Reklama

Bogu niech będą dzięki

Niedziela przemyska 45/2001

5 i 6 października 2001 r. to ważne i piękne dni parafii Łężany, która przeżywała wtedy wizytację kanoniczną, połączoną z udzieleniem sakramentu bierzmowania ponad setce tutejszej młodzieży. Czcigodnym celebransem uroczystości był bp Stefan Moskwa. Po procesyjnym wprowadzeniu do świątyni, Księdza Biskupa przywitały najpierw dzieci przedszkolne, później przedstawiciele młodzieży przygotowanej do przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz jej rodziców. Następnie przywitał Księdza Biskupa gospodarz parafii proboszcz ks. Eugeniusz Niezgoda, który krótko scharakteryzował najważniejsze wydarzenia, jakie zaszły w naszej parafii od ostatniej wizytacji kanonicznej w 1995 r. W tym czasie dokonano prawie całkowitego wyposażenia wnętrza świątyni - a więc ołtarz główny, oświetlenie, konfesjonały, ławki, ołtarz Miłosierdzia Bożego, grota dla figury Matki Bożej, obudowa obszernych schodów do kościoła i inne mniejsze elementy wyposażenia. Natomiast w bieżącym roku dokonano gruntownego i kosztownego remontu zachodniej ściany świątyni. Remont był konieczny z powodu wadliwej jakości materiału budowlanego. Równocześnie dokonano także wymiany okien. Parafia liczy 1450 osób i nie ma żadnych sponsorów.

Na prośbę Księdza Proboszcza Ksiądz Biskup poświęcił ołtarz Miłosierdzia Bożego, a następnie w homilii wygłoszonej podczas uroczystej Mszy św. przypomniał znaczenie sakramentu bierzmowania i obowiązki młodzieży przygotowanej do jego przyjęcia oraz jej rodziców. Następnie Pasterz udzielił młodym sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Po tej pięknej uroczystości Ksiądz Biskup wysłuchał sprawozdań przedstawicieli poszczególnych organizacji i stowarzyszeń działających w parafii, a więc służby liturgicznej, róż żywego Różańca, Akcji i Katolickiej i Rady Parafialnej, ustosunkowując się do ich znaczenia i działalności w parafii.

W następnym dniu pobytu w naszej parafii Ksiądz Biskup dokonał uroczystego poświęcenia pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II na leżącym obok parafii Łężany lotnisku w Targowiskach, w miejscu lądowania Papieża, podczas jego pielgrzymki w 1997 r. Po uroczystej Mszy św. odprawionej przez Księdza Biskupa w naszej świątyni pw. Matki Bożej Częstochowskiej i okolicznościowej homilii ks. inf. Pudły wyruszyliśmy w procesji na lotnisko. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych - marszałek samorządu woj. podkarpackiego p. Rzońca, wicestarosta powiatu ziemskiego w Krośnie p. Gościński, wójt i pracownicy Urzędu Gminy Miejsce Piastowe, który jest fundatorem pomnika Papieża. W nabożeństwie i w procesji uczestniczyła orkiestra OSP z Targowisk, poczty sztandarowe OSP z terenu gminy, młodzież szkolna z Łężan, młodzież bierzmowana oraz mieszkańcy Łężan, Targowisk, Krościenka i Pustyn. Po przybyciu na lotnisko wójt Gminy Miejsce Piastowe p. Zajdel w imieniu fundatora poprosił Księdza Biskupa o poświęcenie pomnika. Ksiądz Biskup omówił znaczenie uroczystości i po odśpiewaniu przez służbę liturgiczną z Łężan okolicznościowego psalmu, przypomniał najważniejsze fragmenty homilii Ojca Świętego wygłoszonej przez Niego w Krośnie i poświęcił pomnik. Uroczystość zakończono hymnem Boże, coś Polskę. Przedstawicielka młodzieży bierzmowanej pożegnała Księdza Biskupa dziękując jeszcze raz za udzielenie sakramentu bierzmowania i poświęcenie pomnika, a zebrani na uroczystości wierni przypomnieli sobie te piękne przeżycia, kiedy ponad cztery lata temu zarówno tu na lotnisku, jak i na udekorowanej drodze przez Łężany, Miejsce Piastowe, Rogi i Równe witali Namiestnika Chrystusowego zdążającego do rodzinnej miejscowości bł. Jana z Dukli, którego następnego dnia w Krośnie ogłosił świętym.

Za te piękne chwile przeżyte przez naszą parafię cztery lata temu i obecnie Bogu niech będą dzięki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

2021-06-11 14:47

[ TEMATY ]

episkopat

Msza św.

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Basia – dziewczyna z „rybią łuską”, która zaraża radością

2021-06-12 07:25

[ TEMATY ]

życie

świadectwo

świadectwa

Fundacja Grupa Pro Elio

Barbara Kędzior

Barbara Kędzior

Basia Kędzior urodziła się z rybią łuską - genetyczną wadą skóry. Miała żyć tylko osiem dni. Gdy już było wiadomo, że przeżyje dłużej, lekarz chciał amputować jej palce. Dzisiaj ma 22 lata i jest radosną dziewczyną, która swoimi palcami zapisała całe mnóstwo zeszytów.

Kształci się w śpiewie. Ma cudowny głos. Daje świadectwo radosnego życia niezależnie od trudności. W sytuacji, w której wielu dzieciom, u których diagnozuje się przeróżne wady genetyczne, odbiera się prawo do życia, Basia jest żywym dowodem na to, że namawianie rodziców na aborcję z powodu podejrzenia choroby jest wielkim nieporozumieniem.

CZYTAJ DALEJ

81 lat temu Niemcy deportowali pierwszych Polaków do KL Auschwitz

2021-06-13 10:06

[ TEMATY ]

Auschwitz

RJA1988/pixabay.com

81. rocznica pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz przypada w poniedziałek. 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli 728 mężczyzn. Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, gdyż to dla nich Niemcy utworzyli obóz.

14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję