Reklama

IX Międzynarodowy Festiwal Organowy

10 lat duetu Agratina - Grudzień

Festiwal Organowy w Lublinie, organizowany w parafii Świętej Rodziny, to szczególne wydarzenie artystyczne. 14 września odbył się jubileuszowy koncert z okazji 10-lecia istnienia duetu Robert Grudzień - Georgij Agratina. Muzyczna uczta połączona została z promocją płyty artystów, poświęconej Janowi Pawłowi II.

Niedziela lubelska 42/2005

Kilka minut przed godz. 19.00 świątynia zapełniona była ludźmi, czekającymi na muzyczne przeżycia. 10-lecie tak wspaniałego duetu zapowiadało muzyczne widowisko. W programie znalazły się zarówno utwory stare, jaki i najnowsze. Przede wszystkim pochodziły z płyty wydanej w hołdzie Wielkiemu Rodakowi Janowi Pawłowi II. Przed koncertem słowo wstępne do zgromadzonych skierował proboszcz parafii ks. kan. Ryszard Jurak. Wyraził wielkie zadowolenie, iż właśnie w Lublinie i właśnie w tej „papieskiej” parafii odbywać się może festiwal. Sam koncert opatrzony był komentarzem Piotra Jackowskiego, który od wielu lat pełni funkcję „festiwalowego narratora”. Piotr Jackowski o tegorocznym jubileuszowym koncercie powiedział, iż jest on po to, aby „przypomnieć wszystko, co działo się przez te 10 lat, ale i po to, aby wspólnie z artystami dzielić ich radość”. Takie też przeżycia rzeczywiście można było odnaleźć w muzycznym spektaklu - zarówno chwile refleksji, jak i radosnych uniesień. W repertuarze znalazły się żywe, węgierskie rytmy, jak też dostojny polski polonez. Niezwykłe muzyczne efekty dało połączenie fletni Pana z organami. Fletnia Pana to instrument romantyczny, wyrażający tęsknotę, pozwalający „mówić o wszystkim, co leży głęboko w sercu człowieka”. Dawniej był to typowo ludowy instrument, jednak za sprawą Georgha Zamfira zyskał niezwykłą popularność. Artysta ten zaczął grać na nim muzykę filmową, a nawet rozrywkową. Tą muzyczną drogą podąża teraz Georgij Agratina, upowszechniając piękno fletni Pana, ale i tworząc swój własny, niepowtarzalny styl gry. P. Jackowski w komentarzu określił fletnię Pana jako „instrument, który w dzisiejszym świecie niesie przesłanie miłości”. Drugim instrumentem, którym często posługuje się Agratina, są cymbały. Natomiast organy, na których gra Robert Grudzeń, nadają muzyce niezwykły koloryt, wspaniale prezentują się podczas koncertowania w dużych przestronnych kościołach. Tak więc duet Georgij Agratina - Robert Grudzień to gwarancja oryginalnego i niepowtarzalnego widowiska muzycznego, czego można było doświadczyć 14 września.
Głównym przesłaniem wrześniowego koncertu było złożenie hołdu Janowi Pawłowi II. Artyści w swojej twórczości niejednokrotnie nawiązywali do postaci Papieża Polaka. Piotr Jackowski szczególnie ciepło wspominał o spektaklu, w którym stworzyli niezwykłą oprawę muzyczną do interpretacji Tryptyku Rzymskiego przez Krzysztofa Kolbergera. Swoje koncerty poświęcali również innym wielkim postaciom, np. ks. Jerzemu Popiełuszce.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim

2020-06-01 15:24

BP KEP

Prezentujemy treść oświadczenia ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim.

W odpowiedzi na pytania kierowane do redakcji „Niedzieli” w sprawie wywiadu, który przeprowadziłam z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, oświadczam, że publikacja, która ukazała się na stronie internetowej edycji wrocławskiej, została zamieszczona bez wiedzy Redaktora Naczelnego Tygodnika „Niedziela”.
Agnieszka Bugała

Wywiad Agnieszki Bugały z ks. Tadeuszem Isakowiczem–Zaleskim

CZYTAJ DALEJ

Cegiełka z parafii w Męcince na zakup karetki

2020-06-04 07:11

[ TEMATY ]

szpital

karetka

parafia w Męcince

Agata Rojewska

Pod koniec maja fundacja Otwarte Serca przekazała legnickiemu szpitalowi, gdzie min. są leczeni chorzy na COVID19, karetkę transportową. Choć to najmniejszy pojazd w garażu szpitala, jednak bardzo ważny. Będzie służył do transportowania chorych, min. na koronawirusa.

Nowy ambulans wraz z wyposażeniem kosztował ponad 180 tys. złotych. Na jego zakup złożyły się duże firmy, gminy Kunice i Miłkowice, darczyńcy prywatni oraz… parafia św. Andrzeja Apostoła w Męcince.

- To był czas bardzo trudny na takie działania. Wiemy, że wtedy w kościołach mogło być zaledwie kilka osób. Zatem informacja o zbiórce docierała przez media społecznościowe – mówi ks. Marek. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Po tygodniu, na wskazane konto wpłynęło ponad 5 tys. złotych. Wszystkie pieniądze zostały przekazane na rzecz fundacji Otwarte Serca. O właśnie ona zajęła się organizacją zakupu karetki.

- To dla nas wielkie wyróżnienie. Jest nam miło, że szpital zauważył nasz dar serca i wymienił naszą parafię wśród strategicznych sponsorów tego pojazdu – podkreśla ks. Kluwak.

W czasie, kiedy z różnych stron płynie pomoc dla placówek walczących z pandemią, należy zauważyć także wkład Kościoła, poszczególnych parafii, które też nie są obojętne. – Wielu księży wraz z wiernymi organizowało różnego rodzaju pomoc dla rodzin dotkniętych przez koronawirusa, organizowano wsparcie dla osób przebywających w kwarantannie, przeprowadzano różne zbiórki. Osoby duchowne wspierały oddziały opiekuńcze, gdzie leczone były i są osoby zakażone koronawirusem. W tym ma udział również nasza wspólnota – zaznacza ks. Proboszcz.

Wniosek – warto pomagać!


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję