Reklama

Franciszek

Abp Depo: papież Franciszek pokazuje, że drogą Kościoła jest konkretny człowiek

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Franciszek

BOŻENA SZTAJNER

Samo imię Franciszek zawiera w sobie program nowego pontyfikatu – podkreślił abp Wacław Depo metropolita częstochowski w rozmowie z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem redaktorem naczelnym „Niedzieli” w studio TV „Niedzieli”. Odnosząc się do św. Franciszka z Asyżu, patrona papieża Franciszka, abp Depo przypomniał, że „człowiek jest skierowany na sprawy ducha a nie tylko na to, co posiada”. – Już z nauczania papieża Franciszka wiemy jak bardzo niebezpieczne jest sprowadzanie człowieka do jednowymiarowości. Bardzo ważne jest również oddanie siebie Bogu w posłudze potrzebującym prawdy - mówił abp Depo. „Papież Franciszek wychodzi naprzeciw potrzebom konkretnych ludzi” - dodał.

Zdaniem metropolity częstochowskiego „wołanie skierowane do św. Franciszka z Asyżu: Franciszku, odbuduj mój Kościół, to ważny punkt programu papieża” - Drogą Kościoła jest konkretny człowiek. Kościół nie ma innej drogi jak wychodzić do konkretnego człowieka i wsłuchiwać się w jego potrzeby - podkreślił metropolita częstochowski.

„Takie właśnie konkretne wychodzenie do ludzi będzie w programie papieża Franciszka. Podobnie jak będzie też obrona dzieła stworzenia i natury ludzkiej” - kontynuował abp Depo. Podkreślił, że „w człowieku są różne głody, ale bardzo ważnym jest głód prawdy i głód wolności, szczególnie wolności religijnej”.

Zdaniem abp. Depo papież Franciszek pokazuje nam, że „nauczanie Ewangelii i świadectwo wyobraźni miłosierdzia muszą być powiązane”.

2013-03-22 14:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: powierzmy się Bogu miłosiernemu i litościwemu

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Ewa Kamińska

Do zaufania i powierzenia się Bogu „miłosiernemu i litościwemu, cierpliwemu, bogatemu w łaskę i wierność” zachęcił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Franciszek rozpoczął cykl katechez na temat miłosierdzia w perspektywie biblijnej, wychodząc od tego określenia zawartego w Księdze Wyjścia (34,6). Jego słów w auli Pawła VI wysłuchało około 8 tys. wiernych.

Dokonując analizy określenia natchnionego autora drugiej z ksiąg historycznych Papież zauważył, że określenie Pana jako „miłosiernego” sugeruje, iż Bóg się wzrusza i okazuje nam swoje uczucia. Z kolei stwierdzenie, że jest On litościwy wskazuje, iż okazuje łaskę, współczucie i w swojej wielkości pochyla się nad słabymi i ubogimi, zawsze gotów, by przyjąć, zrozumieć, przebaczyć. W tym kontekście Franciszek przywołał obraz ojca z przypowieści o synu marnotrawnym. Następny termin, jakim posługuje się autor Księgi Wyjścia powiada, że Bóg jest „nieskory do gniewu”. Ojciec Święty wskazał, że Bóg jest jak mądry rolnik, który potrafi oczekiwać, zostawia czas, aby dobre ziarno wzrosło, pomimo chwastów. Bóg mówi też o sobie, że jest „bogatym w łaskę i wierność”. Papież komentując to określenie podkreślił, że to Bóg czyni pierwszy krok, który nie zależy od ludzkich zasług, ale z wypływa ogromnej bezinteresowności. „Jest to Boża troskliwość, której nic nie może powstrzymać, nawet grzech, bo potrafi przejść ponad grzechem, pokonać zło i wybaczyć je” – stwierdził Franciszek. Dodał, że Bóg jest też wierny bez granic, który jak mówi Psalm 121 nie zasypia, ale nieustannie czuwa nad nami, aby nas doprowadzić do życia.

CZYTAJ DALEJ

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

2023-01-02 14:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 31-35.

Wtorek, 24 stycznia 2023. Św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: ataki na trzy kościoły w ciągu tygodnia

2023-01-27 14:36

[ TEMATY ]

Francja

Adobe.Stock

W ciągu tygodnia w Paryżu doszło do ataków na trzy kościoły katolickie. Każdą ze świątyń próbowano podpalić. Najnowszym przykładem takich działań jest uszkodzenie ogniem lewej strony portalu kościoła św. Wawrzyńca w nocy z 24 na 25 stycznia. Sprawca tego czynu, 47-letni mężczyzna został zatrzymany przez patrol policji, który wezwał na miejsce straż pożarną.

Wcześniej, 17 i 22 stycznia dwukrotnie oblano łatwopalnym płynem drzwi kościoła Matki Bożej Fatimskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję