Reklama

Turystyka

Portugalia: turystyka religijna ma być priorytetem rządu

[ TEMATY ]

post

Karolina Mysłek

Rządzące Portugalią Partia Socjaldemokratyczna (PSD) i Blok Ludowy ( CDS-PP) skierowały do gabinetu premiera Pedra Passosa Coelho wniosek o uznanie turystyki religijnej za obszar priorytetowy. Centro-lewicowe ugrupowania zaleciły rządowi rozbudowę infrastruktury religijnej, w tym m.in. budowę nowych dróg dla pielgrzymów oraz promowanie obiektów kultu religijnego. W dokumencie skierowanym do Urzędu Rady Ministrów portugalscy parlamentarzyści podkreślili, że turystyka religijna musi zostać włączona do Narodowego Strategicznego Planu Turystycznego (PENT), który w 2015 r. zostanie zreformowany.

– Turystyka religijna posiada dziś 10-procentowe udziały w dochodach całej krajowej turystyki i stale rośnie, dlatego zasługuje na objęcie go kategorią priorytetu. Według ostatnich danych aż trzy czwarte portugalskiego dziedzictwa materialnego i niematerialnego stanowią obiekty religijne, m.in. klasztory, kościoły, synagogi oraz sztuka sakralna – napisali parlamentarzyści koalicji rządowej.

Szacuje się, że co roku do Fatimy przybywa 5 mln turystów z całego świata. Dodatkowy milion wiernych odwiedza inne portugalskie sanktuaria, takie jak Bom Jesus, Sameiro, Sao Gonçalo czy Nossa Senhora da Lapa. Poza tym, co roku portugalskim szlakiem udaje się do Santiago de Compostela w Hiszpanii 30 tys. pątników.

2013-03-06 07:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły

[ TEMATY ]

post

Wielki Piątek

Karol Porwich/Niedziela

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli post ilościowy i jakościowy. Oznacza to, że ograniczamy się do spożycia trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta, oraz powstrzymujemy się od spożywania pokarmów mięsnych – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że w tym dniu post ilościowy obowiązuje wiernych od 18 do 60 roku życia. Oprócz tego, tak jak w każdy piątek w ciągu roku, wierni w wieku od 14 roku życia zobowiązani są do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

CZYTAJ DALEJ

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych zasadach

2022-12-09 14:58

[ TEMATY ]

kolęda

Karol Porwich/Niedziela

Jak będzie wyglądała wizyta duszpasterska w archidiecezji warszawskiej? – Wszystko zależy od proboszcza. W jednych parafiach księża będą chodzić po kolędzie od drzwi do drzwi. W innych – przyjdą na zaproszenie wiernych. Obie formy spotkać można zarówno w dużych parafiach miejskich jak i pod Warszawą.

Jak informuje ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej, nie ma i nie będzie żadnych odgórnych ustaleń co do formy kolędy. Wszystko jest w gestii proboszczów. Bp Rafał Markowski, warszawski biskup pomocniczy, wyjaśnia, że to oni najlepiej znają sytuację w parafii, wiedza, jak odpowiedzieć na potrzeby wiernych i dostosować je do własnych możliwości.

CZYTAJ DALEJ

Sylwester z Ubogimi w Krakowie - możesz pomóc!

2022-12-09 18:32

Archiwum organizatorów

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Krzysztof Szymkiewicz

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Krzysztof Szymkiewicz

Wolontariusze i ludzie dobrej woli mogą wesprzeć inicjatywę Sylwestra z Ubogimi.

W Krakowie Sylwester z Ubogimi organizowany jest od 2016 r. Wyjątkowa zabawa taneczna w tym roku odbędzie się w Liceum im. św. Rity przy ul. Skałecznej 10 w Krakowie. Wciąż poszukiwani są wolontariusze do sekcji: towarzyskiej, kelnerskiej, kuchennej, logistycznej i porządkowej. Chętne osoby będą towarzyszyć gościom w zabawie, serwować potrawy, dbać o porządek, robić paczki z prezentami. W ramach wolontariatu można zaangażować się również jako fotograf, DJ, wodzirej, filmowiec, florysta czy dekorator. – Zachęcamy do dołączenia do naszego zespołu! – zaprasza Krzysztof Szymkiewicz, koordynator akcji. Osoby zainteresowane wolontariatem mogą zgłosić chęć współpracy, wypełniając formularz na stronie internetowej www.krakow.sylwesterzubogimi.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 509 984 103. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję