Reklama

Drugie życie strajkowego ,,ogórka"

2019-06-26 22:58

Anna Majowicz

Archiwum Centrum Historii Zajezdnia
Podczas konferencji w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej

W gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej podpisano dziś (26.06) list intencyjny, którego celem jest renowacja zabytkowego autobusu Jelcz 043, zwanego ze względu na swój kształt ,,ogórkiem”.

Pojazdem tym 26 sierpnia 1980 r. Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z Zajezdni nr VII we Wrocławiu, co doprowadziło do strajku. Jego uczestnicy solidaryzowali się z robotnikami z Wybrzeża. Tak narodziła się Wrocławska „Solidarność”.

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” postanowił przeprowadzić przedsięwzięcie, pt.: „Drugie życie strajkowego Jelcza 043”. Inicjatywę podjęły Politechnika Wrocławska, Jelcz Spółka z o. o., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o. o. oraz NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk. Rezultatem współdziałania tych instytucji będzie renowacja autobusu Jelcz 043 oraz przywrócenie jego wyglądu z 1980 r., przy jednoczesnym nadaniu mu cech pojazdu nowoczesnego, odpowiadającego najnowszym standardom. – Mamy nadzieję, że autobus uda się odrestaurować do sierpnia przyszłego roku, kiedy to obchodzić będziemy 40-lecie powstania ,,Solidarności” – mówi Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Tagi:
Solidarność Centrum Historii Zajezdnia Politechnika Wrocławska

Święto Politechniki Wrocławskiej

2018-11-15 17:16

Anna Majowicz

15 listopada 1945 r. prof. Kazimierz Idaszewski wygłosił w Politechnice Wrocławskiej pierwszy wykład w dziejach polskich uczelni powojennego Wrocławia. Na pamiątkę tamtego wydarzenia od 34 lat obchodzimy we Wrocławiu Święto Politechniki Wrocławskiej.

Anna Majowicz
Tablicę nadającą kościołowi pw. Najświętszego Serca Jezusowego status akademicki poświęcił bp Andrzej Siemieniewski

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. i odsłonięcia tablicy nadającej kościołowi pw. Najświętszego Serca Jezusowego status akademicki.

Eucharystię w intencji wrocławskiego środowiska akademickiego sprawował bp Andrzej Siemieniewski. - Uroczysta procesja, którą rozpoczęliśmy Mszę św. to symboliczny znak przypominający, że do świątyni, na liturgię, przychodzimy z życiem. Przynosimy ze sobą to wszystko, co wypełnia nasze myśli, nasze serca, co jest treścią naszego codziennego zabiegania. Dziś chcemy także, aby to co stanowi świat akademicki, akademicką codzienność naukowych badań i wykładów, znajdowało swoją przystań. Tutaj, w nowo ustanowionym akademickim kościele – rozpoczął homilię wrocławski biskup pomocniczy. - Nasza procesja zatrzymała się przed pamiątkową tablicą, która spowita biało – czerwoną szarfą, przypomniała nam szczególny moment historii, świętowaną kilka dni temu, 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta biało – czerwona szarfa przypomina również, że świat akademicki to także świat służby. Służby całej ojczyźnie. Można by wymienić setki miejsc, w których służy technika, a przecież myśl architektoniczna, konstruktorska znajduje swoje źródło w gmachach uczelnianych – kontynuował. Na zakończenie kapłan zachęcił studentów, by przychodzili do swojego kościoła akademickiego, aby zaczerpnąć majestatycznej obecności Pana Boga, w której można wspólnie odnajdywać Tego, który nadaje sens wszystkiemu.

Po Mszy św. udano się pod Pomnik Martyrologii Profesorów Lwowskich (skwer prof. Kazimierza Idaszewskiego), gdzie złożono kwiaty i odśpiewano hymn Polski.

Zobacz zdjęcia: Święto Politechniki Wrocławskiej

Następnie na znajdującej się w Alei Profesorów Politechniki Wrocławskiej tablicy z nazwiskami wszystkich profesorów uczelni, odsłonięto kolejne pięć nazwisk: prof. Wojciecha Brzezowskiego, prof. Witolda Posadowskiego, prof. Roberta Kudrawca, prof. Grzegorza Sęki oraz prof. Marcina Mierzejewskiego.

Głównym punktem wydarzenia było nadanie tytułu Konsula Honorowego Politechniki Wrocławskiej osobom spoza uczelni, które przyczyniają się do jej rozwoju. Tytuł otrzymali: dr inż. Tu Duc Hoa, prezes i dyrektor generalny Thikeco, prof. Hussam Jouhara z Brunel University London, prof. Imre J. Rudas z Obuda University w Budapeszcie, Andrzej Zabłocki, prezes Zjednoczenia Polskiego im. Ignacego Domeyki w Chile, Wiceprezes Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych w Ameryce Łacińskiej oraz prof. Jerzy Leszczyński z Jackson State University w USA. 

Za wybitne zasługi uhonorowano także Medalem Politechniki Wrocławskiej prof. Aleksandra Werona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Gądecki: forma pogrzebu oczyszczeniem Kościoła poznańskiego

2019-11-18 11:36

msz / Poznań (KAI)

Jestem przekonany, że sytuacja w której znaleźliśmy się dzisiaj posłuży do oczyszczenia Kościoła poznańskiego – powiedział po pogrzebie abp. Juliusza Paetza abp Stanisław Gądecki.

episkopat.pl
Abp Stanisław Gądecki

Publikujemy tekst oświadczenia, jakie metropolita poznański wypowiedział podczas dzisiejszego briefingu w Poznaniu:

„W związku ze śmiercią ks. abp. Juliusza Paetza pragnę podkreślić kilka faktów z przeszłości i – za pośrednictwem środków społecznego przekazu – zwrócić się do wszystkich z krótkim przesłaniem: 2001 – komisja kierowana przez abp. Antoniego Stankiewicza dla zbadania wiarygodności oskarżeń przekazała swoje wnioski Stolicy Apostolskiej, 2002 – św. Jan Paweł II przyjął dymisję abp. Juliusza Paetza, 2002 – kard. Giovanni Battista Re zalecił, aby abp senior nie przewodniczył publicznym czynnościom liturgicznym, 2002 – św. Jan Paweł II potwierdził tę decyzję, 2013 – kard. Tarcisio Bertone zachęcił abp. seniora do życia w odosobnieniu, do przemyśleń i modlitwy, wezwanie to zostało powtórzone przez nuncjusza Celestino Migliore w 2016 r.

Dzisiaj rano miała miejsce Msza św. pogrzebowa w katedrze poznańskiej, miejscem pochówku abp. seniora będzie cmentarz parafialny rodziny zmarłego na poznańskiej Starołęce.

W trosce o jedność Kościoła proszę wszystkich wiernych o to, aby strzegli samych siebie i byli bez grzechu.

Jestem przekonany, że sytuacja w której znaleźliśmy się dzisiaj posłuży do oczyszczenia Kościoła poznańskiego”.

Przeczytaj także: Abp Paetz nie został pochowany w katedrze
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wenezuela: powołano wiceprezydenta ds. religii i wyznań

2019-11-21 13:44

jzd (KAI Caracas) / Caracas

José Gregorio Vielma Mora, znany działacz państwowy i partyjny w rządach Hugo Chaveza i Nicolasa Maduro stanął na czele Wiceprezydencji ds. Religii i Wyznań – nowego urzędu w gabinecie wenezuelskim. Ogłosił to publicznie na konferencji prasowej w Caracas 20 listopada pierwszy sekretarz Socjalistycznej Zjednoczonej Partii Wenezueli (PSUV) Diosdado Cabello.

Don-Perucho-Foter-CC-BY

Decyzję o utworzeniu nowego resortu podjęto na posiedzeniu Komitetu Centralnego PSUV. Uzasadniając ją D. Cabello powiedział: „Tak jak mamy ministerstwa, które zajmują się edukacją, kulturą, młodzieżą, tak samo będziemy mieli teraz wiceprezydenta, który będzie zajmował się religią i wyznaniami". Zwrócił uwagę, że rząd wraz z Kościołami katolickim i ewangelickim remontuje obecnie wiele świątyń w kraju. "Pracujemy dla dobra Wenezueli” – podkreślił I sekretarz partii.

Przy okazji pozdrowił on wiernych ze stanu Zulia na północnym wschodzie Wenezueli, w którym od ponad tygodnia odbywają się uroczystości związane z patronką tego regionu – Matką Boską, zwanej "La Chinita".

Dotychczas sprawami wyznań i kultów zajmował się specjalny wydział w Ministerstwie Władzy Ludowej, Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Pokoju.

W Wenezueli istnieje rozdział Kościołów i religii od państwa oraz wolność wyznań. Ponad 90 proc. tamtejszego społeczeństwa wyznaje katolicyzm. Kościół w tym kraju dzieli się na 9 metropolii (prowincji), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 23 diecezje. Istnieją ponadto 3 wikariaty apostolskie i ordynariat polowy, podlegające bezpośrednio Stolicy Apostolskiej oraz dwa egzarchaty apostolskie katolickich Kościołów wschodnich: melchickiego i syryjskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem