Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: 34. Pielgrzymka Bankowców

Z udziałem ok. 5 tys. osób na Jasnej Górze odbyła się 34. Pielgrzymka Bankowców. Spotkanie wpisało się w 100-lecie założenia polskiego banku uniwersalnego, znanego jako Powszechna Kasa Oszczędności, a także w 100-lecie nadania polskiej walucie nowej nazwy – złotego.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

- Chcieliśmy podkreślić, jak ważne w naszym życiu społecznym i narodowym są banki polskie, i złoty – deklarowała Ewa Popowska z warszawskiego duszpasterstwa, emerytowany pracownik Narodowego Banku Polskiego.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona na jasnogórskim Szczycie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Wskakując na rozwijający się sektor usług, podkreślił, że niezmiennie istotny jest wymiar podmiotowy pracy, że jest jednym ze sposobów rozwoju człowieka i wyrażania jego godności.

Reklama

Bp Jarecki zwrócił uwagę na potrzebę budowania takich wspólnot pracowniczych, w których nie będzie anonimowości, nie będzie tylko hierarchicznej struktury, w której rządzi lęk o wyższe zarobki czy lęk przed zwolnieniem.

Duchowny zachęcił bankowców by ich działalność służyła integralnemu rozwojowi człowieka, który powinien być celem wszystkich urządzeń społecznych, by instytucje i praca służyły uniwersalnemu przeznaczeniu dóbr oraz by uwzględniali potrzeby ubogich. Podkreślił, że ubodzy mają szczególne prawo do naszej miłości, nie – sentymentalnej, nie – słownej, ale praktycznej, to znaczy czynienia dobra dla każdego, bez wyjątku, człowieka.

W pielgrzymce uczestniczyli bankowcy i ich rodziny, prezesi i dyrektorzy banków, na czele z Krzysztofem Pietraszkiewiczem, prezesem Związku Banków Polskich.

Reklama

Spotkanie przebiegało pod hasłem: "Maryjo, Oblubienico Ducha Świętego, módl się za nami".

Historia pielgrzymek środowiska bankowego sięga 1986 r. Z inicjatywą ich zorganizowania wystąpiła Franciszka Gosławska z Banku Gospodarki Żywnościowej. Wraz dwiema koleżankami – Antoniną Szubką i Aleksandrą Bieniewską – udała się na Jasną Górę z propozycją przygotowania pielgrzymki. Zgromadziła ona wtedy ponad 20 tys. osób. Do dziś nieprzerwanie jednoczy pielgrzymów-bankowców z całej Polski.

2019-05-11 18:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Radomia wyruszyła pielgrzymka trzeźwościowa do Niepokalanowa

[ TEMATY ]

trzeźwość

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Ponad 100 osób wyruszyło dzisiaj z Radomia do Niepokalanowa w 25. Pieszej Pielgrzymce Trzeźwościowej. Wymarsz na pątniczy szlak poprzedziła Msza św. w radomskiej katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny. Pątników żegnali biskupi: Henryk Tomasik i Adam Odzimek, inicjator pielgrzymki.

Bp Tomasik powiedział, że jest to pielgrzymka, która koncentruje się wokół modlitwy błagalnej o dar trzeźwości. Jest też wyznaniem wiary w potęgę Boga miłosiernego, który chce uratować każdego człowieka - mówił biskup radomski. Z kolei bp Odzimek przypomniał, że pielgrzymka liczy już 25 lat. - Cieszę się, że przychodzą ludzie i mówią, że budują trzeźwość w swoich domach i to jest właśnie wspaniałe w tym dziele - powiedział bp Odzimek.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Dzień Patrona

2021-09-16 20:54

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze

Katarzyna Krawcewicz

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze 16 września obchodzili święto swojego patrona.

Dzień rozpoczął się od quizów i konkursów o patronie, przygotowanych przez starsze klasy. – Była to okazja do poznania życiorysu i dorobku św. Stanisława Kostki – mówi dyrektor Bogna Świdzińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję