Reklama

Refleksje na temat XII Zlotu KSM Archidiecezji Przemyskiej

Niedziela przemyska 42/2005

Z Agnieszką Michalską, prezesem Zarządu Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej, rozmawia Łukasz Dąbek

Łukasz Dąbek: - Jednym z ważniejszych wydarzeń, które na stałe wpisały się w kalendarz spotkań Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej jest Zlot. Kiedy i gdzie odbywa się ta impreza oraz co odróżnia ją od innych spotkań?

Agnieszka Michalska: - Zlot Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej jest wydarzeniem wakacyjnym. W drugiej połowie sierpnia młodzież z różnych zakątków naszej diecezji przyjeżdża do swojego Ośrodka, by te ostatnie dni wakacji spędzić na poznawaniu siebie, drugiego człowieka, a przede wszystkim Boga. Jest to możliwe poprzez uczestnictwo w Eucharystiach, spotkaniach modlitewnych, zawodach sportowych, różnego rodzaju konkursach, pogodnych wieczorach czy koncertach. Ta różnorodność spotkań jest jednym z elementów, jakie odróżniają Zlot od innych zjazdów. Druga różnica, to adresaci, do których kierujemy zaproszenie. Bowiem to wakacyjne spotkanie adresowane jest do wszystkich KSM-owiczów, jak i sympatyków KSM, bez względu na staż w Stowarzyszeniu, pełnione funkcje czy zaangażowanie.

- Zlot jest spotkaniem, w którym udział bierze duża liczba uczestników. Kto układa program Zlotu oraz jak wyglądają przygotowania do niego?

- Przygotowania do Zlotu rozpoczynają się dość wcześnie a mianowicie już w styczniu. Najpierw Zarząd Diecezjalny wraz z księdzem asystentem ustala datę a następnie przygotowuje program Zlotu, uwzględniając propozycje i sugestie przedstawione przez prezesów na Zjazdach Diecezjalnych. Gdy już program Zlotu jest gotowy, następuje podział obowiązków, jakie spoczywają na poszczególnych oddziałach parafialnych i członkach Zarządu Diecezjalnego, m.in. przygotowanie transparentów, śpiewników czy identyfikatorów, utrzymanie porządku w Ośrodku oraz oprawa codziennej Eucharystii poprzez wyznaczenie osób odpwiedzialnych za konkretne elementy liturgii. Swoją pomocą wspierają nas również klerycy z przemyskiego Seminarium Duchownego.

- Jakie hasło przyświecało XII Zlotowi?

- Przybyliśmy oddać Mu pokłon - przecież nie mogło być inaczej. To hasło tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, jakie miały miejsce w Kolonii w dniach 11-21 sierpnia br. Zbieżność dat nie jest tu również przypadkowa. Nie wszystkim było dane wyjechać do Kolonii, więc pragnęliśmy przenieść tę Kolonię do nas - do Ośrodka „Nadzieja” - na dubiecką ziemię. I to tu przybyliśmy, by „oddać Mu pokłon”, ale też by uczyć się oddawać Chrystusowi pokłon każdego dnia.

- Każdy Zlot charakteryzuje się czymś innym. W zeszłym roku przeżywaliśmy zawierzenie Matce Bożej całego naszego Stowarzyszenia, czego wizualnym znakiem było wmurowanie i poświęcenie figury Matki Bożej przy Ośrodku „Nadzieja”. Czym szczególnym charakteryzował się XII Zlot?

- Każdy Zlot jest szczególny i charakteryzuje się czymś innym. Tak jak w Kolonii centralnym punktem była Eucharystia pod przewodnictwem Papieża Benedykta XVI, do której młodzi przygotowywali się przez każdy kolejny dzień spotkania, tak też i u nas punktem centralnym Zlotu była konsekracja ołtarza w kaplicy pw. św. Stanisława Kostki przy Ośrodku „Nadzieja”, do której młodzież przygotowywała się każdego dnia Zlotu. Konsekracji dokonał bp Adam Szal podczas Eucharystii, która zgromadziła wielu kapłanów, jak i członków naszego Stowarzyszenia - zarówno tych byłych i tych obecnych. Było to wydarzenie, które na kartach historii KSM AP wpisało się złotymi literami.

- A co z tymi, którzy przyjechali na Wybrzeże nastawieni na rozrywkę czy aktywny wypoczynek? Czy Zarząd Diecezjalny pomyślał również o nich?

- Ze względu na charakter Zlotu myślę, że tacy uczestnicy powinni być również usatysfakcjonowani. Podczas Zlotu nie zabrakło rozgrywek sportowych; każdy mógł spróbować swoich sił podczas gry w piłkę nożną, siatkową czy bilarda. Ci, którzy lubią muzykę bawili się świetnie na koncercie zespołu „Kanaan” z Przemyśla, który to uświetnił nam jeden z wieczorów. Wyruszyliśmy też na całodniowy rajd szlakiem XI Karpackiej Dywizji Piechoty z Wybrzeża do Krzywczy. Jak widać, każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

- Ile osób wzięło udział w tegorocznym Zlocie?

- Tegoroczny Zlot zgromadził 130 uczestników. W jednym ze Zlotów uczestniczyło 400 osób, więc oczywiście stosunkowo jest to niewiele. Ale z kolei cieszy fakt, że ci, którzy przyjechali, mieli świadomość, co robią na Zlocie. Trudno było spotkać się z negatywną postawą czy zachowaniem wśród uczestników. Czasem bardziej można polegać na siedmiu pewnych niż na siedemdziesięciu siedmiu niepewnych. Wierzę, że ten czas wszyscy umieliśmy dobrze wykorzystać i będzie on owocował przez kolejne lata pracy w KSM.

- Na jednym z forów internetowych przeczytałem: „Po co komu takie spotkania, zjazdy czy zloty? Nie lepiej by było gdyby każdy z tych młodych ludzi popracował choć jeden dzień w hospicjum czy w domu dziecka zamiast marnować czas na wyjazdy?”...

- Pomagać innym jest pięknie i szlachetnie. Do dzielenia się miłością z bliźnim wzywa nas Chrystus. Ale czy człowiek sam da temu radę, jeśli wpierw nie zanurzy się bez reszty w Bogu? Dlatego myślę, że najpierw sami musimy się tej miłości uczyć, a gdzie to czynić jeśli nie na modlitwie, rozważaniu Słowa Bożego, przebywaniu z rówieśnikami w różnych sytuacjach, a przede wszystkim uczestnictwie w Eucharystii, a przecież Zlot jest takim czasem, który pokrzepia nas, dodaje nam siły do dzielenia się tą miłością z drugim, często nieznanym nam człowiekiem.
Jeśli będziemy silni Bogiem, wtedy nasza pomoc drugiemu człowiekowi będzie właściwa i będzie sprawiać radość jednej i drugiej stronie.

- Dziękuję za rozmowę.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej
Wybrzeże 35 A,
37-750 Dubiecko
tel. (0-16) 651-22-81
Asystent kościelny - ks. Marek Blecharczyk
prezes - Agnieszka Michalska
„Pelikan” redagowany jest przez Zarząd Diecezjalny KSM AP odpowiedzialny - Łukasz Dąbek
www.nadzieja-wybrzeze.opoka.net.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziękczynienie za Jana Pawła II i modlitwa o cud uzdrowienia dla świata

2020-04-01 11:42

TV.Niedziela.pl

Dziękczynienie za Jana Pawła II, modlitwa, w dzień i w nocy, przez wstawiennictwo świętego o cud uzdrowienia dla świata i czekająca na pielgrzymów wystawa o jego życiu i papieskiej posłudze - te m.in. elementy złożą się na jasnogórskie obchody 15. rocznicy śmierci papieża z Polski.

Transmisja uroczystości na żywo na portalu niedziela.pl we czwartek 2 kwietnia od godz. 21:00:

Świadek życia św. Jana Pawła II, kard. Stanisław Dziwisz, w przypadające w tym roku także stulecie urodzin papieża z Polski podarował Jasnej Górze wystawę fotograficzną „Totus Tuus Maryjo!”. Została ona umieszczona już wcześniej na jasnogórskich wałach a jej inauguracja miała odbyć się 2 kwietnia i choć na razie ekspozycji nie można oglądać, to będzie ona czekać na pielgrzymów do października. Autorami ponad pięćdziesięciu zdjęć, przedstawionych na dużych planszach, są m.in. Arturo Marii, papieski fotograf, oraz Grzegorz Gałązka, fotograf akredytowany w Watykanie. Ekspozycja ukazuje wybrane fragmenty z życia Karola Wojtyły, od narodzin w Wadowicach 18 V 1920 r., aż po dzień jego odejścia do Domu Ojca. Są na niej zdjęcia m.in. młodego Karola na nartach, modlącego się papieża przed Najświętszym Sakramentem. Na zdjęciach zobaczyć można jego spotkanie z Matką Teresą z Kalkuty, zamach na placu św. Piotra, pocałunek polskiej ziemi, zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu, modlitwa przed grobem ks. Jerzego Popiełuszki, spotkanie z góralami, czy dzień jego pogrzebu.

Zdaniem Zbigniewa Gretki, prezesa Stowarzyszenia Autorów Polskich i kustosza papieskiej wystawy, jest ona „zadumaniem i wdzięcznością chrześcijan nad pokornym życiem Wielkiego Apostoła Miłosierdzia i Duchowego Przewodnika Wiernych - Patrona Polski i świata”.

Ekspozycja dotarła na Jasną Górę już wcześniej, celowo była zaplanowana na Wielki Post i ustawiona na Wałach, gdzie znajdują się stacje drogi krzyżowej, by przypomnieć o wielkim zawierzeniu św. Jana Pawła II Jasnogórskiej Matce i jego „Totus Tuus”.

Patronat nad wystawą objęli: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita senior arch. krakowskiej oraz abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Mecenasem wystawy z okazji 100-lecia urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II jest Tauron.

Ekspozycję oglądali już mieszkańcy Śląska, w tym górnicy na kopalniach, chorzy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, a także wierni wielu polskich diecezji (tarnowskiej, łódzkiej, radomskiej, włocławskiej, toruńskiej, łomżyńskiej, warszawskiej, szczecińsko-kamieńskiej, katowickiej, gliwickiej). Zwiedzający wpisywali się do Pamiątkowych Ksiąg dając świadectwo miłości i wdzięczności Jezusowi i Matce Najświętszej, Pani Jasnogórskiej, za dar życia umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II, który całe swoje życie poświęcił Bogu w służbie człowiekowi na wszystkich kontynentach. Księgi z wpisami przekazane zostały do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Jutro, w rocznicę śmierci Jana Pawła II na Jasnej Górze trwać będzie szczególna modlitwa dziękczynna za największego z pielgrzymów. Przez jego wstawiennictwo zanoszone będą też błagania o ustanie pandemii. W nocy odbędzie się czuwanie transmitowane online z Kaplicy Matki Bożej.

- W 15. rocznicę przejścia św. Jana Pawła II z życia do Życia połączmy się na wspólnej modlitwie, by mogły wybrzmieć słowa jasnogórskiego apelu: „jestem, pamiętam, czuwam” i słowa papieskiego zawierzenia Królowej Polski. W tym szczególnym czasie przed Jej obliczem, jak św. Jan Paweł II chcemy wznosić gorące modlitwy o cud uzdrowienia dla całego świata, o cud zatrzymania pandemii - zachęca o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.

Czuwanie rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o 21.00, potem zaplanowano rozważania „Totus Tuus”, o 21.37, w godzinie przejścia, wspólne odśpiewanie pieśni „Czarna Madonno” potem różaniec z rozważaniami wg. nauczania św. Jana Pawła II, o 22.30 akt zawierzenia Matce Bożej a następnie medytacja ze św. papieżem, adoracja i koronka do Bożego Miłosierdzia. O północy odprawiona zostanie Msza św.

Transmisja online dostępna jest bezpośrednio na portalu niedziela.pl:

CZYTAJ DALEJ

Małopolska oczekuje, że św. Jan Paweł II wkrótce zostanie patronem regionu

2020-04-03 13:34

Archiwum „Aspektów”

– Czekamy na decyzję administracji watykańskiej, w nadziei, że będzie ona pozytywna – mówi Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski przypominając w dniu 15. rocznicy śmierci papieża Polaka oczekiwanie, że św. Jan Paweł II wkrótce zostanie patronem regionu.

W maju ubiegłego roku Sejmik Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie ustanowienia papieża Jana Pawła II patronem Małopolski. – Uzyskaliśmy już pozytywną opinię abp. Marka Jędraszewskiego oraz Konferencji Episkopatu Polski. W tej chwili czekamy na decyzję administracji watykańskiej, w nadziei, że będzie ona pozytywna – mówi Marszałek Województwa Małopolskiego.

Witold Kozłowski przypomina, że Karol Wojtyła z Małopolską jest związany przez swoje rodzinne Wadowice, ukochany Kraków czy wiele innych miejsc bliskich jego sercu w całym regionie. Okazją do wspomnień jest 15. rocznica śmierci świętego Małopolanina

– 15 lat temu Polska zatrzymała się na moment, wszyscy byliśmy skoncentrowani na oddaniu hołdu wielkiemu Polakowi. To ważne, abyśmy i teraz – w tym szczególnym czasie – nie zapominali o nauczaniu papieża Polaka, o jego wielkim duchowym dziedzictwie – podkreśla Witold Kozłowski. – Ten rok to również wielkie zobowiązanie, byśmy umieli wykorzystać depozyt jego wiary i osobowości dla budowania lepszego jutra, bowiem już niedługo będziemy przeżywać 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II – dodaje marszałek.

– Przeżył życie nie marnując ani chwili. Wypełnił je myślą, słowem i czynem. Trudno jest napisać biografię człowieka, którego dokonaniami można obdzielić tak wiele osób. Wielki człowiek, Małopolanin, Piotr naszych czasów, autorytet moralny dla ludzi różnych wyznań, kultur i pokoleń – wspomina marszałek Witold Kozłowski.

Samorząd województwa małopolskiego od lat wspólnie z Archidiecezją Krakowską oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, a w 2009 r. powołał Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jako samorządową instytucję kultury.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję