Reklama

Bogu niech będą dzięki

Niedziela przemyska 45/2001

5 i 6 października 2001 r. to ważne i piękne dni parafii Łężany, która przeżywała wtedy wizytację kanoniczną, połączoną z udzieleniem sakramentu bierzmowania ponad setce tutejszej młodzieży. Czcigodnym celebransem uroczystości był bp Stefan Moskwa. Po procesyjnym wprowadzeniu do świątyni, Księdza Biskupa przywitały najpierw dzieci przedszkolne, później przedstawiciele młodzieży przygotowanej do przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz jej rodziców. Następnie przywitał Księdza Biskupa gospodarz parafii proboszcz ks. Eugeniusz Niezgoda, który krótko scharakteryzował najważniejsze wydarzenia, jakie zaszły w naszej parafii od ostatniej wizytacji kanonicznej w 1995 r. W tym czasie dokonano prawie całkowitego wyposażenia wnętrza świątyni - a więc ołtarz główny, oświetlenie, konfesjonały, ławki, ołtarz Miłosierdzia Bożego, grota dla figury Matki Bożej, obudowa obszernych schodów do kościoła i inne mniejsze elementy wyposażenia. Natomiast w bieżącym roku dokonano gruntownego i kosztownego remontu zachodniej ściany świątyni. Remont był konieczny z powodu wadliwej jakości materiału budowlanego. Równocześnie dokonano także wymiany okien. Parafia liczy 1450 osób i nie ma żadnych sponsorów.

Na prośbę Księdza Proboszcza Ksiądz Biskup poświęcił ołtarz Miłosierdzia Bożego, a następnie w homilii wygłoszonej podczas uroczystej Mszy św. przypomniał znaczenie sakramentu bierzmowania i obowiązki młodzieży przygotowanej do jego przyjęcia oraz jej rodziców. Następnie Pasterz udzielił młodym sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Po tej pięknej uroczystości Ksiądz Biskup wysłuchał sprawozdań przedstawicieli poszczególnych organizacji i stowarzyszeń działających w parafii, a więc służby liturgicznej, róż żywego Różańca, Akcji i Katolickiej i Rady Parafialnej, ustosunkowując się do ich znaczenia i działalności w parafii.

W następnym dniu pobytu w naszej parafii Ksiądz Biskup dokonał uroczystego poświęcenia pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II na leżącym obok parafii Łężany lotnisku w Targowiskach, w miejscu lądowania Papieża, podczas jego pielgrzymki w 1997 r. Po uroczystej Mszy św. odprawionej przez Księdza Biskupa w naszej świątyni pw. Matki Bożej Częstochowskiej i okolicznościowej homilii ks. inf. Pudły wyruszyliśmy w procesji na lotnisko. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych - marszałek samorządu woj. podkarpackiego p. Rzońca, wicestarosta powiatu ziemskiego w Krośnie p. Gościński, wójt i pracownicy Urzędu Gminy Miejsce Piastowe, który jest fundatorem pomnika Papieża. W nabożeństwie i w procesji uczestniczyła orkiestra OSP z Targowisk, poczty sztandarowe OSP z terenu gminy, młodzież szkolna z Łężan, młodzież bierzmowana oraz mieszkańcy Łężan, Targowisk, Krościenka i Pustyn. Po przybyciu na lotnisko wójt Gminy Miejsce Piastowe p. Zajdel w imieniu fundatora poprosił Księdza Biskupa o poświęcenie pomnika. Ksiądz Biskup omówił znaczenie uroczystości i po odśpiewaniu przez służbę liturgiczną z Łężan okolicznościowego psalmu, przypomniał najważniejsze fragmenty homilii Ojca Świętego wygłoszonej przez Niego w Krośnie i poświęcił pomnik. Uroczystość zakończono hymnem Boże, coś Polskę. Przedstawicielka młodzieży bierzmowanej pożegnała Księdza Biskupa dziękując jeszcze raz za udzielenie sakramentu bierzmowania i poświęcenie pomnika, a zebrani na uroczystości wierni przypomnieli sobie te piękne przeżycia, kiedy ponad cztery lata temu zarówno tu na lotnisku, jak i na udekorowanej drodze przez Łężany, Miejsce Piastowe, Rogi i Równe witali Namiestnika Chrystusowego zdążającego do rodzinnej miejscowości bł. Jana z Dukli, którego następnego dnia w Krośnie ogłosił świętym.

Za te piękne chwile przeżyte przez naszą parafię cztery lata temu i obecnie Bogu niech będą dzięki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już jutro XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już jutro na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję