Reklama

Złoty Jubileusz Kapituły Katedralnej

Niedziela częstochowska 47/2001

50-lecie utworzenia Kapituły Katedralnej w Częstochowie świętowało jej czcigodne gremium. 10 listopada członkowie Kapituły wraz z abp. Stanisławem Nowakiem i biskupami pomocniczymi: Antonim Długoszem i Janem Wątrobą zgromadzili się na Eucharystii w bazylice archikatedralnj pw. Świętej Rodziny. Szczególnym gościem tej wyjątkowej uroczystości był bp Roman Andrzejewski z diecezji włocławskiej, który wygłosił wykład na temat zadań, które stoją przed kapitułą. W złotym jubileuszu Kapituły udział wzięła także siostrzana kapituła katedralna diecezji sosnowieckiej oraz kapituły kolegiackie: wieluńska, zawierciańsko-żarecka i radomszczańska.

"Stanowimy jedno święte Prezbiterium. Wszyscy mamy jedną wielką miłość, której na imię święty Kościół częstochowski" - powiedział, witając wszystkich zebranych, ks. inf. Marian Mikołajczyk, prepozyt Kapituły Bazyliki Archikatedralnej w Częstochowie. Metropolita częstochowski w homilii podkreślił, iż kapituła to instytucja, ale przede wszystkim to konkretni ludzie Kościoła, ludzie Boży, ludzie święci. Kapituła to również wielkie dzieła Boże oraz tajemnica, misterium wspólnoty kapłańskiej.

Uroczystość była wielkim dziękczynieniem Bogu za historię Kapituły, historię wiary, nadziei i miłości - miłości do Kościoła diecezjalnego. Jednocześnie była ona poleceniem się Bogu na przyszłość, wielkim zawierzeniem. Po zakończeniu uroczystości w bazylice archikatedralnej radość z pięknego jubileuszu przeniosła się do auli redakcji Tygodnika Katolickiego Niedziela, gdzie wszystkich gości obiadem podjął ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli i scholastyk Kapituły.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5. rocznica wizyty Franciszka w Auschwitz-Birkenau

2021-07-29 10:03

[ TEMATY ]

Auschwitz

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zgodnie z wolą Ojca Świętego w niemal zupełnej ciszy przebiegła jego wizyta 29 lipca 2016 r. na terenie b. niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Czas ten był przepełniony modlitwą w milczeniu. Jedyne słowa, jakie Franciszek wyraził w formie wpisu do księgi pamiątkowej, brzmiały: "Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa". Tego samego dnia Franciszek uczestniczył w Drodze Krzyżowej na Błoniach, z udziałem 800 tys. młodych.

Papież przybył do Oświęcimia kilka minut po godz. 9.00. W Oświęcimiu powitał go biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel oraz prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Samochód z Ojcem Świętym przejechał następnie do bramy głównej. Tu Franciszka powitał dyrektor Muzeum Piotr M. A. Cywiński.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Komentując pierwszy raport Komisji ks. Studnicki wyraził jednocześnie "rozczarowanie wprowadzaniem przez przedstawicieli Komisji w błąd opinii publicznej co do zjawiska wykorzystania seksualnego w środowisku duchownym, jak również gotowości i intencji Kościoła katolickiego w Polsce do współpracy z Komisją".

CZYTAJ DALEJ

Wyruszyła 29. piesza pielgrzymka diecezji legnickiej na Jasną Górę

2021-07-29 12:38

ks. Waldemar Wesołowski

- Wyruszacie dzisiaj jako posłańcy diecezji legnickiej, by zanieść przed cudowny wizerunek Maryi modlitwę za nasz Kościół, za rodziny i wspólnoty – powiedział do pielgrzymów nowy biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

Podczas spotkania w katedrze Biskup legnicki podkreślił też, że pielgrzymka to czas błogosławiony, szczególny czas łaski udzielanej przez Boga. – Nawiedzanie miejsc świętych skłania do odnowy serc, do pomyślenia o życiu jako pielgrzymowaniu do zbawienia wiecznego – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję