Reklama

Kościół

Ks. Lombardi o przemówieniu papieża w Neapolu: wielkie bogactwo horyzontów i tematów

Słowa papież odznaczały się „ogromnym bogactwem horyzontów” oraz wielką skutecznością w odniesieniu do „tematów teologii, jej badań i nauczania”. W ten sposób przemówienie Franciszka na Papieskim Wydziale Teologicznym Włoch Południowych w Neapolu 21 czerwca ocenił były dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej a obecnie przewodniczący Fundacji im. Josepha Ratzingera-Benedykta XVI ks. Federico Lombardi SI. Spotkanie w stolicy Kampanii nosiło tytuł „Teologia po«Veritatis gaudium» w kontekście Morza Śródziemnego”.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

W rozmowie z Radiem Watykańskim jego były dyrektor przyznał, że jest pełen najwyższego podziwu dla Ojca Świętego, że przybył on osobiście na tę konferencję i spędził na niej dużo czasu. „Dał przykład udziału w refleksji teologicznej i kulturowej, zanim sam zabrał głos. Uważam to za fakt wyjątkowo znaczący, gdyż rzadko to się zdarza” – stwierdził włoski jezuita.

Za drugie ważne spostrzeżenie uznał słowa, wypowiedziane przez papieża, mające „ogromny ciężar gatunkowy dla wszystkich wydziałów teologicznych na świecie, gdy chodzi o sposób uprawiania teologii”. Podkreślił przy tym znaczenie wyjścia od konkretnej sytuacji Neapolu, uznania jego położenia w basenie śródziemnomorskim, jak również od refleksji i problemów, które to za sobą pociąga. Chodzi też o wyjście od „zasad o charakterze bezwzględnie ogólnym, dotyczących włączenia teologii w rzeczywistość, w kontekst, w którym uprawia się teologię i się jej naucza oraz o interdyscyplinarność, które prowadzą do dialogu i do budowania dyskursu coraz bogatszego i coraz szerszego, również z wkładem różnych dyscyplin naukowych” – oświadczył ks. Lombardi.

Odnosząc się do szczególnego przypadku Neapolu i Morza Śródziemnego wskazał na znaczenie dialogu międzyreligijnego, zwłaszcza z judaizmem i islamem jako religiami charakterystycznymi dla regionu śródziemnomorskiego. Nawet jeśli są one dziś obecne w innych częściach świata, to jednak w istocie narodziły się w tej przestrzeni geograficznej – przypomniał jezuita.

Reklama

Zdaniem ks. Lombardiego przemówienie Ojca Świętego stało się „w pewnym stopniu wypowiedzią programową i wzorcem dla wydziałów teologicznych ze względu na sposób uprawiania teologii i postawy, z jaką należy to czynić". Papież wykazał bowiem także zrozumienie dla teologów, to znaczy wobec ich udziału jako ludzi wierzących w tajemnicy miłosierdzia Bożego. Pokazał, że nie jest to doświadczenie oderwane, ale winno być przeżyte w duchu tego udziału, który uzdalnia ludzi do słuchania i dialogu z innymi – tłumaczył ks. Lombardi.

Następnie zauważył, że papież mówił o nauczaniu teologii w dialogu z młodymi, z osobami, które pragną się uczyć, ale które nie są bierne, są podmiotami w dialogu poznawania, co należy brać pod uwagę. Ojciec Święty mówił też o obecności i udziale kobiet w nauczaniu i poznawaniu teologii – przypomniał jezuita.

2019-06-21 18:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: nie wierzę szatanowi, ale wierzę i wiem, że istnieje

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Obecność szatana w naszym życiu jest realna. Niektórzy twierdzą, że szatan nie istnieje, lecz że to my sami mamy w sobie na skutek różnych schorzeń tę tendencję do zła. To prawda, że jesteśmy zranieni, ale prawdą jest również to, że szatan istnieje i nas zwodzi – powiedział Papież w pierwszym odcinku nowego cyklu rozważań we włoskiej telewizji katolickiej TV2000. Tym razem są one poświęcone wyznaniu wiary: Credo.

Franciszek odniósł się do faktu, że chrzcielnemu wyznaniu wiary towarzyszy też wyrzeczenie się szatana. Zaznaczył, że przy tej okazji, nie mówimy, że wierzymy w szatana, bo to by oznaczało, że się mu zawierzamy. Wierzę jednak, że szatan istnieje, wiem że istnieje i muszę się przed nim bronić, przed jego zwodzeniem – dodał Papież.

CZYTAJ DALEJ

Zbyt krótkie życie. Śp. ks. Marcin Modrzejewski

2022-12-01 10:04

Grzegorz Jacek Pelica

Zmarł ks. Marcin - wieść, którą powtarzało wielu młodych, którym w większości nie jest „po drodze” rozpamiętywać czyjeś odejście, odnotowywać zgony czy rejestrować informacje o pogrzebach. - Dobrze spowiadał! Trafiał w sedno i nie zanudzał, a wcześniej słuchał i z wielką delikatnością naprowadzał. Nie należę do tej parafii, ale to był mój spowiednik. Jak tylko przyszedł do Łęcznej. Co ja teraz zrobię? - mówi pewien dwudziestolatek.

CZYTAJ DALEJ

Sejm za zamrożeniem cen gazu w 2023 r.

2022-12-01 22:05

PAP/Radek Pietruszka

Sejm w czwartek uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh.

Za uchwaleniem ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu głosowało 424 posłów, nikt nie był przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję