Reklama

Niedziela Przemyska

Dukla: Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej miało wymiar międzynarodowy

Po raz pierwszy w historii Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej miało wymiar międzynarodowy. Oprócz młodzieży z diecezji przybyło także ponad 100 osób z Ukrainy, Węgier i Słowacji. Łącznie spotkanie zgromadziło ok. 4,5 tys. osób.

[ TEMATY ]

młodzi

Przemyśl

Archiwum

Największa grupa – licząca 100 osób – przyjechała z bizantyjsko-słowiańskiej diecezji mukaczewskiej na Ukrainie. Towarzyszył im ich ordynariusz biskup Milan Šašik. Z Węgier przyjechało 20 osób, a ze Słowacji ok. 50.

– Wszyscy uczestnicy znaleźli mieszkanie u rodzin w Dukli i w sąsiednich miejscowościach. W szkołach nocują tylko służby porządkowe – powiedział KAI ks. Arkadiusz Wojnicki, koordynator SMAP-u w Dukli.

Reklama

Spotkanie rozpoczęło się w piątek 12 kwietnia wieczorem nabożeństwem „Męka Chrystusa wczoraj i dziś w mocy Bożego Ducha i w świetle Bożego Słowa”. Jego główną osią była Droga Krzyżowa, której rozważania wsparte były pantomimą. Swoimi świadectwami podzielili się także uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Panamie. O swoich doświadczeniach wiary mówili także uczestnicy piątkowej modlitwy: kapłani, klerycy, siostry zakonne oraz młodzież.

W sobotę w planie znalazły się: praca w grupach, zwiedzanie lokalnych atrakcji oraz koncerty. Wystąpiły zespoły: Adoremus (inicjatywa lokalnej młodzieży), Spes (klerycy WSD Przemyśl), a gwiazdą była grupa niemaGOtu.

Ważnym wydarzeniem była proklamacja Dekalogu na granicy polsko-słowackiej w pobliskim Barwinku. Uczestnicy odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego w języku polskim, słowackim, ukraińskim i węgierskim.

Reklama

– Kiedy św. Jan Paweł II zainicjował ogólnoświatowe spotkanie młodzieży, zapewne chciał właśnie tego, co się dokonuje tutaj: żeby młodzież spotkała się razem na modlitwie, żeby wspólnie się pomodliła, podała sobie ręce, żeby pamiętała o powszechnym powołaniu do świętości i pokoju – powiedział metropolita przemyski abp Adam Szal.

– Dzisiaj przez modlitewną obecność na granicy polsko-słowackiej, chcemy włączyć się w ważną misję ewangelizacyjną i budować wspólnotę Ducha na fundamencie Dekalogu – mówił bp Milan Šašik z Ukrainy. Natomiast abp Bernard Bober z Koszyc na Słowacji przypomniał zdarzenie z Ewangelii, kiedy Pan Jezus spotyka bogatego młodzieńca. Zapytany o drogę do zbawienia, Chrystus wskazał na przykazania. Hierarcha zwrócił uwagę, że jest to wskazówka również dla współczesnych, a przykazania są niczym GPS w samochodzie.

Wieczorem odbyło się nabożeństwo adoracji krzyża, którego tematem przewodnim były słowa: „Oto Ja, Służebnica Pańska… aż po Krzyż Pana”. w wygłoszonej homilii abp Szal zauważył, że trudne chwile pojawiają się w życiu człowieka i mogą przybrać różną postać: choroby, poczucia samotności, niezrozumienia. Radził, aby w takich momentach złączyć swoje cierpienia z Chrystusem i Jego Matką. – Obyśmy nigdy nie oddalili się od krzyża, bo Chrystus czeka na wszystkich. Czeka również Maryja, która jest w tę tajemnicę wpisana. Nie zdradźmy krzyża – powiedział.

Zachęcał także do uczestnictwa w Eucharystii, szczególnie niedzielnej, bo „Eucharystia tworzy Kościół”.

SMAP zakończyła Msza Święta na stadionie miejskim pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio, metropolity przemyskiego abpa Adama Szala oraz pozostałych biskupów. Poprzedził ją obrzęd poświęcenia palm na Rynku i procesja.

– Niedziela Palmowa trwa. Po której stronie stoisz? Jaki wznosisz okrzyk? Pamiętaj byś nigdy nie zamienił „hosanna” na „ukrzyżuj” – mówił abp Pennacchio w homilii. Nuncjusz przestrzegał, że „odrzucenie Dobrej Nowiny o Chrystusie, jest równoznaczne ze zgubieniem siebie tu i w wieczności”.

Podczas spotkania była także okazja do rozmów o wierze i powołaniu do życia kapłańskiego, zakonnego i rodzinnego.

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej organizowane jest od 1994 r. w weekend przy Niedzieli Palmowej, za każdym razem odbywając się w innym mieście diecezji. Za rok miejscem spotkania będzie Błażowa.

2019-04-14 14:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemyśl: rozpoczęła się dwudniowa kwesta na cmentarzach

[ TEMATY ]

Przemyśl

kwestowanie

Graziako

Na przemyskich cmentarzach rozpoczęła się dwudniowa kwesta na remonty starych nagrobków. Planowane są prace konserwatorskie m.in. przy grobie architekta Stanisława Majerskiego, który zaprojektował w Przemyślu jeden kościół, synagogę oraz brał udział w remoncie katedry rzymskokatolickiej i stojącej obok wieży katedralnej. 1 listopada będzie także prowadzona zbiórka na schronisko dla bezdomnych.

Kwesta na ratowanie zabytków przemyskich cmentarzy organizowana jest przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Datki będą zbierane 31 października i 1 listopada na Cmentarzu Głównym oraz na Cmentarzu Zasańskim. Zebrane środki przeznaczone zostaną m.in. na prace konserwatorskie dwóch nagrobków rodziny Majerskich.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Wpatrując się w Prymasa

2021-09-17 08:16

[ TEMATY ]

Maryjne drogi kard. Wyszyńskiego

Wyszyński

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Przebaczenie jest kluczem, który otwiera nasze serca i umysły, tego dowiadujemy się oglądając najnowszy film o kard. Wyszyńskim. „Niedziela” patronuje temu wyjątkowemu obrazowi.

Pracownicy i przyjaciele „Niedzieli” mieli niezwykłą możliwość wzięcia udziału w przedpremierowym seansie filmu, który zapowiada się jako kinowe objawienie tego roku. Na obraz braci Syków „Wyszyński – prawda czy przebaczenie” czekaliśmy wszyscy z wytęsknieniem; jest on zarazem oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych kard. Stefana Wyszyńskiego oraz m. Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję