Reklama

Aktualności

Spotkanie papieża Franciszka z prezydent Kirchner

[ TEMATY ]

papież

spotkanie

prezydent

Franciszek

MONIKA KSIĄŻEK

Dzisiejsza audiencja papieża Franciszka dla prezydent Argentyny, pani Cristiny Kirchner, choć jak można sądzić z wyznaczonej godziny, połączona z posiłkiem, nie musi być wcale dla niej łatwa – uważa publikujący na łamach portalu „Il Sismografo” watykanista Luis Badilla.

Badill

Przypomina, że kard. Bergoglio wcześniej wielokrotnie spotykał się zarówno z panią Kirchner, jak i z jej zmarłym mężem i byłym prezydentem, Nestorem Kirchnerem. Były to zawsze rozmowy serdeczne, choć chłodne, bo peroniści nigdy nie byli nazbyt bliscy nauczaniu Kościoła katolickiego i źle znosili krytyki, czy uwagi episkopatu odnośnie do kwestii ekonomicznych, społecznych, kulturalnych, a także reform strukturalnych, w tym obecnie dyskutowanej kodeksu karnego. Peroniści zdecydowanie odrzucali podejmowaną przez Kościół krytykę ubóstwa czy marginalizacji, nawet kiedy głos zabierał Benedykt XVI. Stąd zdaniem Badilli dla pani Kirchner spotkanie z papieżem Franciszkiem, zawsze uważanym przez nią za przeciwnika, któremu należy przeciwstawiać się zdecydowanie, choć uprzejmie, nie będzie łatwe. Kiedy spotkania odbywały się w siedzibie prezydenta Argentyny, to do niej należało „ostatnie słowo”.

Audiencja w Watykanie będzie odbywała się w perspektywie globalnej, i choć zapewne komunikat oficjalny będzie mówił o serdecznej atmosferze oraz poruszanej tematyce, to jednak pozostaną poważne problemy w relacjach między władzami a episkopatem Argentyny. Zdaniem Luisa Badilli można mówić w tym wypadku z pewnymi podobieństwami do sytuacji władz PRL po wyborze Karola Wojtyły. Najbardziej światli liderzy peronistów zdają sobie sprawę, że z wyborem kard. Bergoglio na Stolicę Piotrową sytuacja uległa zasadniczej zmianie i że nie wystarczy wytapetować całego Buenos Aires plakatami z napisem „Franciszek I, Argentyńczyk i peronista”. Nie można bowiem zapominać, że niektóre oszczerstwa pod adresem kard. Bergoglio jakie pojawiły się w minionych dniach, o rzekomym popieraniu dyktatury zrodziły się w środowiskach związanych z peronizmem – pisze watykanista portalu „Il Sismografo”.

2013-03-18 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na Lampedusie

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Grzegorz Gałązka

O wybaczenie obojętności wobec losu imigrantów prosił Boga papież Franciszek w homilii, jaką wygłosił dziś na włoskiej wyspie Lampedusa. Przybył on tam, by uczcić pamięć osób, które chcąc dostać się do Europy, utonęły w Morzu Śródziemnym. - Prosimy o przebaczenie dla tych, którzy wygodnie zamknęli się we własnym dobrobycie, który znieczula serce; prosimy o wybaczenie dla tych, którzy przez swoje decyzje na poziomie światowym stworzyli sytuacje, które prowadzą do tych dramatów - mówił Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję