Reklama

Zielona Góra: Spotkanie Diakonii Modlitwy

2019-06-04 22:03

Kamil Krasowski

Karolina Krasowska
W pierwszym spotkaniu uczestniczyły m.in. siostry ze Zgromadzenia św. Elżbiety w Zielonej Górze

W klasztorze Sióstr św. Elżbiety w Zielonej Górze 4 czerwca odbyło się spotkanie Diakonii Modlitwy dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Inicjatywa to pomysł ks. Krzysztofa Hojzera, egzorcysty i opiekuna Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio.

Celem Diakonii jest wspieranie Biskupa Diecezjalnego oraz modlitwa w intencji diecezji. W modlitwę może włączyć się każdy, komu na sercu leży dobro naszego Kościoła lokalnego. - Jest to owoc jubileuszu, który przeżywamy w diecezji, poświęconego Matce Najświętszej z Rokitna, Cierpliwie Słuchającej. Mamy za co dziękować w diecezji, za wiele łask, które otrzymujemy, za błogosławieństwo, które Bóg udziela konkretnym parafiom, ale też całej naszej diecezji - mówi ks. Krzysztof Hojzer. - Jako dowód jedności w naszej diecezji mamy świadomość, że ten, który nami kieruje, a więc Pasterz diecezji ma konkretne sprawy, które zanosi do Pana Boga. Nasza diecezja tak jak każda inna, jak każda rodzina, ma też pewne zadania, stoi przed pewnymi trudnościami. Dziękując Panu Bogu za to wszystko co czyni, chcemy prosić, by nasza diecezja rozwijała się według Serca Jezusowego, czyli zgodnie z Jego wolą - dodaje.- Zaprosiłem siostry z Zielonej Góry, prosząc o to, aby wsparły mnie w tej modlitwie razem z Diecezjalną Grupą Modlitewną św. Ojca Pio, której pierwszorzędnym zadaniem jest omadlanie diecezji i Biskupa Diecezjalnego.

Zobacz zdjęcia: Spotkanie Diakonii Modlitwy w klasztorze Sióstr św. Elżbiety w Zielonej Górze

Spotkania Diakonii odbywać się będą w każdy pierwszy wtorek miesiąca w klasztorze Sióstr św. Elżbiety w Zielonej Górze. Rozpoczęcie o godz. 19.30. W programie Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu, zakończenie ok. godz. 21.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Reklama

W modlitwę może włączyć się każdy np. w swojej parafii. - Jest to grupa modlitwy stworzona spontanicznie, bo - jak powiedział Pan Jezus - gdzie dwaj albo trzej modlą się w imię moje tam Ja Jestem. Dlatego chcę zaprosić wszystkich do włączenia się w modlitwę. Kto ma taką wolę serca i wrażliwość na sprawy Boże, żeby wziął udział w tej modlitwie w swojej parafii, w swoim domu. Osoby chore, które nie mogą wychodzić z domu też mogą brać udział w tej modlitwie, odmawiając w domu Różaniec czy Koronkę do Miłosierdzia Bożego lub dowolną modlitwę właśnie we wszystkich intencjach diecezji i Biskupa Diecezjalnego.

W pierwszym spotkaniu uczestniczyły siostry ze Zgromadzenia św. Elżbiety w Zielonej Górze, Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej w Zielonej Górze, Siostry Opatrzności Bożej z Wielkiej Wsi i Zielonej Góry.

Reklama

Słowacja: parlament uchwalił nowy sposób finansowania Kościołów

2019-10-16 13:30

st (KAI) / Bratysława

Rada Narodowa Republiki Słowackiej – jednoizbowy parlament tego kraju, uchwaliła dziś nowy sposób wspierania Kościołów i związków wyznaniowych przez państwo. Kończy się w ten sposób okres, kiedy państwo bezpośrednio wypłacało pensję duchownym (od 1949 roku), natomiast fundusze z budżetu będą wypłacane poszczególnym Kościołom czy związkom wyznaniowym w zależności od liczby ich członków.

FOTOWAWA/pl.fotolia.com

Przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji, abp Stanislav Zvolenský wyraził zadowolenie z powodu przyjęcia tej uchwały przez parlament. „Z chwilą wejścia tej uchwały w życie, zostanie zastąpione ustawodawstwo z czasów reżimu komunistycznego, które miało na celu uzyskanie kontroli nad Kościołami. Zatwierdzona ustawa respektuje i bierze pod uwagę obecne warunki ich pracy w społeczeństwie” – stwierdził przewodniczący słowackiego episkopatu.

Nowy sposób finansowania zarejestrowanych Kościołów na Słowacji opiera się na modelu dotychczas stosowanym, ale zakłada stopniowe uwzględnianie liczby wierzących. Rozszerza także możliwości wykorzystania wkładu państwa. Nowelizacja utrzymuje system bezpośrednich dotacji państwowych dla Kościołów i wspólnot wyznaniowych, przewidziany w ustawie komunistycznej z 1949 roku. Grupa ekspertów, złożona z przedstawicieli państwa i Kościołów, uznała aktualizację tego systemu za rozwiązanie optymalne. Zgodnie z nową ustawą państwo będzie finansowało działalność Kościołów dotacją zwiększaną corocznie o stopień inflacji i waloryzacji. Natomiast Kościoły, które nie otrzymały dotacji państwowej w roku 2019 oraz Kościoły, które zostaną zarejestrowane po wejściu w życie proponowanej ustawy, otrzymają dotację na ich wniosek i proporcjonalnie do liczby wiernych.

Przewiduje się, że jeśli liczba wierzących spadnie lub wzrośnie o więcej niż 10 procent w porównaniu z ostatnim spisem ludności, wkład państwa zostanie zmniejszony lub zwiększony jednorazowo, ale nie więcej niż o 1/3 procentowego spadku lub zwiększenia liczby wierzących.

Zarejestrowane Kościoły, których jest obecnie na Słowacji 18 będą mogły wykorzystać dotacje państwowe nie tylko do wykonywania czynności związanych z kultem i płacami dla pracowników Kościoła, ale także na działalność kulturalną i społeczną czy edukacyjną, adresowaną do dzieci i młodzieży. Kościoły będą zobowiązane do corocznego składania sprawozdań z zarządzania dotacją a państwo zachowa prawo do kontroli tego gospodarowania. Nowa ustawa ma wejść w życie począwszy od stycznia 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Czuwanie u Urszulanek

2019-10-17 20:24

Agata Pieszko

W urszulańskim Liceum Ogólnokształcącym, mimo późnych godzin, uczniowie adorują i czuwają przed wspomnieniem św. Urszuli, patronki szkoły.

Agata Pieszko

– To czuwanie jest tradycją szkoły, ponieważ 21 października wspominamy świętą Urszulę, patronkę liceum i chcemy się do tego święta jak najlepiej przygotować przez wspólną modlitwę. Dbamy, by nie była to tylko uroczystość z tradycji, ale żeby także duch na tym skorzystał – mówi s. Klara Pyza.

Pierwszym punktem spotkania jest zazwyczaj konferencja, prowadzona przez kogoś, kto pracuje z młodzieżą. W tym roku był to ks. Piotr Rozpędowski, który po wspólnej kolacji wraz młodzieżowym zespołem Kompania Jonatana poprowadził modlitwę uwielbienia przy Najświętszym Sakramencie.

– Staramy się proponować taką formę modlitwy, którą młodzież lubi. W tym roku zaprosiliśmy młodzieżową Kompanię Jonatana, kierując się ideą, żeby młodzi mówili do młodych. Chcemy, żeby Pan Bóg stał im się przez to bliższy – dodaje s. Klara, Urszulanka.

Podczas modlitwy ks. Piotr pytał młodych, kto jest królem ich serca i czy przypadkiem nie panuje tam bezkrólewie. Zachęcał uczniów, by oddali swoje serce Jezusowi i dali mu zasiąść na Jego zasłużonym tronie. Młodzież najpierw nieśmiało adorowała w ławkach, jednak gdy poczuli Bożą obecność, wiele rąk pojawiło się w górze, a języki rozwiązały się, wielbiąc Boga radosnymi pieśniami oraz tańcem.

– To nie jest obowiązkowe wydarzenie, dlatego tym bardziej cieszy nas to, że tylu uczniów chce przyjść po lekcjach i spotkać się z Jezusem późną porą. W tym czasie zapraszamy także dodatkowo kapłanów, aby posługiwali sakramentem pokuty i pojednania –  mówi s. Zuzanna Filipczak, dyrektorka Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej we Wrocławiu.CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem