Reklama

Wielka piłka w Poczesnej

2019-04-08 11:24

Ks. Łukasz Dybowski

Archiwum LSO
Drużyna z Myszkowa

Turniej Finałowy Mistrzostw Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej w Piłce Nożnej Halowej odbył się 6 kwietnia w Poczesnej. Rozgrywki rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Poczesnej pod przewodnictwem krajowego duszpasterza sportowców ks. Edwarda Plenia SDB.

W słowie skierowanym do uczestników, podkreślił znaczenie trzech filarów sukcesu: „cierpliwość, pokora i praca”. Następnie zawodnicy i opiekunowie udali się na halę sportową w Poczesnej, gdzie po prezentacji 12 najlepszych drużyn z naszej archidiecezji i powitaniu wójta gminy Poczesna Krzysztofa Ujmy i organizatorów, rozpoczęły się sportowe zmagania.

Archiwum LSO
Drużyna z Myszkowa

Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym” w trzech kategoriach wiekowych. Zwycięskimi drużynami okazały się: wśród najmłodszych – ministranci z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poraju; w kategorii lektor młodszy – z parafii św. Andrzeja Boboli w Myszkowie; w kategorii lektor starszy – z parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza z Żarek. Te trzy drużyny będą reprezentowały naszą archidiecezję w Mistrzostwach Polski LSO, które na początku maja odbędą się w Skierniewicach i Sochaczewie. Przyznano także wyróżnienia indywidualne dla najlepszych strzelców i najlepszych bramkarzy w poszczególnych kategoriach.

Na zakończeniu zawodów obecny był bp pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski, który wraz z krajowym duszpasterzem sportowców, ks. dziekanem dekanatu porajskiego oraz wicewójtem Gminy Poczesna Andrzejem Lechem wręczyli wszystkim zawodnikom dyplomy, nagrody, puchary i medale.

Reklama

Archiwum LSO
Drużyna z Żarek

Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują tym, którzy pomogli w przeprowadzeniu zawodów: władzom Gminy Poczesna na czele z wójtem Krzysztofem Ujmą i Andrzejem Lechem, Tygodnikowi Katolickiemu „Niedziela”, Katolickiej Rozgłośni Radiowej „Fiat” oraz sponsorom rozgrywek.

Archiwum LSO
Drużyna z Poraja

Lista zwycięzców:

Kategoria – ministrant:

I miejsce

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poraju

/Karol Kozieł, Tymon Chrobot, Mikołaj Łabus, Błażej Grabowski,

Szymon Sieiński, Franciszek Łabuś, Paweł Pałasiński/

II miejsce

Parafia św. Antoniego z Padwy w Kiełczygłowie

/Kacper Graczyk, Filip Chlebicki, Bartosz Bednarek, Piotr Kowalewicz,

Patryk Boras, Daniel Krawczyk/

III miejsce

Parafia św. Stanisława BM w Dankowie

/Piotr Kocot, Tobiasz Walas, Adam Szlęzak, Tomasz Komorowski,

Dominik Mazik/

Król strzelców: Karol Kozieł (Poraj) – 4 bramki

Najlepszy bramkarz: Patryk Boras (Kiełczygłów)

Kategoria – lektor młodszy

I miejsce

Parafia św. Andrzeja Boboli w Myszkowie

/Kornel Liszczyk, Jakub Czajkowski, Jakub Gurbała, Bartosz Szczepańczyk,

Bartłomiej Klauza, Oliwier Kacprzak, Karol Pędoła/

II miejsce

Parafia św. Piotra w okowach w Białej

/Mateusz Patyk, Filip Machynia, Filip Szkop, Michał Dziuba,

Antek Skrzypecki, Wojciech Bąk, Brajan Majos/

III miejsce

Parafia św. Erazma BM w Sulmierzycach

/Krystian Dyła, Bartosz Nocoń, Hubert Zawadzki, Patryk Kuś,

Jakub Rosalewicz, Kamil Pieczyrak, Igor Pożarlik/

IV miejsce

Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie

/Ignacy Mermer, Antoni Staroszczyk, Mateusz Barasiński,

Przemek Gniecoszek, Kamil Duda, Marcek Barasiński/

Król strzelców: Kornel Liszczyk (Myszków) – 4 bramki

Najlepszy bramkarz: Jakub Czajkowski (Myszków)

Kategoria – lektor starszy

I miejsce

Parafia św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach

/Piotr Wilczak, Bartosz Samek, Krzysztof Czerwik, Szymon Rzepka,

Paweł Słota, Piotr Beza, Maciej Majcherczyk/

II miejsce

Parafia św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dmeninie

/Piotr Bogacz, Kacper Kozioł, Dominik Makowski, Henryk Musialik, Mikołaj Paplicki/

III miejsce

Parafia św. Walentego w Konopiskach

/Michał Cierpiał, Paweł Woźniak, Patryk Musiał, Piotr Cierpiał,

Przemysław Kowalik, Paweł Cuglewski, Emil Bator, Kuba Nalewajka/

IV miejsce

Parafia św. Floriana w Częstochowie

/Sebastian Słabosz, Jerzy Górecki, Michał Górecki, Dawid Szeffs, Mateusz Cichoń,

Mateusz Jastrząb, Rafał Cieślak/

Król strzelców: Krzysztof Czerwik (Żarki) – 8 bramek

Najlepszy bramkarz: Piotr Wilczak (Żarki)

Tagi:
sport

Rozgrywki z wartościami

2019-12-04 07:36

Monika Jaworska
Edycja bielsko-żywiecka 49/2019, str. VII

Krzysztof Szczypka
Uczestnicy turnieju siatkówki w Czechowicach

– Poprzez organizację turnieju chcemy szerzyć kult św. Maksymiliana. Integrujemy młodzież oraz promujemy rywalizację sportową zgodnie z zasadami „fair play” – tłumaczy Krzysztof Szczypka Od 12 lat w Czechowicach-Dziedzicach, najpierw w Szkole Podstawowej nr 3, potem w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych (ZSTiL) rozgrywany jest Turniej Siatkówki Służb Liturgicznych im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, zorganizowany we współpracy z tutejszą parafią, której również patronuje o. Kolbe. Do udziału w sportowym wydarzeniu zapraszani są ministranci, lektorzy, grupy modlitewne z parafii dekanatu czechowickiego oraz szkoły katolickie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik Episkopatu: opłatek to nie towar, powinien być pobłogosławiony

2019-12-14 08:05

BP KEP / Warszawa (KAI)

Wigilijny opłatek to nie jest zwykły towar, powinien być pobłogosławiony – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Bożena Sztajner/Niedziela

Rzecznik Episkopatu podkreśla szczególne znaczenie opłatka. „Ocalmy piękną tradycję wieczerzy wigilijnej. Dzielmy się pobłogosławionym opłatkiem. Zadbajmy o duchowy wymiar świąt Bożego Narodzenia”. Dodaje także: „Jeśli ktoś ma opłatek, który nie jest jeszcze pobłogosławiony, to powinien się o to zatroszczyć”.

Rzecznik Episkopatu zwraca uwagę na duchowe skutki błogosławieństwa. Przypomina słowa wprowadzenia do księgi „Obrzędów błogosławieństw”: „Błogosławieństwa ustanowione na wzór sakramentów zawsze oznaczają przede wszystkim duchowe skutki, które osiąga się przez wstawiennictwo Kościoła”.

Nawiązując do słów modlitwy błogosławieństwa opłatków, ks. Rytel-Andrianik przypomina: „Łamiąc się opłatkiem na początku wieczerzy wigilijnej nie tylko składajmy sobie życzenia, ale także wybaczajmy sobie urazy. Bądźmy dla siebie dobrzy jak chleb, którym się dzielimy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sympozjum „Ogrody przykościelne – teoria i praktyka”.

2019-12-14 16:41

ks. Wojciech Kania

W Diecezjalnym Centrum Kultury, Edukacji i Formacji Chrześcijańskiej „Quo Vadis” w Sandomierzu odbyło się sympozjum pt. „Ogrody przykościelne – teoria i praktyka”. Organizatorem spotkania była Kuria Diecezjalna oraz Instytut Matematyki Informatyki i Architektury Krajobrazu KUL w Lublinie.

ks. Wojciech Kania

Jak powiedział ks. dr hab. Jacek Łapiński, jeden z współorganizatorów sympozjum: – Cały czas jesteśmy w dyskusji na temat przestrzeni sacrum. Okazuje się, że teren przykościelny to jest takie przedłużenie sacrum. Zdarza się często, że teren poza świątynią jest na pograniczu sacrum profanum. A on tak naprawdę jest przedłużeniem sacrum. Dobre zaaranżowanie tego terenu, to jest wprowadzenie do właściwego sacrum. Ktoś idąc do świątyni, jeśli przechodzi przez ładnie zaprojektowany teren, to jest to dalsze przygotowanie do spotkania z sacrum. Sympozjum ma na celu pokazanie, co według sztuki ogrodów powinno być robione, aby było też zgodne z sacrum.

ks. Wojciech Kania

Pierwszy z zaplanowanych wykładów wygłosiła dr hab. Ewa Trzaskowska pt. „Kształtowanie terenów przykościelnych”. – Przestrzeń przy kościołach włączona jest w życie społeczne i gospodarcze poprzez takie formy jak parking i garaże. Powoduje to nieświadomą, przypadkową, ale zwykle szkodliwą ingerencję w sferę sacrum. Często rodzi to zagrożenia dla wartości estetycznych i symboliczno – emocjonalnych – podkreśliła dr Ewa. Wskazała również na brak lub pomijanie symboliki. Na zakończenie prelekcji udzieliła kilku wskazówek odnośnie projektowania ogrodów przykościelnych. – Ważne jest uwzględnienie otoczenia czyli kontekstu miejsca, dlatego należy inwentaryzować wszystko, co należy do terenu kościelnego: budowle, gatunki roślinności oraz ich stan zachowania. Dopiero na podstawie analiz można podjąć decyzje dotyczące zachowania, rewitalizacji lub ewentualnego usunięcia konkretnych elementów.

ks. Wojciech Kania

Kolejnym prelegentem był dr inż. Piotr Kulesza, który wygłosił prelekcje pt. „Aranżacja współczesnej przestrzeni sakralnej. Wybrane elementy przestrzenne i kompozycyjne”. W swoim wystąpieniu odwołał się do symboliki chrześcijańskiej, wskazując takie elementy jak: ogrodzenie, brama, woda. Ogrodzenie jest symboliczną granicą miedzy sacrum a profanum. Jak mówił: – Mur w znaczeniu alegorycznym utożsamiano z Chrystusem ze względu na moc jego opieki nad ludźmi. Jezus Chrystus uczył jak godzić i spajać odmienne światy. Mur ma chronić, oddzielać, a z drugiej strony wyznaczać przestrzeń o cechach sakralnych. Brama z kolei jest symbolem wejścia do Królestwa Bożego.

Dodał, że symbol wody można uzyskać stawiając w ogrodzie imitację studni z cembrowiną, instalując tzw. suchy potok albo ekologiczny ogród deszczowy napełniany wodą podczas opadów. Potem ta woda stopniowo opada, następuje jej retencja, jest więc połączenie symboliki z ekologią – stwierdził prelegent.

Natomiast o chrześcijańskiej symbolice roślin mówiła dr hab. Magdalena Lubiarz. – Wielką stratą ogrodów przykościelnych jest niedocenianie drzew, a trzeba pamiętać, że chrześcijaństwo przejęło od wcześniejszych kultur postrzeganie drzew jako miejsca przebywania Boga. Grusza jest symbolem objawień Matki Bożej, a we współczesnych ogrodach przykościelnych raczej trudno jest znaleźć gruszę. Swój wymiar świętości w toku rozwoju chrześcijaństwa stracił także dąb. To dlatego, że dawniej w lasach pod dębami wypasano świnie, które jadły żołędzie. To wystarczyło, aby dąb stracił swoją symbolikę. Tymczasem warto do niego wrócić w ogrodach przykościelnych, ponieważ jest on długowieczny, potężny, o przepięknym pokroju – mówiła prelegentka.

Na zakończenie spotkania zostały poprowadzone warsztaty z projektowania przykościelnych ogrodów. Jak mówił ks. dr hab. Jacek Łapiński: – Chcemy pokazać księżom na konkretnych przykładach, jak powinny być projektowane ogrody przykościelne oraz dać pewne wskazówki.

ks. Wojciech Kania
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem