Reklama

Jasna Góra

Siostry Franciszkanki złożyły śluby wieczyste

4 siostry ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi złożyły na Jasnej Górze śluby wieczyste. To od kilkunastu lat tradycja, że siostry z tego zgromadzenia składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa właśnie w jasnogórskim sanktuarium, w dniu liturgicznego wspomnienia Matki Bożej Nieustającej Pomocy 27 czerwca.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

śluby zakonne

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Mszy św. w jasnogórskiej bazylice o godz. 10.00 przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Na uroczystości obecne były siostry ze wszystkich trzech prowincji zgromadzenia: warszawskiej, krakowskiej i poznańskiej. Przybyła przełożona generalna zgromadzenia s. Janina Kierstan. W intencji młodych sióstr modlili się zaprzyjaźnieni kapłani, rodziny i przyjaciele.

„Znajdują się pośród nas młode siostry, które idąc posłusznie za wezwaniem Boga Ojca Wszechmogącego, na podobieństwo młodego Samuela mówią: oto ja, poślij mnie. Te cztery siostry wybrały miłość Jezusa na całe życie, aby oddać się Jemu szczerym i niepodzielnym sercem - mówił w homilii abp Wacław Depo - Tej miłości, której wy dzisiaj będziecie ślubować, nie rozumie świat. I dlatego nie tylko będziecie się różnić od świata swoim strojem zwieńczonym krzyżem na sercu, ale po prostu wewnętrznym, codziennym oddaniem”.

„Rokrocznie Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi 27 czerwca przeżywają tutaj śluby wieczyste. Siostry składają śluby po 5 latach próby juniorackiej, i wtedy jest to decyzja na całe życie. Siostry gotowe chcą pójść dalej, potwierdzają swoje pójście za Panem Jezusem” – stwierdza s. Janina Kierstan.

Wśród 4 sióstr, składających śluby, były przedstawicielki każdej prowincji: warszawskiej, krakowskiej i poznańskiej, a także jedna siostra z terenów wschodnich, która ostatnio posługiwała w Kazachstanie.

„Dla mnie osobiście śluby wieczyste to takie końcowe odpowiedzenie panu Bogu ‘fiat’, moje ‘tak’ – mówi s. Katarzyna składająca śluby – Jest to też duże wydarzenie dla zgromadzenia, włączenie we wspólnotę. No i dla nas to też jest niesamowite przeżycie duchowe, taka radość, że tyle lat przygotowywałyśmy się do tego momentu, i w końcu ten moment nadchodzi. Faktycznie jest stres, ale jest wewnętrzna radość, i świadomość, że wchodzi się w Świętą Rodzinę razem z Nim – jest Jezus, jest Maryja, jest św. Józef. Czuje się ich obecność. I jest to wielkie wydarzenie dla naszych rodzin, oni czasem to bardziej przeżywają niż my”.

Reklama

Jak podkreśla siostra przełożona, uroczystość przeżywana właśnie na Jasnej Górze ma duże znaczenie zarówno dla młodych sióstr, jak i całego zgromadzenia. „Dziękujemy bardzo naszym poprzedniczkom, że to wypracowały. My jesteśmy zgromadzeniem maryjnym, i odkąd powstał nasz dom w Częstochowie, miałyśmy to pragnienie. I już kilkanaście lat jesteśmy tutaj, rokrocznie w tym dniu 27 czerwca, dzięki otwartości ojców paulinów i dzięki aktywności naszych przełożonych” – podkreśla s. Janina Kierstan.

„Dla mnie to jest szczególny moment, że tu możemy składać śluby wieczyste – dodaje s. Katarzyna – Ten wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej jest mi szczególnie bliski, bo Matka Boża mnie prowadziła swoimi drogami, i także na pielgrzymki. Bardzo się ucieszyłam, jak się dowiedziałam, że nasze zgromadzenie tu składa śluby wieczyste. To jest faktycznie dodatkowy aspekt, że Mama jest blisko, jest przy nas, to jest takie piękne”.

Charyzmatem zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, założonych przez bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, jest przede wszystkim praca wychowawcza z dziećmi i młodzieżą. W Polsce jest ponad 600 sióstr, ok. 200-stu liczą dwie prowincje w Brazylii. Siostry posługują tez na Wschodzie, m.in. w Rosji, na Białorusi, Ukrainie i w Gruzji, a także w Rzymie – w sumie zgromadzenie liczy ok. tysiąca sióstr.

Jak podkreśla przełożona generalna, do zgromadzenia są wciąż nowe powołania, ale już nie tak liczne jak w ubiegłych latach. „Jak starsze siostry wspominają, że ich w nowicjacie było ponad 30, to tegoroczny nowicjat ma 10 sióstr. Ale dziękujemy za każdą, bo wiemy, że dziś wybór takiej formy służby wcale nie jest łatwy dla kobiety. Model kobiety jest dziś taki bardziej zaangażowany, aktywny, ale jeśli chodzi o taką cichą, pokorną posługę, to mniej to się zauważa. Ale i tak Pan Bóg błogosławi, i siostry trafiają do zgromadzenia” – mówi s. Kierstan.

S. Danuta Fudali od 16 lat posługuje jako mistrzyni junioratu. „Tak, jak liczę, to już ok. 130 sióstr przyprowadziłam tutaj, na Jasną Górę, żeby złożyły śluby wieczyste. I ta czwóreczka, która dzisiaj ślubuje Panu Bogu, też jest taką moją radością, bo miałam możliwość formować je już w postulacie. Życzę im, żeby były wierne do końca. Wiedziałabym wtedy, że to, co robię przez tyle lat, ma sens. Tego im życzę, żeby były wierne do końca, mimo różnych sytuacji, różnych trudności w życiu” - mówi s. Danuta.

2019-06-27 20:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Wierność Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi i jego Pasterzom”

27 września br. w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze odbyła się pierwsza debata z cyklu Raport Jasnogórski 2016. To najnowsza inicjatywa Zakonu Paulinów. To także powrót do kilkusetletniej tradycji dysput teologicznych. Tym razem jasnogórskie dysputy przez dziewięć miesięcy mają nas przygotowywać do 1050. rocznicy chrztu Polski

Pierwszy panel dyskusyjny nosił tytuł: „Wierność Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi i jego Pasterzom”. Wzięli w nim udział: abp Marek Jędraszewski – metropolita łódzki, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Anna Rastawicka – członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, Joanna Banasiuk – doktor nauk prawnych reprezentująca Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris i Marek Jurek – poseł do Parlamentu Europejskiego. Dysputę poprowadził Jan Pospieszalski, publicysta i dziennikarz.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Frombork: Kongres 108 błogosławionych męczenników II Wojny Światowej

2022-12-09 12:10

[ TEMATY ]

kongres

Materiał prasowy

W dniach 14-15 grudnia 2022 r. odbędzie się Kongres 108. błogosławionych męczenników II Wojny Światowej. Jest to druga edycja wydarzenia, pierwsza miała miejsce w 2019 roku w Gdańsku. Tym razem prelegenci i goście spotkają się w historycznych budynkach we Zespołu Katedralnego we Fromborku.

Celem Kongresu 108 jest rozpowszechnienie duchowości 108 polskich męczenników, zamordowanych podczas II Wojny Światowej, beatyfikowanych 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez św. Jana Pawła II podczas Jego Podróży Apostolskiej do Polski. Organizatorom zależy na utrwalaniu pamięci narodowej o ich chwalebnych postawach, a także w ramach solidarności międzypokoleniowej propagowanie ich historii szczególnie wśród młodego pokolenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję