Reklama

Niezwykłe własności zwykłej substancji - wody

Niedziela szczecińsko-kamieńska 22/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydział Teologiczny (Katedra Filozofii Chrześcijańskiej), Wydział Humanistyczny (Instytut Filozofii) oraz Wydział Nauk Przyrodniczych (Katedra Mikrobiologii i Immunologii) Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowali interdyscyplinarną konferencję międzynarodową pt. Woda w aspekcie fizykalnym, filozoficznym i teologicznym.
Ze względu na interesującą i wieloaspektową problematykę konferencja trwała dwa dni - 5 i 6 maja. Obrady toczyły się w Auli Wyższego Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Szczecinie.
Woda jest źródłem życia i trudno nam sobie wyobrazić, by kiedykolwiek mogło jej zabraknąć. Utrata 3% wody w organizmie powoduje uczucie zmęczenia, ból i zawroty głowy, a utrata 10% wody zagraża życiu. Woda jest powszechną substancją na Ziemi, bo jest jej aż 70%. Znamienne jest, że istoty żywe składają się w większości z wody. Całość masy ludzkiego organizmu to ponad 70% wody (otyli mają jej mniej, tzn. ok. 55%). Serce składa się w 77%, wątroba z 84%, a mózg nawet z 82-92% wody.
Powszechność występowania cieczy ukrytej pod ogólną formułą H2O powoduje, że nie zastanawiamy się nad tym, że jest ona cenniejsza niż złoto, że jest największym skarbem, który należy szanować i strzec. Jej powszechność powoduje to, że nie zastanawiamy się, jakie ma ona własności. Własności sprzyjające życiu: wznosi się bardzo wysoko w naczynkach kapilarnych wbrew sile ciążenia i zasila najwyższe konary drzew. Największą gęstość otrzymuje w temperaturze 4 stopni Celsjusza, stąd w zimie dna jezior są siedliskiem wszelkiego życia, gdy powierzchnię akwenów wodnych pokrywa tafla lodu. W zakresie temperatur 36,5 do 37,5 stopni posiada tak duże ciepło właściwe, że trudno jest przegrzać organizm. Woda więc chroni nasze organizmy przed przegrzaniem i wychłodzeniem. Woda stabilizuje klimat Ziemi.
Może wydać się dziwne, ale woda - zgodnie z wodorotlenkami tej samej grupy z tablicy Mendelejewa - powinna wrzeć w temperaturze minus 80 stopni Celsjusza, a zamarzać w temperaturze minus 100 stopni Celsjusza. Jej ciekły stan na Ziemi jest więc cudem wynikającym z jej struktury. Struktura, czyli ułożenie atomów wodorów względem tlenu, powinna wynosić 90 stopni, a w rzeczywistości wynosi 105 stopni. Dlaczego? Nie wiadomo. Woda jest cudowną substancją, najmniej poznaną i zbadaną na Ziemi. Woda oprócz struktury chemicznej ma także własną strukturę fizyczną. Jej strukturę fizyczną możemy podziwiać w różnorodnych wzorach płatków śniegu. Dotychczas nie pojawiły się dwa takie same płatki śniegu. Aby tak się stało, musiałoby spaść ich aż 10 sztuk z pięcioma milionami zer, a dotychczas w dziejach Ziemi spadło zaledwie 10 sztuk z 35 zerami.
Cudowna własność wody została wykorzystana przez różne religie świata. W chrześcijaństwie woda towarzyszy nam od urodzenia, od chwili chrztu aż do śmierci. Jest ona symbolem życia, odrodzenia i oczyszczenia, jest także symbolem ożywczego działania Ducha Świętego w dziejach świata i ludzkości.
Na konferencji prelegenci z różnorodnych dziedzin nauki analizowali jej własności i znaczenie. Początkiem obrad był wykład mgr inż. Elżbiety Ostatek - dyrektor Zakładów Wodociągów i Kanalizacji nt. Poprawa jakości wody w Szczecinie. Chcieliśmy usłyszeć i usłyszeliśmy, że woda, którą pobieramy z kranów, posiada coraz to lepszą jakość, że wysiłki w tym względzie nigdy nie ustają. W pierwszym dniu obrady dotyczyły przyrodniczych związków wody z życiem. Prof. dr hab. Wiesław Skrzypczak (AR Szczecin) w swym referacie pt. Biologia wody ukazał najpierw specyficzne własności fizyczne i chemiczne wody na Ziemi oraz ważność wody w procesach fizjologicznych organizmów żywych. Żadne procesy życia nie byłyby możliwe bez istnienia tej powszechnej i niezwykłej substancji. W drugim referacie pt. Poszukiwanie wody w Układzie Słonecznym dr Maria Błęcka (Polska Akademia Nauk w Warszawie) wskazywała na istnienie wody na innych planetach Układu Słonecznego i na proces zasilania Ziemi w wodę przez komety. Wiele miejsca referentka poświęciła możliwości istnienia wody na Marsie. Istnienie wody nasuwa pytanie o możliwość istnienia tam życia. Prof. dr hab. Zdzisława Piątek (UJ Kraków) w referacie pt. Woda jako element biogenezy. Mity i współczesna nauka wiele miejsca poświęciła procesom biogenezy, czyli powstaniu życia na Ziemi. Woda (w stanie płynnym) stała się środowiskiem, które sprzyja zainicjowaniu, ewolucji i trwaniu życia na Ziemi. Ks. prof. dr hab. Wiesław Dyk (US Szczecin) w swym przemówieniu pt. Zagadnienie pamięci wody poruszył bardzo kontrowersyjny problem zdolności wody do zapisywania informacji. Informacja ta w postaci częstotliwości elektromagnetycznej świadczyć ma o istotnych dla życia fizycznych własnościach wody. Obecnie zwraca się uwagę na jej skład chemiczny, co nie zawsze uwzględnia potrzeby fenomenu życia. Dr Andrzej Zykubek (KUL Lublin) w referacie pt. Głębokomorskie systemy hydrotermalne jako hipotetyczne miejsce powstania życia źródła życia poszukiwał w wodzie, lecz nie w płytkich i ciepłych oceanach, jak to się powszechnie przyjmuje, lecz w ciepłych wodach, w głębinach morskich i oceanicznych, gdzie istniała aktywność wulkaniczna.
Po obradach prelegenci udali się statkiem „Aquator” na zwiedzanie Szczecina z siedmiu rzek (Odra Zachodnia, Święta, Regalica, Płonia, Duńczyca, Parnica, Ina), które jak naczynia krwionośne czynią nasze miasto żywym organizmem. W centrum miasta, wśród gęstej roślinności - zasilanej życiodajnym płynem - oglądano lęgowiska orłów bielików.
Drugi dzień konferencji poświęcony był wodzie w symbolice mitycznej, religijnej i biblijnej. Ks. dr Andrzej Wańka (US Szczecin) w referacie pt. Woda w religiach świata wskazywał na powszechność symboliki wody jako źródła życia w religiach niechrześcijańskich, naturalnych i objawionych. Ks. prof. dr hab. Lothar Wehr z Uniwersytetu w Bambergu w swym przemówieniu pt. Woda jako symbol uzdrowienia w Nowym Testamencie podawał, iż woda jako podstawowa i pierwsza substancja towarzyszy człowiekowi od chwili jego chrztu aż do śmierci. W Nowym Testamencie Jezus wykorzystuje własności oczyszczające wody do obmycia z grzechu, który jest chorobą duszy, a także do oczyszczenia z dolegliwości ciała. Z kolei ks. prof. zw. dr hab. Henryk Wejman (US Szczecin) w swym wystąpieniu pt. Duchowy wymiar wody wskazywał na wodę jako symbol ożywiający moc ducha. W referacie pt. Symbolika wody w homiliach chrzcielnych ks. dr Tadeusz Dyk podawał, iż woda jako symbol w homiliach chrzcielnych przedstawiana jest jako posiadająca moc niszczycielską (niszczy grzech) i jednocześnie ma zbawczy charakter oraz jest znakiem przymierza człowieka z Bogiem. Ks. dr Mariusz Szajda w referacie pt. Woda jako źródło życia podkreślał znaczenie wody w protobiologii. Referat ten był niejako klamrą spinającą pierwszy i drugi dzień obrad.
Na zakończenie Elżbieta Chojnacka - prezes Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych w prezentacji pt. Piękno ojczystej przyrody ukazała dorobek fotografików chwytających w kadry źródła wody i związane z nimi bogactwa życia.
Konferencja mogła się odbyć dzięki wielkiej życzliwości sponsorów: prof. dr. hab. Mirosława Rutkowskiego - prorektora US, mgr. inż. Lecha Pieczyńskiego - prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, mgr. inż. Pawła Zielińskiego - prezesa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, dr. inż. Andrzeja Krefta - dyrektora regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, mgr Teresy Kordaczuk i mgr. Marcina Szarzyńskiego - dyrektorów ds. sprzedaży Banku BPH.
Materiały pokonferencyjne ukażą się drukiem. Organizatorzy to: ks. prof. US dr hab. Wiesław Dyk, prof. zw. dr hab. Wiesław Deptuła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

św. o. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

„Misterium miłości. Droga krzyżowa z Ojcem Pio” to rozważania drogi krzyżowej, które proponuje nam br. Błażej Strzechmiński OFMCap - znawca życia i duchowości Ojca Pio. Rozważania każdej ze stacji przeplatane są z fragmentami pism Stygmatyka. Książka wydana jest w niewielkiej, poręcznej formie i zawiera także miejsce na własne notatki, co doskonale nadaje się do osobistej kontemplacji Drogi krzyżowej.

CZYTAJ DALEJ

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

[ TEMATY ]

Materiał sponsorowany

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Mowa, oczywiście, o powstałym w 1900 r. dziele „Bitwa pod piramidami”. Obraz mimo upływu lat nadal wywiera ogromne wrażenie na widzach, pobudzając nie tylko ich „estetyczne synapsy”, ale i zmuszając do głębszej refleksji nad dziejami okresu, który został przedstawiony na płótnie i tego, jak wpłynął Napoleon na ukształtowanie się świata. Malowidło Kossaka intryguje nie tylko widzów, ale i ekspertów, od dawna jest obiektem wnikliwych analiz wielu badaczy. Bank Pekao S.A. zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. „Okiem liryka”, który przybliża fascynującą historię tego monumentalnego płótna.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Bądź dla nas codziennym zmartwychpowstawaniem!

2024-03-28 23:44

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał, lecz każdy z wierzących musi szukać zrozumienia wielkości tej prawdy w swoim życiu i sił, których ona udziela.

Ewangelia (J 20,1 -9)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję