieść na ziemię (por. Łk 12, 49), to miłosierna miłość Ojca.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: zmiany personalne 2022 r.

2022-06-23 13:45

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

zmiany kapłanów

flickr.com/photos/archidiecezjakrakow

W dniu wczorajszym, w Sali Królewskiej Pałacu Arcybiskupów Krakowskich abp Marek Jędraszewski wręczył dekrety kierujące kapłanów Archidiecezji Krakowskiej do nowych zadań i miejsc posługi duszpasterskiej.

Abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że wręczenie nominacji na nowe placówki do posługi w Archidiecezji Krakowskiej jest finałem wielu tygodni osobistych rozmów z kapłanami. – W zdecydowanej większości były to dla mnie rozmowy budujące – zwłaszcza wtedy, gdy słyszałem: „ślubowałem posłuszeństwo biskupowi”. Dla mnie to jest Kościół – mówił metropolita. Zaznaczył, że to wyraz wspólnego zatroskania o dobro naszej archidiecezji, podkreślając, aby kapłani te nowe zadania przyjmowali w duchu wielkiej ufności, że Pan Bóg błogosławi.

CZYTAJ DALEJ

Apostołowie XXI wieku

2022-06-26 17:13

Marzena Cyfert

Wolontariusze z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu" we Wrocławiu

Wolontariusze z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego

W katedrze wrocławskiej pięcioro młodych ludzi działających w Salezjańskim Wolontariacie Misyjnym "Młodzi Światu" we Wrocławiu otrzymało krzyże misyjne i błogosławieństwo na czas swojej posługi w Afryce i Azji.

Eucharystii przewodniczył ks. Jerzy Babiak, prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego we Wrocławiu. W homilii nawiązał do Ewangelii o powołaniu pierwszych uczniów. – Jezus sam osobiście mówi do nich: „Pójdź za Mną”, albo przyjmuje ich deklaracje. W tej sytuacji uczniowie otrzymują zdecydowane wskazania. Jezus podkreśla, że aby iść za Nim, powinni być gotowi poświęcić wszystko, aby żadne sprawy ziemskie ich w tym nie zatrzymywały i nie ograniczały. Słyszymy, że kto rękę przykłada do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego – mówił ks. Babiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję