Reklama

Bogu niech będą dzięki

Niedziela przemyska 45/2001

5 i 6 października 2001 r. to ważne i piękne dni parafii Łężany, która przeżywała wtedy wizytację kanoniczną, połączoną z udzieleniem sakramentu bierzmowania ponad setce tutejszej młodzieży. Czcigodnym celebransem uroczystości był bp Stefan Moskwa. Po procesyjnym wprowadzeniu do świątyni, Księdza Biskupa przywitały najpierw dzieci przedszkolne, później przedstawiciele młodzieży przygotowanej do przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz jej rodziców. Następnie przywitał Księdza Biskupa gospodarz parafii proboszcz ks. Eugeniusz Niezgoda, który krótko scharakteryzował najważniejsze wydarzenia, jakie zaszły w naszej parafii od ostatniej wizytacji kanonicznej w 1995 r. W tym czasie dokonano prawie całkowitego wyposażenia wnętrza świątyni - a więc ołtarz główny, oświetlenie, konfesjonały, ławki, ołtarz Miłosierdzia Bożego, grota dla figury Matki Bożej, obudowa obszernych schodów do kościoła i inne mniejsze elementy wyposażenia. Natomiast w bieżącym roku dokonano gruntownego i kosztownego remontu zachodniej ściany świątyni. Remont był konieczny z powodu wadliwej jakości materiału budowlanego. Równocześnie dokonano także wymiany okien. Parafia liczy 1450 osób i nie ma żadnych sponsorów.

Na prośbę Księdza Proboszcza Ksiądz Biskup poświęcił ołtarz Miłosierdzia Bożego, a następnie w homilii wygłoszonej podczas uroczystej Mszy św. przypomniał znaczenie sakramentu bierzmowania i obowiązki młodzieży przygotowanej do jego przyjęcia oraz jej rodziców. Następnie Pasterz udzielił młodym sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Po tej pięknej uroczystości Ksiądz Biskup wysłuchał sprawozdań przedstawicieli poszczególnych organizacji i stowarzyszeń działających w parafii, a więc służby liturgicznej, róż żywego Różańca, Akcji i Katolickiej i Rady Parafialnej, ustosunkowując się do ich znaczenia i działalności w parafii.

W następnym dniu pobytu w naszej parafii Ksiądz Biskup dokonał uroczystego poświęcenia pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II na leżącym obok parafii Łężany lotnisku w Targowiskach, w miejscu lądowania Papieża, podczas jego pielgrzymki w 1997 r. Po uroczystej Mszy św. odprawionej przez Księdza Biskupa w naszej świątyni pw. Matki Bożej Częstochowskiej i okolicznościowej homilii ks. inf. Pudły wyruszyliśmy w procesji na lotnisko. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych - marszałek samorządu woj. podkarpackiego p. Rzońca, wicestarosta powiatu ziemskiego w Krośnie p. Gościński, wójt i pracownicy Urzędu Gminy Miejsce Piastowe, który jest fundatorem pomnika Papieża. W nabożeństwie i w procesji uczestniczyła orkiestra OSP z Targowisk, poczty sztandarowe OSP z terenu gminy, młodzież szkolna z Łężan, młodzież bierzmowana oraz mieszkańcy Łężan, Targowisk, Krościenka i Pustyn. Po przybyciu na lotnisko wójt Gminy Miejsce Piastowe p. Zajdel w imieniu fundatora poprosił Księdza Biskupa o poświęcenie pomnika. Ksiądz Biskup omówił znaczenie uroczystości i po odśpiewaniu przez służbę liturgiczną z Łężan okolicznościowego psalmu, przypomniał najważniejsze fragmenty homilii Ojca Świętego wygłoszonej przez Niego w Krośnie i poświęcił pomnik. Uroczystość zakończono hymnem Boże, coś Polskę. Przedstawicielka młodzieży bierzmowanej pożegnała Księdza Biskupa dziękując jeszcze raz za udzielenie sakramentu bierzmowania i poświęcenie pomnika, a zebrani na uroczystości wierni przypomnieli sobie te piękne przeżycia, kiedy ponad cztery lata temu zarówno tu na lotnisku, jak i na udekorowanej drodze przez Łężany, Miejsce Piastowe, Rogi i Równe witali Namiestnika Chrystusowego zdążającego do rodzinnej miejscowości bł. Jana z Dukli, którego następnego dnia w Krośnie ogłosił świętym.

Za te piękne chwile przeżyte przez naszą parafię cztery lata temu i obecnie Bogu niech będą dzięki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie na spotkanie z synem św. Joanny Beretty-Molli z okazji 100-lecia urodzin świętej

2022-10-05 12:27

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

flickr.com/episkopatnews

Św. Joanna Beretta Molla

Św. Joanna Beretta Molla

Dnia 8 października o godzinie 10.00 w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa na ul. Przy Bażantarni 3 (Ursynów) w Warszawie odbędzie się wyjątkowa konferencja poświęcona osobie św. Joanny Beretty-Molli. Gościem specjalnym będzie syn świętej Joanny – Pierluigi Molla.

W planie konferencji jest m.in. msza pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. bp. Ignacego Deca, a po niej cykl rozmów o sytuacji rodziny w dzisiejszych czasach. Syn św. Joanny, który z okazji tego niezwykłego wydarzenia odwiedzi Polskę, opowie o świętości swojej Mamy. Gospodarzami wydarzenia będą pani Krystyna Zając – Prezes Fundacji SOS Rodzinie im. św. Gianny Beretty Molli, oraz ks. prał. Jacek Kozub – proboszcz parafii pw. bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Święta Maryjo, Matko Boża”

2022-10-05 20:00

[ TEMATY ]

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Archiwum

Dzisiejsze wezwania Pozdrowienia anielskiego przybliżają nam jeszcze inną maryjną modlitwę a dokładnie Litanię loretańską. Po wezwaniach do Trójcy Przenajświętszej następują tam wezwania maryjne, do których wprowadzają nas rozważane dzisiaj: Święta Maryjo i Święta Boża Rodzicielko. Rodzi się zatem pytanie: czy o świętości Maryi świadczy jedynie tajemnica wybrania Jej przez Boga? Czy może Maryja osiągała świętość wypełniając Boże plany? Na czym polega świętość Maryi?

Teologowie wskazują, że świętość Maryi polegała nie tylko na pełni łaski, którą została obdarzona ze względu na przyszłe, tak dostojne macierzyństwo ale nade wszystko o Jej świętości świadczy doskonała, bezwzględna współpraca z tą łaską we wszelkich zmiennych okolicznościach jej długiego życia. Świętość Maryi to przede wszystkim chętna gotowość i zgoda na wszelką w stosunku do Niej Wolę Bożą. Maryja – co zresztą bardzo wyraźnie widać już w scenie zwiastowania - godziła się z góry na przyjęcie Bożej woli ale też na wszelkie wyrzeczenia podejmowane na rzecz umiłowanego Dziecka. Jej udziałem stała się zgoda na ubóstwo, na trwogę o jego bezpieczeństwo, na smutek rozłąki, na Jego krzyż i mękę, na cierpliwą niezmordowaną służbę Kościołowi już po chwalebnym odejściu Chrystusa. Jej pokorne „fiat” wypowiedziane przy zwiastowaniu rodziło później kolejne „tak” wypowiadane wobec Boga, stąd Jej posłuszeństwo Bogu świadczy o Jej świętości.

CZYTAJ DALEJ

Żonkilowy Marsz Nadziei

2022-10-05 21:10

archiwum organizatorów

Organizatorzy zapraszają do udziału w Żonkilowym Marszu Nadziei!

Organizatorzy zapraszają do udziału w Żonkilowym Marszu Nadziei!

    W najbliższy czwartek po raz kolejny odbędzie się w Krakowie Żonkilowy Marsz Nadziei.

    Koordynator cyklicznej i niezmiernie ważnej akcji, Renata Połomska z Hospicjum św. Łazarza napisała: „Zapraszamy serdecznie do udziału w Żonkilowym Marszu Nadziei, który ma na celu ukazanie naszej solidarności z osobami potrzebującymi opieki hospicyjnej. Tegoroczny Marsz wyruszy 6 października br. (czwartek) o godzinie 14.15 spod Barbakanu i przejdzie ulicą Floriańską, Rynkiem Głównym, ulicą Wiślną na Planty Krakowskie przy Kurii Biskupiej…”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję