Reklama

List Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego na rozpoczęcie wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w Radomsku

Niedziela częstochowska 20/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił” (Łk 24, 29) - błagali serdecznie Pana Jezusa Zmartwychwstałego uczniowie podążający do Emaus. Przychylił się do ich prośby. Wszedł do domu, aby zostać z nimi. Zajął miejsce u stołu, by z nimi wieczerzać. Wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy otworzyły się im oczy. Poznali Go. To poznanie było uszczęśliwiające. Odtąd ich życie stało się inne. Znikły smutki i ciemności. Byli szczęśliwi i dawali świadectwo, że Jezus, który za nas umarł, zmartwychwstał. Żyje, udziela się nam i kocha nas.



Drodzy Mieszkańcy Radomska!

Tak się stało, że umiłowany Papież Jan Paweł II jako testament, którym żyje Kościół, dał zalecenie, by odnowić w sobie wiarę w Chrystusa obecnego wśród nas w Najświętszym Sakramencie Eucharystii. Zachęcał nas, by ucztować z Chrystusem w czasie Mszy św., przyjmować Go w Komunii św. i, owszem, przebywać z Nim jak najczęściej i jak najdłużej, patrząc na Niego, ukrytego w Hostii Świętej, i modlić się do Niego słowami, milczeniem, sercem. W dokumencie, jaki nam zostawił Ojciec Święty - Mane nobiscum Domine zostaliśmy żarliwie zachęceni nie tylko do tego, żeby Przenajświętszy Sakrament celebrować, to znaczy głęboko w Nim uczestniczyć w czasie Mszy św., ale również, by Go adorować i kontemplować. Najlepiej do tego usposabiają nas takie okoliczności, gdy w złocistej monstrancji wystawia się na cały dzień Hostię Świętą, a wierni mogą przychodzić i do woli patrzeć z miłością na Boga-Człowieka ukrytego pod osłonami chleba.
Mieszkańcy umiłowanego miasta Radomska otrzymują od 5 maja 2005 r. wielki dar: pozwolenie na wystawienie Najświętszego Sakramentu w drugim już kościele, nowo zbudowanym - pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Tysiącleciu. Pierwszy kościół, który ten przywilej posiada od kilkudziesięciu już lat, to kolegiata św. Lamberta. Tam w kaplicy w kruchcie kościelnej mieszkańcy Radomska i przyjezdni mogą się modlić do woli i wypraszać sobie u Jezusa największe dobrodziejstwa. Zachęcam gorąco, by to czynili jeszcze częściej i pozostawali z Jezusem na dłużej. Widziałem nieraz, że tłumy wiernych przechodzą obok tego kościoła. Zwykle bardzo się spieszą. Nie zawsze znajdują czas, by się tam zatrzymać na chwilę i zwrócić serce do Zbawiciela, który na nas czeka i chce nam udzielać ze swego nieskończonego miłosierdzia. Aby tak jednak było, trzeba się spotkać z żywym Jezusem i poprosić Go o to. Bardzo zachęcam wiernych do odwiedzania w adoracji tego kościoła, tak centralnie usytuowanego w starym Radomsku, gdzie znajduje się wiele sklepów, urzędów, miejsc Waszej pracy, i dokąd się często udajecie. Jezus czeka na Ciebie, a Ty o tym nie wiesz - a może nie chcesz wiedzieć?...
Ale jest i nowe Radomsko, dzielnica Tysiąclecie, gdzie w blokach i domach jednorodzinnych mieszka wiele ludzi. To w tej dzielnicy od następnych dni zaczyna się tzw. adoracja wieczysta. Błogosławiona to decyzja, by tam modlić się całymi dniami i przeprowadzać rozmowy z Bogiem, Który nas kocha, Który nabył nas dla siebie płacąc swoją krwią i Który nas przygotowuje do tego, by jak duszę Jana Pawła II i nas też kiedyś zaprosić do domu swojego Ojca. Przychodźcie więc wszyscy: Starsi, Emeryci, Młodzieży Droga, Dzieci - na spotkanie z Bogiem żywym, pozostającym dzięki sakramentowi Eucharystii tak blisko, że można Go oglądać pod osłonami chleba i odczuwać wiarą, że On jest tuż, bliziutko i cały dla mnie. W adoracji osiąga się taki stan, że my Go widzimy i On nas widzi, że my Go mamy blisko i On nas ma blisko. Tak łatwo wtedy otworzyć swe serce, wypłakać się, pomyśleć o sobie, uporządkować swoje życie. Błogosławieni zaiste, którzy zostali wezwani na Ucztę Baranka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama



Umiłowani Mieszkańcy Tysiąclecia w Radomsku i okolic!

Nie mam wprost słów, żeby Was do tego zachęcić. „Wy wszyscy, wierni, odkrywajcie na nowo dar Eucharystii jako światło i moc dla Waszego codziennego życia w świecie, w wykonywaniu Waszych zawodów i w różnych sytuacjach. Przede wszystkim odkrywajcie Go, żyjąc w pełni pięknem i misją rodziny” - mówi do nas Jan Paweł II (Mane nobiscum Domine, 30). Niezwykłe to słowa, zachęcające do życia Eucharystią w trudnym, szarym życiu rodzinnym. Niełatwo się żyje w dzisiejszych czasach. Trudności, jakie mamy sami z sobą, a nieraz i z najbliższymi, różne doświadczenia życiowe i choroby, bezrobocie, znieczulica społeczna, bezmyślna nieraz gonitwa za pieniądzem w społeczeństwie nastawionym na konsumpcję i stymulującym ciągle do nowych zakupów, powodują, że naprawdę jesteśmy, jak ci dwaj uczniowie idący do Emaus, zdegustowani, a nieraz załamani i bliscy poczucia pustki i beznadziei. A przecież Jezus jest z nami. Czeka na nas. Gotów jest w ciszy adoracyjnej wyjaśniać nam Pisma i wytłumaczyć, że skoro On, Bóg, musiał najpierw cierpieć i tak wejść do chwały swojej, to i my drogą krzyża idziemy do domu naszego Ojca w niebie. Szczęście, pokój serca, radość czeka Cię przed Hostią Świętą, gdy na Nią będziesz patrzeć, choćby przez łzy, i gdy przed Nim będziesz odsłaniał swoją duszę.
„Przyjdźcie do Mnie wszyscy -
głos z Przybytku woła -
we Mnie źródło szczęścia,
Ja orzeźwię was...”.
O, pójdźmy wszyscy z pokłonem...



Umiłowani Mieszkańcy Radomska!

To wielka nowa łaska i szansa dla Was, to drugie miejsce całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Składam dzięki Księdzu Kanonikowi Romanowi Szecówce oraz innym Księżom i Wam, wierni z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, za przygotowanie tego nowego Wieczernika. Proszę też gorąco o takie organizowanie się przy pomocy „Księgi adoracji” i Bractwa Najświętszego Sakramentu, żeby nie było ani chwili w ciągu dnia, w której nie byłoby kogoś w kaplicy adoracyjnej na kolanach. Zarówno bezpieczeństwo dla Największej Świętości, jak i poczucie honoru, by zawsze stać na warcie przed Bogiem, wymagają dużej troski o nieprzerwaną ciągłość modlitewnej adoracji. Drogich Księży proszę, by zapewnili też modlącym się przystęp do konfesjonału.
Ogłaszając nowy punkt wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, Drodzy Radomszczanie, zapraszam również na lokalny Kongres Eucharystyczny w Radomsku. Będzie on związany z dwoma kościołami adoracyjnymi: św. Lamberta i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. 5 maja br., w czwartek, dzień wspominający ustanowienie Najświętszego Sakramentu, o godz. 17.00 rozpocznie się w kościele św. Lamberta główna uroczystość. Wysłuchamy tam konferencji ukazującej, jak od Ciała Pańskiego przechodzić do żywych ludzi, którzy w ciele swoim doznają różnych bied i cierpień. Eucharystia prowadzi do czynów miłosierdzia chrześcijańskiego, kształtuje wyobraźnię miłosierdzia, każe z sercem podchodzić do ludzi pozostających w materialnej i duchowej potrzebie. Po konferencji udamy się w wielkiej procesji ulicami miasta z kościoła św. Lamberta do kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Zapraszam na tę procesję księży, zakony, bractwa, Akcję Katolicką, młodzież i dzieci - wszystkich. Proszę udekorować miasto na trasie i przynieść ze sobą światło. W kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostanie odprawiona Msza św., a po niej nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i poświęcenie kaplicy adoracyjnej. Potem aż do Apelu Jasnogórskiego będzie możliwość nawiedzenia tego nowego sanktuarium eucharystycznego. Od tej pory całymi dniami będziemy przychodzić również do tego drugiego kościoła na najpiękniejsze i niepojęte w swojej świętości spotkania z Bogiem.
Chwalmy niewysłowiony
Sakrament uwielbiony,
Który Jezus tu zostawił
Nam dla obrony.
Z serca błogosławię całe umiłowane Radomsko i okolice oraz tych, którzy przybędą na Radomszczański Kongres Eucharystyczny, by oddać cześć Nieśmiertelnemu Królowi Wieków.

Częstochowa, 23 kwietnia 2005 r.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

2024-04-17 12:35

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

commons.wikimedia.org

"Departament Budżetowy KRRiT poinformował mnie, że wczoraj na rachunek bankowy KRRiT wpłynęła wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy kara pieniężna w wysokości 550 000 zł od TVN SA za emisję filmu "Bielmo. Franciszkańska 3" - napisał w środę w mediach społecznościowych przewodniczący Maciej Świrski.

"Departament Budżetowy KRRiT poinformował mnie, że wczoraj na rachunek bankowy KRRiT wpłynęła wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy kara pieniężna w wysokości 550 000 zł od TVN SA (decyzja 4/DPz/2024)- napisał w środę w mediach społecznościowych przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski. Karę wymierzono stacji TVN za emisję filmu "Bielmo. Franciszkańska 3" 6 marca 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję