Reklama

Niedziela Częstochowska

Wizytacja kanoniczna w Garnku

W dniu 29 marca 2019 roku w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Garnku odbyła się wizytacja kanoniczna abp. Wacława Depo.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

wizytacja

Dawid Witczak

Po przyjeździe Pasterza i dokonaniu formalności w kancelarii parafialnej, nastąpiło powitanie Gościa przy wejściu do kościoła. Po ucałowaniu krzyża i przekazaniu tacy z kluczami, ksiądz arcybiskup pokropił wiernych wodą święconą a następnie udał się w procesji do świątyni błogosławiąc i pozdrawiając parafian. Gdy Arcypasterz zajął przygotowane dla niego miejsce rozpoczęła się ceremonia powitania. Jako pierwszy Przesławnego Gościa powitał ksiądz proboszcz Dariusz Tuczapski następnie przedstawiciele rodzin i tutejszej Szkoły Podstawowej. Po krótkim sprawozdaniu z życia parafii, ksiądz arcybiskup rozpoczął nabożeństwo drogi krzyżowej. Rozmyślania przy poszczególnych stacjach nawiązywały do grzechów współczesnego świata. Arcypasterz pouczał: „Nie możemy zatracić chrześcijańskich wartości. Coraz powszechniejsze staje się łamanie wszystkich Bożych Przykazań, życie z dala od Kościoła, a tych, którzy podporządkowują się Bożym prawom często nazywa się dewotami czy nie pasującymi do współczesnego świata. Nie możemy ulegać złu i presji ze strony ludzi, którzy źle czynią i zło nazywają dobrem a grzech czymś przestarzałym czy nieistniejącym!”. Przy stacji III upadku Pana Jezusa pod krzyżem Ojciec naszej archidiecezji nawiązał do naszych upadków: „ My także często upadamy pod ciężarem własnych słabości i grzechów. W dół ciągną Nas również nałogi i uzależnienia od komputera, alkoholu , telewizji czy narkotyków. Jednak najważniejsze w okresie Wielkiego Postu jest to aby nad tym pracować i wyzbywać się tego”. Podkreślał również ważną rolę sakramentu pokuty w naszym życiu „Tu na Golgocie dokonało się odkupienie, ale czy za kratkami konfesjonału nie dokonuje się to samo? Kiedy to na znak krzyża kapłana Jezus mocą Ducha Świętego odpuszcza nasze grzechy.”

Po skończonym nabożeństwie Nasz Metropolita dokonał poświęcenia nowego krzyża misyjnego. Mówił: „Krzyż to znak zbawienia, nie możemy wstydzić się krzyża. Znajdźmy chwilę, aby przystanąć i pomodlić się przy krzyżu!”. Następnie Ksiądz Arcybiskup rozpoczął sprawowanie Ofiary Mszy Świętej w intencji wszystkich parafian. W swojej homilii nawiązywał do historii parafii jak również do świętości Eucharystii: „Cieszę się, że tak licznie przybyliście do świątyni, chcąc czerpać z tego świętego źródła Eucharystii. Znam też historię Waszej parafii. Kiedy w czasie wojny wybuchł pożar kościoła ksiądz Józef Bartecki bez wahania wbiegł ratować Najświętszy Sakrament z płonącej świątyni. Czyż można jeszcze bardziej umiłować Chrystusa? Jak wielu chrześcijan ginie na całym świecie tylko z tego powodu, że są chrześcijanami, swoją własną krwią potwierdzając głęboką wiarę. Chcę nawiązać jeszcze do dwóch przykładów z okresu okupacji. Pierwszy wydarzył się na niemieckim bruku, gdzie polscy żołnierze byli prowadzeni na przymusowe roboty. W pewnym momencie zza rogu wyszedł ksiądz niosąc na piersiach Najświętszy Sakrament. Jaka była ich reakcja? Bez chwili zawahania uklękli oddając cześć Chrystusowi. Niemcy byli bardzo zaskoczeni ich gestem zaczęli ich uderzać kolbami , aby szli dalej. Po zakończonej okupacji żołnierze przyszli modlić się do tego kościoła , z którego wychodził tenże kapłan. W tamtejszych kronikach do dziś przetrwał zapis „ Naród, który tak kocha Eucharystię nie może zginąć!”. Druga sytuacja tyczy się pewnej kobiety, która w trakcie okupacji dokarmiała wygłodniałych więźniów. Raz podeszła za blisko, została schwytana i uwięziona w małym drewnianym baraku. Nie miała nadziei na ocalenie. Pewnej nocy usłyszała otwieranie zamka w drzwiach, w których stanął niemiecki żołnierz, mówiąc słabą polszczyzną , że pomoże jej się wydostać z obozu, jednak pomimo wielu prób ona nawet się nie podniosła. Dopiero, kiedy ten żołnierz zdjął czapkę i uczynił znak krzyża bez wahania wybiegła z baraku i cudem została ocalona. Jak wielka musiała być wiara tej kobiety?”. Następnie ksiądz proboszcz Dariusz podziękował Arcypasterzowi za przybycie i słowo pasterskiego pouczenia skierowane do parafian. Ksiądz Arcybiskup pobłogosławił też pary małżeńskie obchodzące jubileusz 25-lecia i 50-lecia zawarcia sakramentu małżeństwa. Na zakończenie Eucharystii udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa. Po skończonej Mszy Świętej odbyło się spotkanie z przedstawicielami różnych grup parafialnych z Ojcem naszej Archidiecezji na salce katechetycznej.

2019-04-01 12:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: musimy się modlić i prosić Boga o dobre sumienia

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

„Trzeba nam nieustannie modlić się o pomnożenie wiary na wzór Maryi i Józefa, a jednocześnie prosić Boga o dobre sumienia, które jest sanktuarium w człowieku, gdzie nasza wolność spotyka się z miłością Boga” - mówił 11 sierpnia abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym na Kalwarii w Praszce przewodniczył uroczystościom ku czci Matki Bożej Kalwaryjskiej. Obchody związane były z jubileuszem 25-lecia Parafii Świętej Rodziny oraz 10. rocznicy erygowania Sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

2022-09-30 22:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy w majowych rozważaniach wędrowaliśmy szlakiem maryjnych sanktuariów rozsianych na umęczonej rosyjską agresją ziemi ukraińskiej, nie przypuszczaliśmy, że w październiku będziemy kontynuować nasze wołanie o dar pokoju. Skoro konflikt militarny wciąż trwa a ofiarą rosyjskich działań padają niewinni ludzie, pójdziemy przez październikowe rozważania „z różańcem w ręku po dar pokoju”.

Tematem naszych rozważań będą tytuły, jakie przez wieki mądrość Kościoła nadała Najświętszej Maryi Pannie w różnych modlitwach. Rozpoczniemy od Pozdrowienia Anielskiego.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Matki Bożej Różańcowej na Jasnej Górze

2022-10-02 14:52

[ TEMATY ]

Jasna Góra

różaniec

abp Wacław Depo

Jasna Góra/Facebook

- Największą przeszkodą w ewangelizacji świata jest brak wiary chrześcijan w to, czym mogą być z pomocą łaski Boga - przypomniał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Delegat Episkopatu Polski ds. Stowarzyszenia Żywego Różańca przewodniczył Mszy św. będącej sumą odpustową ku czci Matki Bożej Różańcowej. Uroczystość poprzedziły czterodniowe rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

W kazaniu abp Wacław Depo podkreślił, że Chrystusa musimy odnajdywać przez nasze codzienne zmagania i modlitwę, tak jak czyniła to Maryja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję