Reklama

Niedziela Częstochowska

Wystawa prac prof. Jana Szancenbacha w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

[ TEMATY ]

wystawa

Zofia Białas

W sobotę, 29 czerwca, w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarta została wystawa malarstwa prof. Jana Szancenbacha - wybitnego przedstawiciela polskiego koloryzmu, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Profesor Jan Szancenbach był synem dra Jana Szancenbacha, jeńca obozu w Starobielsku zamordowanego w Charkowie oraz Marii Skłodowskiej-Szancenbachowej, artystki malarki, uczennicy Olgi Boznańskiej. Zbiory po artyście zgromadził Zbigniew Kazimierz Witek, wielunianin, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, przyjaciel profesora. Wystawa jest prezentacją obrazów z prywatnej jego kolekcji. Kustoszem wystawy jest Barbara Mrugała – kustosz Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

.Jan Szancenbach (1928 - 1998) urodził się i zmarł w Krakowie. W latach 1940-1942 studiował w Kunstgewerbeschule (ASP zdegradowana przez okupanta do roli szkoły zawodowej) pod kierunkiem m.in. Stanisława Kamockiego, Józefa Mehoffera, Andrzeja Jurkiewicza. W latach 1942-1945 pracował zarobkowo i studiował samodzielnie. Po zakończeniu wojny, w 1945 r., został przyjęty na II rok studiów. Studiował u profesora Eugeniusza Eibischa, gdzie poznał zasady koloryzmu. Studia ukończył w roku 1948, dyplom uzyskał w roku 1952. Po ukończeniu studiów był asystentem w macierzystej pracowni oraz w pracowni liternictwa i projektowania graficznego Ludwika Gardowskiego. Od 1972 kierował własną katedrą na Wydziale Malarstwa. W 1986 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. W latach 1987-1993, dwukrotnie, był wybierany na rektora krakowskiej ASP., Jako malarz pozostawał wierny szkole koloryzmu polskiego. Znawcy jego malarstwa mówią, że jest pełne światła i nasyconych barw, radosne, wręcz feeryczne. Kolorem, któremu nadawał w swoich obrazach różne odcienie była czerwień. Artysta znany jest przede wszystkim, jako twórca martwych natur, pejzaży, scen w ogrodach, ale nie obce mu było również malarstwo monumentalne. Pracował m. in. przy renowacji Teatru im. Słowackiego w Krakowie oraz widowni i plafonu Opery we Wrocławiu. Projektował także znaki firmowe, plakaty, okładki, opakowania, etykiety, znaczki pocztowe itp.), wykonywał ilustracje do książek, zajmował się filmem rysunkowym. Profesor Jan Szancenbach miał na swoim koncie 50 wystaw indywidualnych w Polsce, Austrii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, brał udział w 400 wystawach zbiorowych w Polsce, Japonii i wielu krajach europejskich.

Reklama

Do biografii profesora swoje ciepłe wspomnienia dołączył Zbigniew Kazimierz Witek - właściciel kolekcji , przyjaciel profesora i przyjaciel Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Zapraszając do obejrzenia i zwiedzania wystawy, Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej (wcześniej w wywiadzie dla Radia Ziemi Wieluńskiej), mówił: Profesor Jan Szancenbach urodził się w 1928 roku i z dwudziestolecia wojennego pewnie nie za dużo pamiętał, ale urzekł go ruch kolorystów, zwanych też kapistami polskimi od liter K.P. (Komitet Paryski założony w 1923 na ASP w Krakowie przez Józefa Pankiewicza, wspierający finansowo utalentowanych absolwentów krakowskiej ASP wyjeżdżających na studia do Francji) - którzy w latach 30. czerpali tu pomysły malarskie i stworzyli nurt koloryzmu inspirowany impresjonizmem, oparty na ciepłych barwach, zwłaszcza żółciach, czerwieniach, odcieniach koloru niebieskiego, malarstwo emanujące ciepłem i radością.

Od dziś, tą tryskającą z obrazów profesora Jana Szancenbacha feerię barw i radość, możemy chłonąć każdego wakacyjnego dnia. Wystarczy przyjść do Muzeum Ziemi Wieluńskiej, stanąć przed obrazami z namalowanymi pejzażami, scenami rodzajowymi, martwymi naturami, portretami i po prostu patrzyć…!

2019-07-01 09:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symfonia barw w częstochowskiej Filharmonii

[ TEMATY ]

wystawa

Wojciech Mścichowski

Do 5 grudnia b. r. , melomanów odwiedzających częstochowską Filharmonię, witać będzie symfonia barw zawarta w pięknie wyczarowanym pędzlem artysty. Wszystko za sprawą eksponowanej tam, noszącej tytuł „Moja natura”, wystawy obrazów częstochowskiej artystki, Gabrieli Polaczek. Na ścianach foyer przyciągają wzrok pełne słonecznych barw krajobrazy, mieniące się kolorami tęczy polskie kwiaty, soczysta zieleń leśnych ścieżek, tajemnicze zaułki, złote barwy jesieni i urokliwe zimowe pejzaże. Wspaniała kolorystyka, gra świateł, doskonałe uwypuklenie detali, zadziwiają, uspakajają, zmuszają do refleksji nad pięknem dzieł Stwórcy.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalana – nasz ideał

Niedziela Ogólnopolska 49/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Rycerstwo Niepokalanej

Niepokalana

Francisco de Zurbaran

"Niepokalane Poczęcie", Francisco de Zurbaran, olej na płótnie, 1630-1635

Mój przyjaciel powtarza, że Kościół co rusz popełnia błędy. Nie powinien np. ogłosić dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. „Dogmat – tłumaczy – dotyczy mojego zbawienia, a ta maryjna prawda nie ma nic wspólnego ze mną. Wiąże się tylko ze zbawieniem Maryi”.
Przyjaciel nie zna nauki Kościoła. Nie wie, że zapatrzeć się w Niepokalane Poczęcie to odkryć siłę, która pcha ku niebu, że zapragnąć być jak Niepokalana to stanąć na drodze wypełnienia największej tęsknoty, która mieszka w ludzkim sercu. Nie wie, że ten dogmat jest potrzebny do zbawienia

Być czystym i niewinnym. Mieć oczy, które widzą dobro. Serce, które nie rozumie pokus. Być całym utkanym z myśli Boga i w swej duszy nosić Jego obraz... Każdy z nas tego pragnie.

CZYTAJ DALEJ

Most gorących serc

2022-12-07 20:55

Paweł Put

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

    Rycerze Kolumba to MOST łączący tych, którzy potrzebują i tych, którzy pragną pomagać, a nie bardzo wiedzą jak.

    - Biorąc pod uwagę aktualną sytuację wojenną na Ukrainie i cierpiących wskutek działań wojennych, uruchomiliśmy MOST GORĄCYCH SERC pragnących pomóc tym, którzy niewinnie cierpią - mówi Paweł Put - Wielki Rycerz Rady 14001 RK im. Matki Bożej Ludźmierskiej. I dodaje: - Jako Rycerze Kolumba pozyskaliśmy stosowne środki od naszych braci zza Wielkiej Wody na zakup żywności. Parafianie z Ludźmierza, dzieci i młodzież z ludźmierskich szkół, Ochotnicza Straż Pożarna z Krauszowa i Ludźmierza i Rycerze Kolumba, 15 lektorów z Działu, odpowiadając na niedzielny apel ks. proboszcza Jerzego Filka przybyli do sali konferencyjnej w Domu pod Tęczą - (ponad 50 osób), by pakować paczki. Trzeba ich spakować 2100, do każdej włożyć 22 produkty spożywcze długoterminowe. Następnie zostaną one przewiezione do Łańcuta, a stamtąd odjadą za naszą wschodnią granicę. W sumie łączna wartość darów to 280 tys. zł. A nie jest to jeszcze ostatnie słowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję