Reklama

Kościół

Papież przekazał relikwie św. Piotra patriarsze Konstantynopola

Papież Franciszek przekazał Patriarchatowi Konstantynopola relikwie św. Piotra. Chodzi o relikwiarz, który do tej pory były przechowywany w prywatnej kaplicy papieskiej w Pałacu Apostolskim. Zostały tam sprowadzone z woli Pawła VI. Chodzi o fragment kości wyjęty z grobu apostoła podczas prac archeologicznych w 1939 r.

[ TEMATY ]

relikwie

św. Piotr

Vaticannews.va

Prawosławna delegacja z relikwiami św. Piotra

Prawosławna delegacja z relikwiami św. Piotra

O tym, jak doszło do przekazania Kościołowi prawosławnemu tego cennego daru, opowiada metropolita Hiob, który stał na czele prawosławnej delegacji, która przybyła do Watykanu na uroczystości świętych apostołów Piotra i Pawła. Po wczorajszej Mszy Papież zaprowadził go do kaplicy w apartamentach papieskich Pałacu Apostolskiego.

"Weszliśmy do kaplicy i Papież mi powiedział: tę kapice urządził Paweł VI i to on sprowadził część relikwii z Bazyliki Watykańskiej, aby były również w tej kaplicy. Wczoraj wieczorem – mówił dalej Papież – podczas modlitwy przyszła mi taka myśl: ja już nie mieszkam w Pałacu Apostolskim, nigdy nie używam tej kaplicy, nigdy tu nie odprawiam Mszy św. Mamy relikwie św. Piotra w Bazylice, więc po co jeszcze tutaj te relikwie. Będzie lepiej, jak będą one w Konstantynopolu. Jest to mój dar dla Kościoła w Konstantynopolu. Proszę zabrać ten relikwiarz i przekazać go mojemu bratu Patriarsze Bartłomiejowi. Ten dar nie jest ode mnie, to dar od Pana Boga – dodał Papież".

2019-06-30 15:13

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi święci mieszkańcy Kosmolowa

Niedziela sosnowiecka 12/2016, str. 4

[ TEMATY ]

relikwie

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Podczas intronizacji relikwii św. Faustyny i św. Jana Pawła II w Kosmolowie

Podczas intronizacji relikwii św. Faustyny i św. Jana Pawła II w Kosmolowie

Od 5 marca kościół Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Kosmolowie ma nowych, świętych mieszkańców – orędowników Miłosierdzia Bożego. Uroczystej intronizacji relikwii św. Faustyny i św. Jana Pawła II dokonał bp Grzegorz Kaszak. Wprowadzenie relikwii stanowiło ważny moment podczas odbywających się tutaj misji św., którym przewodniczył dyrektor sosnowieckiej Caritas ks. Tomasz Folga

Parafialną uroczystość zaszczycili obecnością zacni kapłani, na czele z dziekanem dekanatu ks. Leszkiem Kołczykiem. Nie zabrakło poprzedniego proboszcza ks. Macieja Forysia oraz księży rodaków: ks. Marka Czarnoty, ks. Norberta Woszczka, ks. Sławomira Bigaja, ks. Marka Bigaja, ks. Karola Banasika i ks. Piotra Bardo. Tej doniosłej chwili towarzyszyła cała kosmolowska wspólnota parafialna, w intencji której sprawowana była Msza św. Po procesyjnym wejściu do kościoła i modlitwie, bp Grzegorz Kaszak przekazał relikwie Orędowników Miłosierdzia na ręce proboszcza parafii ks. Jacka Sablika. Pierwsze w parafii relikwie umieszczone zostały w pięknych relikwiarzach i zajęły miejsce po obu stronach ołtarza.

CZYTAJ DALEJ

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

„Brygida może stać się dla współczesnych kobiet zachętą do odgrywania pierwszorzędnej roli w społeczeństwie, które będzie otaczać szacunkiem jej godność i pozwoli jej na równi z mężczyzną brać udział w wypełnianiu Bożego planu w odniesieniu do ludzkości”. Tak papież Jan Paweł II napisał w 2002 r. w specjalnym przesłaniu do przełożonej generalnej Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy – matki Tekli Famiglietti z okazji rozpoczęcia uroczystości 700. rocznicy urodzin św. Brygidy

W 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił św. Brygidę Szwedzką, św. Katarzynę ze Sieny i św. Teresę Benedyktę od Krzyża współpatronkami Europy. „Konkretny powód, dla którego wybrałem te właśnie postaci, kryje się w samym ich życiu” – wyjaśnił w Liście apostolskim ogłaszającym jego decyzję. Co takiego znalazł w historii życia kobiety pochodzącej z kraju, który dzisiaj rzadko kojarzony jest z katolicyzmem?

CZYTAJ DALEJ

„Chodź i zobacz” tematem tegorocznego Exodusu Młodych

2021-07-23 20:58

[ TEMATY ]

młodzi

spotkania

Adobe.Stock

Pod hasłem „Chodź i zobacz” przebiegać będzie tegoroczne, 11. Spotkanie Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej - Exodus Młodych. Ewangelizacyjno-kulturalne wydarzenie odbędzie się w dniach 17-19 sierpnia na terenie parafii Sanktuarium św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym. Wśród gości są m.in. ks. Krzysztof Porosło, „Misiek” Koterski oraz zespoły Gospel Rain, Rap Brothers, niemaGotu.

Uczestnicy przez 3 dni biorą udział w nabożeństwach, koncertach, warsztatach, różnych formach rozrywki, oraz spotkaniach z gośćmi, którzy dzielą się świadectwem wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję