Reklama

Wiara

Prymas Polski: Boga trzeba mieć nie tylko na ustach, ale w sercu, życiu, decyzjach

„Eucharystia jest zobowiązaniem. Nie wolno nam powtarzać, jak przysłowiową mantrę: Panie, Panie, a nie żyć tym, co mówi do nas Jezus” – przypomniał abp Wojciech Polak podczas zakończenie tradycyjnych obchodów oktawy Bożego Ciała w Wągrowcu.

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

KEP

Metropolita gnieźnieński odprawił Mszę św. i przewodniczył procesji eucharystycznej w wągrowieckiej parafii pw. bł. Michała Kozala. Wspólnota świętowała tego dnia także 30. rocznicę powstania.

W homilii Prymas Polski przestrzegał za papieżem Franciszkiem przed biernym i rutynowym traktowaniem Eucharystii.

Reklama

„Nie wolno nam przyzwyczaić się do Eucharystii i iść do Komunii świętej jakby z nawyku” – cytował, dodając, że obchodzona przed tygodniem uroczystość Bożego Ciała, jak i następująca po niej oktawa, są okazją do odnowienia naszego szacunku i czci dla Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.

„Są też przypomnieniem, że Eucharystia nas zobowiązuje. Zobowiązuje nas obecność Pana, której świadomość ma być nie tylko na naszych ustach, ale nade wszystko w naszym sercu, w naszym życiu, w naszych decyzjach i wyborach. Nie wolno nam powtarzać jak przysłowiową mantrę: Panie, Panie, a nie żyć tym, co mówi do nas Jezus” – stwierdził abp Polak.

Nawiązał też do świętowanej 30. rocznicy erygowania parafii, przypominając, że wspólnota parafialna nie jest braterskim związkiem czy grupą ludzi dzielących te same pasje i zainteresowania.

Reklama

„My jesteśmy Ciałem Chrystusa. Kościół jest Ciałem Chrystusa” – mówił abp Polak, dopowiadając za papieżem Franciszkiem, że Duch Święty wzbudza w każdym i w każdej z nas nowe życie Zmartwychwstałego i stawia nas jeden obok drugiego, jeden w służbie drugiego i dla wsparcia drugiego.

„I w tym wypadku, podobnie jak w wypadku Eucharystii, pojawia się ostrzeżenie, by nie żyć tą prawdą w sposób rutynowy, nie przyzwyczaić się do niej i na nią po prostu nie zobojętnieć” – przestrzegał dodając, że w parze z tą przestrogą idzie też wezwanie do odnowienia naszej przynależności i naszego zaangażowania w Kościele. To postawa wymagająca – przyznał dalej – dokonuje się bowiem nie w warunkach idealnych, ale wobec naszych własnych i cudzych emocji, ambicji i punktów widzenia, wobec cierpienia, upokorzenia, małostkowości i lekceważenia.

„Zamiast budować i rozwijać Kościół jako ciało Chrystusa, rozbija się go na wiele części, rozczłonkowuje” – powtórzył raz jeszcze za papieżem abp Polak, dodając, że tym bardziej potrzeba nam nawrócenia i odnowienia naszego „amen” dla Ciała Chrystusa – Kościoła i dla Eucharystii, która jest sercem i centrum każdej żywej wspólnoty parafialnej.

„Eucharystia jest żywym sercem Kościoła. Ona jest też sercem parafii. Ona nas jednoczy i czyni prawdziwie jednym ciałem w Jezusie Chrystusie. Będąc bowiem prawdziwie jedno z Nim, potrafimy rozpoznać, zrozumieć i przyjąć wezwanie do jedności między sobą” – mówił na koniec abp Polak.

W Mszy św. uczestniczyli licznie parafianie, członkowie duszpasterstw i wspólnot kościelnych, przedstawiciele życia publicznego, młodzież i dzieci. Obecni byli także wągrowieccy kapłani z proboszczem parafii ks. kan. Witoldem Chmielewskim. Po zakończeniu Mszy św. i procesji abp Wojciech Polak udzielił błogosławieństwa dzieciom i rodzinom.

Parafia pw. bł. Michała Kozala BM w Wągrowcu erygowana została 27 czerwca 1989 roku przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa z myślą o mieszkańcach powstającego nowego osiedla. Pierwszym proboszczem wspólnoty z zadaniem budowania jej zarówno duchowo jak i materialnie został ks. Stefan Kałmucki. To ostatnie zadanie, obejmujące przede wszystkim budowę kościoła, podjął i sfinalizował jego następca i obecny proboszcz ks. Witold Chmielewski. W 2005 roku miało miejsce poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego, który wyjęto z podziemi katedry gnieźnieńskiej, z okolic grobu św. Wojciecha. W 2011 roku kościół został otwarty dla wiernych. Cztery lata później poświęcono nowy dom parafialny.

Kolejne etapy budowy i krzepnięcia wspólnoty ukazuje okolicznościowa wystawa przygotowana z okazji rocznicy erygowania parafii.

2019-06-27 20:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalendarium posług Prymasa Polski podczas Triduum Paschalnego

Publikujemy kalendarium Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka na Triduum Paschalne 2017.

W Wielki Czwartek (13 kwietnia) abp Wojciech Polak będzie przewodniczyć Mszy św. Krzyżma w katedrze gnieźnieńskiej, podczas której poświęci oleje chorych, katechumenów i krzyżma oraz odnowi wspólnie z kapłanami przyrzeczenia kapłańskie. Początek Eucharystii o godzinie 10.00. Przed Mszą św. posługę spowiedniczą pełnić będą Misjonarze Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Papież w orędziu do młodzieży: w imię Chrystusa mówię ci: powstań i świadcz!

2021-09-27 12:13

[ TEMATY ]

młodzież

papież Franciszek

Vatican Media

Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: Powstań i świadcz - wzywa papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży.

Po raz pierwszy będzie on obchodzony w diecezjach na całym świecie nie w Niedzielę Palmową, a w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada 2021), tym razem pod hasłem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16).

CZYTAJ DALEJ

Granica

2021-09-28 09:40

[ TEMATY ]

komentarz

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Najłagodniej mówiąc, z zażenowaniem i niedowierzaniem obserwuję zachowanie części polityków partii opozycyjnych, którzy wobec zaistniałego kryzysu na granicy z Białorusią, włączyli się jawnie, w słowie i czynie w wymierzony przeciwko Polsce scenariusz drugiej strony.

Państwo, niezależnie od posiadanych prerogatyw, cech, przywilejów czy monopoli, jest konstruktem prawnym. Działa wewnątrz w zakresie swoich systemów, norm, ustaw oraz nadrzędnej nad nimi konstytucji. W środowisku zewnętrznym działa według prawa międzynarodowego, które nie tylko reguluje relacje z innymi państwami, ale - co pierwotne - sankcjonuje byt państwa, właśnie jako podmiotu w tym środowisku prawnym. Aby to było możliwe, państwo musi spełniać kilka podstawowych kryteriów wyznaczonych w międzynarodowych normach: mieć stałą ludność, suwerenną władzę, zdolność wchodzenia w stosunki międzynarodowe, co materializuje uznanie z drugiej strony oraz - co ważne szczególnie dla tego komentarza - określone terytorium, oddzielone od innych granicą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję