Reklama

Aspekty

Diecezja: Kończy się EDK 2019

W naszej diecezji dobiega końca Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019. Ostatni uczestnicy EDK na najdłuższej trasie z Rokitna do Zielonej Góry dochodzą do ostatniej stacji w Ośrodku Integracji Społecznej - Hospicjum w Zielonej Górze.

[ TEMATY ]

EDK 2019

Marcin Bednarz

W tegorocznej EDK w naszej diecezji wzięło udział blisko 2 tys. osób

W tegorocznej EDK w naszej diecezji wzięło udział blisko 2 tys. osób

W naszej diecezji w tegorocznej EDK wzięło udział blisko 2 tys. osób. W tym roku uczestnicy mieli do wyboru 31 wyznaczonych tras (30 w województwie, w diecezji, razem z Głogowem 31 tras). Najkrótsza trasa wiodła ze Słońska do Ośna Lubuskiego (25 km), najdłuższa z Rokitna do Zielonej Góry (109 km).

- Frekwencja EDK utrzymuje się na podobnym poziomie. Na trasach w tym roku pojawiło się dużo nowych osób, ale szły też te same osoby, które chodzą od 4 lat - mówi Rafał Wojtkiewicz ze Świebodzina, koordynator wojewódzki EDK.

- Myślę, że ci ludzie, którzy tworzą Ekstremalną Drogę Krzyżową, czyli ci którzy wytyczają trasy - liderzy, sztaby poszczególnych rejonów, oraz wprost uczestnicy to są ludzie Kościoła, dzisiejszego Kościoła XXI w.; to są ludzie, którzy tworzą ten Kościół w odniesieniu do Kościoła pierwszych chrześcijan jak wspomniał ks. Jacek Stryczek tworząc hasło "Kościół XXI wieku". To są właśnie ludzie, którym się chce, którzy są silnej wiary i uważają, że to jest jedna z form przeżycia takich rekolekcji wielkopostnych w ciągu jednej nocy. To są ludzie, którzy dają świadectwo wiary przede wszystkim, nie wstydzą się tego, że są wierzącymi, nie wstydzą się krzyża - to było widać na trasie jak nieśli te krzyże, mniejsze, większe, bardzo duże. To są naoczne dowody na to, że nie wstydzą się tych symboli - wyjaśnia Rafał Wojtkiewicz, który od kilku lat uczestniczy w EDK razem z małżonką.

- To jest bardzo ważne wydarzenie w moim życiu, razem z małżonką czekamy na to i przygotowujemy się tak naprawdę cały rok, przeżywamy to mocno duchowo. Daje to nam możliwość przeżycia pełnych rekolekcji wielkopostnych w ciągu nocy, aktywnie i namacalnie. Podczas rozważania poszczególnych stacji możemy sobie uzmysłowić jak bardzo Pan Jezus musiał cierpieć, że my to tak naprawdę w małym stopniu odczuwamy, chociaż w tym roku było dużo trudniej.

2019-04-13 22:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura o sprawie odmowy wykonania aborcji: jest śledztwo; ofiara gwałtu ma 24-lata

2023-02-03 11:56

[ TEMATY ]

aborcja

śledztwo

Adobe Stock

Jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo ws. wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety - podała PAP Prokuratura Krajowa, dementując informacje medialne, że ofiara miała 14 lat. Sprawca usłyszał w styczniu zarzut, za który grozi mu do 8 lat więzienia.

W ubiegłym tygodniu media donosiły, że 14-letnia dziewczynka z niepełnosprawnością intelektualną miała zostać wykorzystana seksualnie przez swojego wujka, w wyniku czego zaszła w ciążę. Sprawa została zgłoszona organom ścigania, a dziewczynka uzyskała zaświadczenie prokuratora o zaistnieniu przesłanki warunkującej dopuszczalność terminacji ciąży. Czternastolatka wraz z ciotką miała podjąć próbę skorzystania z zabiegu aborcji w szpitalach zlokalizowanych w pobliżu ich miejsca zamieszkania, co skończyło się jednak niepowodzeniem z uwagi na powołanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia. Dopiero w wyniku pomocy organizacji pozarządowej ofiara skorzystała z zabiegu w jednym z warszawskich szpitali.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Nieść radość w chorobie

2023-02-03 20:37

Ewa Melerska

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Przed nami XXXI Światowy Dzień Chorego. Uroczyste obchody tego dnia odbędą się 10 lutego br. Najpierw w katedrze wrocławskiej, a później na auli PWT. O tym, jaki będzie przebieg tego wydarzenia oraz dlaczego warto przyjść, opowiada Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

W kalendarzu Dzień Chorego przypada 11 lutego, natomiast centralne obchody w archidiecezji wrocławskiej zaplanowane są dzień wcześniej. -Ze względu na placówki opiekujące się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, centralne obchody zostały przeniesione, na piątek - 10 lutego. -podkreśla P. Trawka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję