Reklama

Drugie życie strajkowego ,,ogórka"

2019-06-26 22:58

Anna Majowicz

Archiwum Centrum Historii Zajezdnia
Podczas konferencji w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej

W gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej podpisano dziś (26.06) list intencyjny, którego celem jest renowacja zabytkowego autobusu Jelcz 043, zwanego ze względu na swój kształt ,,ogórkiem”.

Pojazdem tym 26 sierpnia 1980 r. Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z Zajezdni nr VII we Wrocławiu, co doprowadziło do strajku. Jego uczestnicy solidaryzowali się z robotnikami z Wybrzeża. Tak narodziła się Wrocławska „Solidarność”.

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” postanowił przeprowadzić przedsięwzięcie, pt.: „Drugie życie strajkowego Jelcza 043”. Inicjatywę podjęły Politechnika Wrocławska, Jelcz Spółka z o. o., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o. o. oraz NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk. Rezultatem współdziałania tych instytucji będzie renowacja autobusu Jelcz 043 oraz przywrócenie jego wyglądu z 1980 r., przy jednoczesnym nadaniu mu cech pojazdu nowoczesnego, odpowiadającego najnowszym standardom. – Mamy nadzieję, że autobus uda się odrestaurować do sierpnia przyszłego roku, kiedy to obchodzić będziemy 40-lecie powstania ,,Solidarności” – mówi Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Tagi:
Solidarność Centrum Historii Zajezdnia Politechnika Wrocławska

Święto Politechniki Wrocławskiej

2018-11-15 17:16

Anna Majowicz

15 listopada 1945 r. prof. Kazimierz Idaszewski wygłosił w Politechnice Wrocławskiej pierwszy wykład w dziejach polskich uczelni powojennego Wrocławia. Na pamiątkę tamtego wydarzenia od 34 lat obchodzimy we Wrocławiu Święto Politechniki Wrocławskiej.

Anna Majowicz
Tablicę nadającą kościołowi pw. Najświętszego Serca Jezusowego status akademicki poświęcił bp Andrzej Siemieniewski

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. i odsłonięcia tablicy nadającej kościołowi pw. Najświętszego Serca Jezusowego status akademicki.

Eucharystię w intencji wrocławskiego środowiska akademickiego sprawował bp Andrzej Siemieniewski. - Uroczysta procesja, którą rozpoczęliśmy Mszę św. to symboliczny znak przypominający, że do świątyni, na liturgię, przychodzimy z życiem. Przynosimy ze sobą to wszystko, co wypełnia nasze myśli, nasze serca, co jest treścią naszego codziennego zabiegania. Dziś chcemy także, aby to co stanowi świat akademicki, akademicką codzienność naukowych badań i wykładów, znajdowało swoją przystań. Tutaj, w nowo ustanowionym akademickim kościele – rozpoczął homilię wrocławski biskup pomocniczy. - Nasza procesja zatrzymała się przed pamiątkową tablicą, która spowita biało – czerwoną szarfą, przypomniała nam szczególny moment historii, świętowaną kilka dni temu, 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta biało – czerwona szarfa przypomina również, że świat akademicki to także świat służby. Służby całej ojczyźnie. Można by wymienić setki miejsc, w których służy technika, a przecież myśl architektoniczna, konstruktorska znajduje swoje źródło w gmachach uczelnianych – kontynuował. Na zakończenie kapłan zachęcił studentów, by przychodzili do swojego kościoła akademickiego, aby zaczerpnąć majestatycznej obecności Pana Boga, w której można wspólnie odnajdywać Tego, który nadaje sens wszystkiemu.

Po Mszy św. udano się pod Pomnik Martyrologii Profesorów Lwowskich (skwer prof. Kazimierza Idaszewskiego), gdzie złożono kwiaty i odśpiewano hymn Polski.

Zobacz zdjęcia: Święto Politechniki Wrocławskiej

Następnie na znajdującej się w Alei Profesorów Politechniki Wrocławskiej tablicy z nazwiskami wszystkich profesorów uczelni, odsłonięto kolejne pięć nazwisk: prof. Wojciecha Brzezowskiego, prof. Witolda Posadowskiego, prof. Roberta Kudrawca, prof. Grzegorza Sęki oraz prof. Marcina Mierzejewskiego.

Głównym punktem wydarzenia było nadanie tytułu Konsula Honorowego Politechniki Wrocławskiej osobom spoza uczelni, które przyczyniają się do jej rozwoju. Tytuł otrzymali: dr inż. Tu Duc Hoa, prezes i dyrektor generalny Thikeco, prof. Hussam Jouhara z Brunel University London, prof. Imre J. Rudas z Obuda University w Budapeszcie, Andrzej Zabłocki, prezes Zjednoczenia Polskiego im. Ignacego Domeyki w Chile, Wiceprezes Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych w Ameryce Łacińskiej oraz prof. Jerzy Leszczyński z Jackson State University w USA. 

Za wybitne zasługi uhonorowano także Medalem Politechniki Wrocławskiej prof. Aleksandra Werona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik KEP: jednoznaczna dezaprobata wobec aktów agresji w Białymstoku

2019-07-21 18:12

BPKEP / Warszawa (KAI)

Przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Trzeba wyrazić jednoznaczną dezaprobatę wobec aktów agresji, takich jak te, które miały miejsce w Białymstoku – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Episkopat.pl

Rzecznik KEP przypomniał wypowiedź przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego, opublikowaną na łamach tygodnika katolickiego „Niedziela”, dostępnym od 17 lipca: „Osoby te nie są w pierwszym rzędzie gejami, lesbijkami, biseksualistami czy transseksualistami – one są przede wszystkim naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które chce On doprowadzić do zbawienia”.

Przewodniczący Episkopatu dodał: „W imię wierności naszemu Zbawicielowi i w imię miłości do naszych sióstr i braci musimy jednak głosić całą Ewangelię – nie unikając wymagań, które ona niesie, i nie przestając nazywać śmiertelnym grzechem tego, co nim w istocie jest. Gdybyśmy tak nie czynili, okradalibyśmy naszych bliźnich z prawdy, która także im się należy”.

„Każda forma agresji jest wbrew nauce Jezusa Chrystusa. Szacunek należy się każdemu człowiekowi bez względu na jego poglądy” – powiedział rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem