Reklama

W diecezjach

Poznań: nagrody Zasłużeni dla Kultury Chrześcijańskiej

W uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, patronalne święto stolicy Wielkopolski, abp Stanisław Gądecki uhonorował poetkę Marię Magdalenę Pocgaj, muzyka i dyrygenta prof. Leszka Bajona oraz Firmę Organmistrzowską rodziny Cepków z Popowa nagrodami za Zasługi dla Kultury Chrześcijańskiej.

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

Radomil/pl.wikipedia.org

Uroczystość odbyła się w Sali Pompejańskiej rezydencji arcybiskupów poznańskich.

– Piękną odsłoną świętowania uroczystości patronów naszej katedry i miasta Poznania jest spotkanie z ludźmi sztuki i wręczenie im nagród zaproponowanych przez członków Rady ds. Inicjatyw Naukowych i Kulturalnych Archidiecezji Poznańskiej – powiedział bp Damian Bryl.

Przewodniczący Rady ds. Inicjatyw Naukowych i Kulturalnych Archidiecezji Poznańskiej w słowie powitalnym przywołał fragment Listu do Artystów św. Jana Pawła II, w którym papież Polak zawarł przekonanie o konieczności współpracy Kościoła ze sztuką. – Aby głosić orędzie, które powierzył mu Chrystus, Kościół potrzebuje sztuki. Musi bowiem sprawiać, aby rzeczywistość duchowa, niewidzialna, Boża, stawała się postrzegalna, a nawet w miarę możliwości pociągająca – przypomniał bp Bryl, przytaczając słowa św. Jana Pawła II.

W laudacji Roman Bąk, poeta i tłumacz, podkreślił, że poznańska poetka Maria Magdalena Pocgaj do sztuki słowa doszła przez sztukę obrazu, przez wyczucie formy. Przypomniał, że z wykształcenia jest ona plastykiem, z upodobania fotografikiem, z ducha – poetką. – Z potrzeby serca jest człowiekiem drogi, chrześcijanką zdążającą do Pana – stwierdził. Zaznaczył, że tym, co wyróżnia poetkę jest „wysłuchiwanie słowa Bożego, a także spotkanie z Nim, Panem i Życiem”. Roman Bąk przekonywał, że poetka znajduje Boga nie tylko w krajobrazach przyrody, ale „pośród współczesnego miasta i świata, a także poznańskiego, bamberskiego Górczyna”.

Laureatka, dziękując za wyróżnienie, zaprezentowała wiersz o żonie św. Piotra.

Prof. dr hab. Halina Lorkowska, rektor Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, podkreśliła w laudacji, że dla prof. dr hab. Leszka Bajona muzyka jest całym jego życiem. – Niezwykle uzdolniony muzycznie od dziecka, z rodzinnego domu wyniósł miłość do śpiewu, do chóru, do tworzenia wspólnoty. Ta wspólnota leży u podstaw filozofii bycia dyrygentem – zaznaczyła prof. Lorkowska. Zauważyła, że prof. Bajon, kierownik artystyczny chóru kameralnego „Motet et Madrigal”, od swojego mistrza, prof. Stefana Stuligrosza, przejął sztukę tworzenia chóru, bycia z chórem. – Potrafi kierować zespołem, prowadzić przez świat muzyki po to, by go przekazywać drugiemu człowiekowi – podkreśliła w laudacji.

Reklama

Prof. Lorkowska zwróciła uwagę, że prof. Bajon ogromną część swojego artystycznego życia poświęcił amatorom, miłośnikom muzyki. – Działalność prof. Bajona to spełnienie przesłania: kto śpiewa, ten się dwa razy modli. Piękne słowa modlitwy umuzycznione i wspólnota ludzkich serc i głosów śpiewająca na Bożą chwałę : to zadanie stawia sobie przed swoimi chórami prof. Leszek Bajon – stwierdziła prof. Lorkowska.

Kustosz, wieloletni pracownik Poznańskiego Muzeum Instrumentów Muzycznych Janusz Jaskulski przedstawił działalność Firmy Organmistrzowskiej rodziny Cepków z Popowa, która budową, renowacją i rekonstrukcją organów zajmuje się od lat 50. XX wieku. Podkreślił w laudacji, że budowa organów należy do trudnej, żmudnej, wymagającej czasu i poświęcenia sztuki. – Aby odnieść sukces w tej dziedzinie, potrzebne są zamiłowanie do rękodzieła, znajomość obróbki materiałów, cierpliwość i dokładność – zaznaczył Jaskulski.

Laureaci otrzymali medale z brązu. Na awersie wyryto sylwetki oraz łacińskie imiona świętych Piotra i Pawła, a na rewersie – herb abp. Gądeckiego z jego imieniem, nazwiskiem i tytułem piastowanej godności.

Nagroda za Zasługi dla Kultury Chrześcijańskiej wręczana jest rokrocznie w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, którzy są patronami miasta i miejscowej katedry.

Maria Magdalena Pocgaj ur. w Poznaniu (1955), z wykształcenia jest plastykiem. Jako literat zadebiutowała wierszami w prasie katolickiej (1992). Jest autorką kilkunastu tomików wierszy, w tym religijnych, metafizycznych zbiorów poezji, m.in. „A włosy im czesał biblijny wiatr”, poświęconego kobietom w Biblii. Jej tomiki wierszy były nagradzane w wielu konkursach ogólnopolskich.

Reklama

Prof. Leszek Bajon jest założycielem i kierownikiem chóru kameralnego „Motet et Madrigal”, współpracuje też z wieloma chórami przyparafialnymi w archidiecezji poznańskiej, należącymi do Federacji Caecilianum, m.in. chórem parafialnym „Don Bosco” przy kościele pw. św. Jana Bosko na Winogradach w Poznaniu oraz chórem „Vocantes” przy parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie.

Firma Organomistrzowska rodziny Cepków stanowi kontynuację ponad 50-letniej rodzinnej tradycji. Od dwóch pokoleń zajmuje się budową, renowacją i rekonstrukcją organów kościelnych na terenie całego kraju i poza jego granicami. Pierwszą realizacją była budowa organów w Imielinie k. Katowic, w Jastrzębiu-Moszczenicy i Rybniku-Boguszowicach. Zakład posiada niezbędne uprawnienia pozwalające wykonywać pracę przy organach zabytkowych.

msz / Poznań

2019-06-29 20:49

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: rocznica poświęcenia najstarszej polskiej katedry

[ TEMATY ]

katedra

Poznań

Adrian Grycuk/pl.wikipedia.org

Pamiętajmy o odpowiedzialności za przyszły kształt naszej Ojczyzny, która zbudowana została na wartościach ewangelicznych i przetrwała wiele historycznych burz dzięki wierności Bogu, krzyżowi i ewangelii – mówił w rocznicę poświęcenia katedry poznańskiej bp Grzegorz Balcerek.

W roku jubileuszowym 1050-lecia ustanowienia biskupstwa w Poznaniu biskup pomocniczy archidiecezji przewodniczył uroczystościom z udziałem seniorów w bazylice archikatedralnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, sesji Kapituły Metropolitalnej oraz uroczystym nieszporom.

CZYTAJ DALEJ

Prezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję