Reklama

Kościół

Skarbem tego sanktuarium jest mały obrazek Matki Bożej o wymiarach 9 x 14 cm

Perła Roztocza, jaką jest miasto Krasnobród i jego okolice, to dzieło Stwórcy i współpracujących z Nim ludzi. Jest położony nad Wieprzem 24 km na południe od Zamościa, w centrum diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Zdrowe powietrze, swoisty klimat, rzeźba terenu, piękne lasy, strumyki i kwieciste łąki w dolinie Wieprza, skaliste wzgórza wapienne, z których przemawia poprzez odciski flory i fauny historia sprzed dziesiątków milionów lat - to wielki dar Boży.

Prawdziwym darem niebios jest Matka Boża, pocieszycielka ludu zamojskiego, przebywająca od 350 lat w swoim obrazie. To dzięki Jej objawieniom i łaskom Krasnobród stał się duchową stolicą południowo-wschodniej części kraju i dumą Zamojszczyzny.


Podziel się cytatem

Jako miasto jest notowany od 1576 r. Do roku 1631 był w posiadaniu rodu Leszczyńskich, po nich stanowił własność Lipskich, od roku 1647 - Zamoyskich, po roku 1671 - Tarnowskich, Mycewskich i od roku 1880 - Fudakowskich.

Parafia rzymskokatolicka istniała najprawdopodobniej od II poł. XVI w., ale w 1595 r. upadła na skutek przejścia ówczesnych właścicieli Krasnobrodu - Lipskich - na kalwinizm. Świątynię katolicką zamieniono na zbór kalwiński. Parafię ponownie erygowano w 1671 r.

Właściciel Krasnobrodu Jan Zamoyski (Sobiepan) w 1664 r. sprowadził Dominikanów z Janowa Ordynackiego (obecnie Lubelskiego). Dominikanie prowadzili duszpasterstwo przez 200 lat, do roku 1863. Od roku 1864 do dziś w parafii pracują księża diecezjalni. W czasie najazdu Tatarów w 1672 r. kościół w lesie spłonął. Przeciwko Tatarom wyruszył do Krasnobrodu Jan III Sobieski i ścigając ich, rozbił pod Narolem.

Reklama

W 1680 r. w Krasnobrodzie została uzdrowiona Maria Kazimiera, żona Jana III Sobieskiego, a wcześniej Jana Sobiepana Zamoyskiego. W dowód wdzięczności ufundował on kościół wraz z obiektami klasztornymi, do których przenieśli się Ojcowie Dominikanie. Budowa świątyni trwała od 1690 do 1699 r. Kościół konsekrowano 12 lipca 1699 r.

Podziel się cytatem

W kościele parafialnym są cztery odpusty. Główny 1 i 2 lipca - Matki Bożej Jagodnej, 15 sierpnia - Matki Bożej Zielnej, 8 września - Matki Bożej Siewnej i pierwszą niedzielę października - Matki Bożej Różańcowej. Diecezjalny Dzień Chorych jest organizowany 31 maja.

Sławomir Baczyk/Facebook/Parafia Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie

Zespół klasztorny oo. dominikanów w Krasnobrodzie

Zespół klasztorny oo. dominikanów w Krasnobrodzie

Bezcennym skarbem tutejszego sanktuarium jest mały obrazek Matki Bożej o wymiarach 9 x 14 cm. Oto jego historia. W dniu Matki Bożej Śnieżnej 5 sierpnia 1640 r. miało miejsce pierwsze objawienie. W borze pod Krasnobrodem Jakubowi Ruszczykowi zjawiła się Pani w śnieżnobiałej szacie. W darze Ruszczyk odzyskał zdrowie. Z wdzięczności postawił figurę.

Podziel się cytatem

krasnobrod-sanktuarium.pl/

Adobe.Stock

Zespół klasztorny oo. dominikanów w Krasnobrodzie

Zespół klasztorny oo. dominikanów w Krasnobrodzie

Ludzie przybyli do miejsca objawienia, wieszali na okolicznych drzewach wota. W listopadzie 1648 r. to uświęcone miejsce zostało zdewastowane przez Kozaków Chmielnickiego. Wiosną 1649 r. w błocie i resztkach śniegu ludzie odnaleźli zniszczone wota, a wśród nich mały obrazek w bardzo dobrym stanie. Ten fakt uznano za nadzwyczajny. Obrazek otoczono czcią, która wezbrała dziś do wielkich rozmiarów. Należy dodać, że nasz obrazek jest odbitką litograficzną na papierze mszalnym. Został on wykonany w I poł. XVII w. metodą metalorytniczą i jest reminiscencją obrazu znajdującego się w Pinakotece Monachijskiej autorstwa Francesco Raiboliniego z Bolonii (1430-1518). Obraz przedstawia Maryję adorującą Dzieciątko, w pejzażu - ogród różany, drzewa i budynki.

Należy dodać, że prawdziwość objawienia została sprawdzona i potwierdzona w 1674 r. przez teologów Akademii Zamojskiej. Cudowny obrazek dzielił wraz z miejscową ludnością trudne momenty. W 1673 r. Tatarzy napadli na Krasnobród i spalili kościółek, obrazek w nieznanych nam okolicznościach ocalał. Podczas najazdu Szwedów, dla większego bezpieczeństwa, obrazek przewieziono do Zamościa, gdzie podczas oblężenia miasta obnoszono go po murach obronnych niczym obraz Matki Bożej Częstochowskiej po wałach okalających klasztor.
Podczas trudnych lat okupacji Obrazek był ostoją i nadzieją dla miejscowej ludności. Po zamknięciu kościoła przez Niemców wierni wynieśli i ukryli cudowny obraz Matki Bożej Krasnobrodzkiej u państwa Fudakowskich na Podzamku. Cudowny obraz Pani Roztocza został koronowany przez bp. Piotra Kałwę 4 lipca 1965 r.
Sanktuarium maryjne w Krasnobrodzie ubogaca jego zaplecze. W terenie znajduje się 8 kościołów filialnych. 7 z nich powstało w latach 1985-91.

Reklama

Adobe.Stock

Aleję Najświętszej Maryi Panny zdobią rzędy kasztanów i brzóz, a wśród nich kaplica św. Onufrego - XVIII w., św. Antoniego - XIX w., św. Anny - XX w., i 2 kaplice objawień „Na wodzie”, zwieńczone jednym dachem - XVIII w. W lesie w Rezerwacie św. Rocha, 2,5 km od klasztoru, znajduje się drewniana kaplica pw. św. Rocha - XVIII w. Odpust jest tu obchodzony w niedzielę po 15 sierpnia. Gromadzi się wówczas ok. 10 tys. wiernych. Kult Świętego najprawdopodobniej z Francji przeszczepiła Maria Kazimiera Sobieska.


24 marca 1863 r. w okolicy kaplicy pw. św. Rocha miała miejsce bitwa oddziału Marcina Lelewela Borelowskiego z wojskami carskimi. Zginęło 43 powstańców wraz ze swoim kapelanem i 90 Rosjan. Mogiłę powstańców, która znajduje się na grzebalnym cmentarzu, zdobi pomnik z orłem rwącym łańcuchy - kajdany niewoli. Należy dodać, że za pomoc i udział w powstaniu styczniowym Ojcowie Dominikanie zostali wypędzeni, a Krasnobród stracił prawa miejskie, które ponownie otrzymał 31 grudnia 1994 r.


W terenie jest wiele krzyży, figur i kapliczek, każda z nich ma swoją historię. W klasztorze na parterze znajduje się wystawa z Ziemi Świętej, a na piętrze wystawa maryjna - sanktuaria w Polsce.
Tuż za murem okalającym kościół u podnóża Księżej Góry, na powierzchni 2 ha, pokrytej młodnikiem sosny, świerka i modrzewia, znajduje się Kalwaria Krasnobrodzka. Powstała w latach 1980-81. Stanowią ją 84 figury z drewna lipowego, dłuta ludowego artysty z Drohiczyna n. Bugiem Lucjana Boruty.
W podwórzu parafialnym, w zabytkowym spichlerzu z 1795 r. urządzono wystawę wieńców dożynkowych, a w nowo powstałych budynkach Muzeum wystawę Wsi Krasnobrodzkiej - garncarstwa krasnobrodzkiego, geologiczne oraz flory i fauny Roztocza. Obiekt i muzea powstały w latach 1985-95.


Przy kaplicy objawień „Na wodzie” powstały dróżki różańcowe - płaskorzeźby dłuta Andrzeja Gontarza, miejscowego artysty wykonane w latach 1993-94.
Atrakcją dla zwiedzających jest ptaszarnia. Znajdują się w niej łabędzie, pawie, bażanty różnych gatunków, przepiórki, gołębie różnych ras i atrakcyjne rasy drobiu domowego. Woliery wybudowano w latach 1993-97.
Od 1975 r. odbywają się letnie koncerty organowe. W Krasnobrodzie koncertowali niemal wszyscy sławni polscy organiści, także z krajów zachodnich, z Japonii i Australii.
W 2000 r. otwarto Muzeum Sakralne.
W sanktuarium pracuje pięciu księży i pięć sióstr Najświętszego Imienia Jezus - bezhabitowe. Siostry przybyły do Krasnobrodu w 1948 r.
Krasnobród posiada piękny zalew, bogatą bazę noclegową i żywieniową. Jednorazowo może przyjąć 1700 osób.

Ocena: +10 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#TrzymajSięMaryi: „Tajna broń” Boga. Jak Bóg powinien działać w twojej historii?

Patrzymy z Elżbietą na Maryję i musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, którego nie sposób uniknąć: Odpowiedź Boga na zło – także na zło masakrujące moją osobistą historię – może tak wyglądać? Może być taka?

Dzień 7

CZYTAJ DALEJ

Maryja z „ciałem i duszą” została wzięta do nieba – jakie przeslanie niesie uroczystość Wniebowzięcia NMP?

2022-08-12 13:28

[ TEMATY ]

duchowość

Graziako

Wniebowzięcie Matki Bożej

Wniebowzięcie Matki Bożej

Wiara we wniebowzięcie Maryi obecna jest od pierwszych wieków chrześcijaństwa, choć stała się ona dogmatem dopiero w 1950 r. i to tylko w Kościele zachodnim. Sensem tego święta nie jest docenienie zasług Maryi, ale olbrzymi ładunek nadziei, że tak jak Maryja, mamy szansę uczestnictwa w chwale nieba wraz z „ciałem i duszą”, co nastąpi ostatecznie po zmartwychwstaniu. Obchodzone 15 sierpnia Wniebowzięcie NMP to jedno z najważniejszych i najstarszych świąt maryjnych, a wierni mają obowiązek udziału we Mszy św.

Wniebowzięcie Maryi uprzedza nasze zmartwychwstanie

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Zobacz #PolskaPielgrzymuje!

2022-08-13 11:35

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Na Jasnej Górze trwa pielgrzymkowy szczyt. Tylko dziś dotrze 12 pieszych pielgrzymek. Zobacz #PolskaPielgrzymuje! - zachęcają paulini. Od dziś na jasnogórskim kanale YouTube transmisja nie tylko Mszy św., ale też wejść pieszych pielgrzymek. To odpowiedź zakonników na oczekiwanie pielgrzymów, którzy łącząc się duchowo, chcą razem modlić się i być świadkami tego, co nazywane jest polskim fenomenem.

O. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podkreśla, że „prawie wszystkie grupy pielgrzymkowe mają cały sztab osób odpowiedzialnych za przekaz multimedialny, za zdjęcia, przekaz radiowy, telewizyjny. Chcą widzieć jak pielgrzymują ich najbliżsi, przyjaciele, parafia, diecezja”. - My także wychodząc naprzeciw temu wielkiemu zainteresowaniu i chęci łączności w modlitwie będziemy wszystkie wejścia pieszych pielgrzymek transmitować. Zachęcamy do wspólnej radości i modlitwy z jasnogórskiego szczytu - zaprasza jasnogórski kustosz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję