Reklama

Niedziela Częstochowska

Rekolekcje wielkopostne w parafii św. Barbary w Wieluniu

Rekolekcje rozpoczęły się w czwartek 4 kwietnia Mszą św. koncelebrowaną o godzinie 18.00. Odprawili ją księża: Andrzej Kornacki, Jarosław Boral i ks. Igor Stanisław – kapłan na Rejon Koziatyński, od trzech lat proboszcz parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Dobrej Rady w Koziatyniu na Ukrainie, tegoroczny rekolekcjonista (święcenia kapłańskie w 2004 r.).

[ TEMATY ]

rekolekcje wielkopostne

Wieluń

Zofia Białas

Rekolekcje głoszone przez księdza Igora to nie tylko wędrówka przez cztery fragmenty Ewangelii wg św. Jana, ale także świadectwa o wzrastaniu i trwaniu w wierze ludzi na Ukrainie, gdzie przez wiele lat zabraniano się modlić i praktykować swoją wiarę oraz gorąca zachęta do wzrastania w wierze wszystkich uczestniczących w rekolekcjach.

Umocnieni w wierze, mówił ks. Igor, możemy dawać świadectwo o Jezusie, tak jak czynił to św. Jan Chrzciciel; możemy opowiadać o dziełach Jezusa, do spełnienia, których przeznaczył Go Ojciec i o których napisano w Pismach. Pan Jezus z wyrzutem mówił do tych, co znali Pisma, ale nie uwierzyli: „ Przyszedłem w imieniu mojego Ojca, a wyście Mnie nie przyjęli (…). Ale jakże wy możecie dojść do posiadania wiary, skoro jedni drugich obdarzacie pochwałami, a wcale nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga? Nie sądźcie jednak, ze to Ja będę was oskarżał przed Ojcem. Będzie was oskarżał Mojżesz, w którym pokładacie tak wielką nadzieję. Gdybyście jednak uwierzyli Mojżeszowi, to i Mnie uwierzylibyście, gdyż on napisał o Mnie. Jeżeli zaś jego pismom nie wierzycie, to jakże będziecie mogli uwierzyć Moim słowom?”(Apologia Jezusa)

Współcześni Jezusowi badacze Pisma ciągle czekali na Mesjasza, choć Ten codziennie nauczał w świątyni i mówił: „ Znacie mnie i wiecie skąd jestem. Lecz ja nie przyszedłem do was z własnej woli. Samą prawdą jest Ten, który Mnie posłał, ale wy Go nie znacie. A Ja znam Go, bo od Niego jestem i On Mnie posłał”. (Podczas święta Namiotów w Jerozolimie)

Reklama

Czytali, słuchali, widzieli czyny Jezusa i ciągle byli niedowiarkami. Kiedy Jezus mówił, „ Kto odczuwa pragnienie, a wierzy we Mnie, niech przyjdzie do Mnie i niech pije. Wówczas sprawdzą się na nim słowa Pisma: Strumienie wody żywej popłyną z jego wnętrza. Mówiąc to myślał o Duchu, którego mieli otrzymać wszyscy wierzący w Niego. Dotychczas, bowiem Duch nie był dany, ponieważ sam Jezus nie został jeszcze uwielbiony”, pozostawali rozdwojeni i pytali jedni drugich - Czy Mesjasz miał przyjść z Galilei, czy z miasta Betlejem? (Nauka o wodzie żywej i niedowiarstwie Żydów)

I na zakończenie rekolekcji, niedziela 7 kwietnia, fragment o Jezusie i jawnogrzesznicy mówiący o wielkim miłosierdziu Bożym: „Niewiasto, gdzież oni są? Nikt cię więc nie potępił? A ona odrzekła: Nikt Panie! Tedy rzekł do niej Jezus: I Ja również nie potępiam cię. Idź i od tej chwili już nie grzesz!”. (Jezus i jawnogrzesznica)

Jesteśmy po sakramencie pokuty, otrzymaliśmy rozgrzeszenie tak jak jawnogrzesznica, usłyszeliśmy słowa o odpuszczeniu grzechów, ale czy przyjęliśmy słowa „idź i od tej chwili już nie grzesz ”?

Reklama

Wysłuchaliśmy świadectw ks. Igora z jego duszpasterskiego posługiwania z miejsc, gdzie kościołów niewiele, gdzie ludzie wychowani bez wiary i potrzeby modlitwy, a jednak otwarci na słowo Boże, stąd i nawrócenia, spowiedzi pod koniec życia, sakramentalne związki małżeńskie, chrzty, przebaczenia i zmiana życia. W tym wszystkim, zakończył rekolekcjonista, widać działanie łaski Bożej i wielką siłę modlitwy. Otwierajmy się więc na działanie łaski Bożej, zaufajmy Bogu i pozwólmy się Mu prowadzić.

2019-04-07 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Doroczne rekolekcje wielkopostne na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rekolekcje wielkopostne

Archiwum o. Michała Legana

Od niedzieli, 29 marca do soboty, 4 kwietnia na Jasnej Górze trwać będą doroczne rekolekcje wielkopostne - w tym roku on-line, bez fizycznego udziału wiernych. Nauki rekolekcyjne głosił będzie o. Michał Legan, paulin z Jasnej Góry.

Rekolekcje pod tytułem "Siedem świętych słów na chwile ostatnie" prowadzone będą podczas Mszy świętych sprawowanych w Kaplicy Matki Bożej. Nauka głoszona będzie trzykrotnie w ciągu dnia – o godz. 6.00, 11.00 (w niedzielę o godz. 12.30) i 18.30.

Zapraszamy do duchowego uczestnictwa w tych ćwiczeniach duchowych za pośrednictwem Radia Jasna Góra, jasnogórskiego kanału YouTube, Facebooka i Twittera.

Rekolekcje oparte będą na siedmiu słowach Jezusa wypowiedzianych z krzyża:

niedziela, 29 III - OJCZE, PRZEBACZ IM!

poniedziałek, 30 III - OJCZE, W RĘCE TWOJE POWIERZAM DUCHA MEGO…

wtorek, 31 III - PRAGNĘ!

środa, 1 IV - WYKONAŁO SIĘ!

czwartek, 2 IV - DZISIAJ BĘDZIESZ ZE MNĄ W RAJU!

piątek, 3 IV - BOŻE MÓJ, BOŻE MÓJ, CZEMUŚ MNIE OPUŚCIŁ?

sobota, 4 IV - MATKO, OTO TWÓJ SYN..., OTO MATKA TWOJA…

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie - lato z Pismem Świętym

2020-07-05 06:43

aspekty.niedziela.pl

Nawet jeśli tego lata rekolekcji będzie mniej, to nie oznacza wakacji bez Pana Boga. Stąd pomysł na Młode Homilie. To nasza wakacyjna propozycja dla młodych i młodych duchem.

Od pierwszej niedzieli lipca na profilu facebookowym Aspektów zamieszczać będziemy co tydzień krótkie rozważania o Ewangelii dnia. W lipcu poprowadzi je dla nas ks. Paweł Mikołajczak – neoprezbiter. Pierwszy odcinek znajdziecie tutaj. Zapraszamy!

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się festiwal „Ucho Igielne”

2020-07-05 22:54

ks. Wojciech Kania

W niedzielę 5 lipca, w bazylice katedralnej zainaugurowany został festiwal „Ucho Igielne” – II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej w Sandomierzu i okolicach.

Wśród gości obecni byli: bp Krzysztof Nitkiewicz, burmistrz miasta Marcin Marzec, prezes Polskiego Radia Kielce Janusz Knap oraz wielu melomanów z Sandomierza i okolic.

ks. Wojciech Kania

Przybyłych gości powitał proboszcz parafii ks. prał. Zygmunt Gil oraz Magdalena Kusztal dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie marszałkowskim w Kielcach, która powiedziała: „Ucho igielne”, to festiwal muzyczny organizowany przez Fundację im. Edwarda Kusztala, dedykowany muzyce sakralnej i klasycznej w Sandomierzu i jego okolicach.

Festiwal zainaugurował występ Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Anny Duczmal-Mróz, pt. „W 80 minut dookoła świata”. Tyle czasu zajęło wykonanie najwspanialszych, kameralnych utworów powstałych w różnych częściach świata. Nie zabrakło też polskiego akcentu, czyli muzyki Wojciecha Kilara.

ks. Wojciech Kania

Po koncercie chętni mieli możliwość wieczornego zwiedzania bazyliki katedralnej.

Kolejne koncerty będą miały miejsce w kościele św. Floriana w Koprzywnicy, w klasztorze na Św. Krzyżu, na dziedzińcu Zamku Królewskiego oraz w kościele św. Jakuba w Sandomierzu.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja imienia Edwarda Kusztala w Kielcach. Festiwal ma na celu popularyzowanie kultury, muzyki, sztuki sakralnej mocno obecnej w Sandomierzu i okolicy, gdzie także odbywać się będą festiwalowe koncerty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję