Reklama

Srebrny jubileusz bieszczadzkiej „Solidarności”

17 września br. 25-lecie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” obchodziła ziemia bieszczadzka.

Niedziela przemyska 42/2005

W intencji „Solidarności”, za osoby już nieżyjące, jak i nadal zaangażowane w jej sprawy, Mszę św. koncelebrowaną w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Ustrzykach Dolnych odprawił bp Adam Szal. Swoje rozważania rozpoczął od nawiązania do przeczytanej Ewangelii św. Jana Apostoła o Dobrym Pasterzu (J 10), który gotów jest poświęcić swoje życia dla swoich owiec. W kazaniu bp A. Szal wskazał również na potrzebę odbudowy sumień w świetle przykazań Boga. - Dzisiaj, podczas tej uroczystości, pytamy się, jakie jest to sumienie narodu, nas, Polaków. Dwadzieścia pięć lat temu pojawił się znak, że trzeba zadbać o sumienie. Ten miniony okres to sposobność spojrzenia na własne sumienie w świetle Bożych przykazań. Nie czekajmy na jakiś zryw narodowy, lecz zacznijmy od samych siebie. Trzeba dbać o piękne sumienie naszych serc, mieszkańców tej ziemi. Niech w dążeniu do tego celu dopomoże nam Maryja - mówił bp Adam.
Na zakończenie Eucharystii bp Szal poświęcił tablicę upamiętniającą 25 lat „Solidarności”. Widnieją na niej słowa nawiązujące do Psalmu 29: „Pan da siłę swojemu ludowi. Pan da swojemu ludowi błogosławieństwo pokoju” (Ps 29, 11). Tablicę, którą ufundowało m.in. lokalne społeczeństwo, wykupując cegiełki, odsłonił Tomasz Winnicki, działacz solidarnościowy w latach 80.
Dalsza część uroczystości odbyła się w dolnym kościele. W krótkiej modlitwie polecano Bogu tych, którzy już odeszli po nagrodę do Pana, a za życia angażowali się w ruchu solidarnościowym, jak i trudzili się przy budowie świątyni. Następnie z okazji 25-lecia „Solidarności” przyznano odznaczenie zmarłemu niedawno Janowi Pleskaczowi (o przyznaniu odznaczenia śp. J. Pleskacz dowiedział się parę godzin przed śmiercią) oraz Kazimierzowi Kołodzińskiemu, byłemu nauczycielowi obecnego Zespołu Szkół Licealnych, który za swoją działalność na czele „Solidarności” nauczycielskiej został karnie przeniesiony do pracy w ówczesnej Szkole Podstawowej nr 2, okupił to chorobą i przeszedł na rentę. K. Kołodziński otrzymał również Złotą Odznakę, przyznaną przez Sekcję Krajową Pracowników Oświaty NZZZ „Solidarność”. W jego imieniu odznakę odebrała żona, Maria.
Z kolei młodzież z Zespołu Szkół Licealnych w montażu poetycko-muzycznym (przygotowanym przez Marka Andrucha, nauczyciela historii w ZSL), ubogaconym fragmentami filmów archiwalnych, przypomniała najważniejsze wydarzenia narodu po II wojnie światowej, poczynając od zrywów patriotycznych (październik 1956, marzec 1968, grudzień 1970, czerwiec 1976), krwawo tłumionych przez ówczesną władzę, poprzez wybór kard. Karola Wojtyły na papieża, stan wojenny w 1981 r., aż po wolne wybory w 1989 r. Nie mogło zabraknąć nawiązania do bardzo bliskich nam wydarzeń z 2 kwietnia br., kiedy Ojciec Święty odszedł po nagrodę do Pana. Jakże przejmująco brzmią jego słowa, wypowiedziane 10 czerwca 1979 r. na krakowskich Błoniach: „[...] I dlatego, zanim stąd odejdę, poproszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością, taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili, nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”. Refleksyjnie, a zarazem z nadzieją na lepsze zabrzmiała pieśń Mury Jacka Kaczmarskiego (nieoficjalny hymn „Solidarności”) w wykonaniu Dawida Andrucha.
W tym samym dniu można było obejrzeć wystawę pn. Solidarność 1980-1989. Uroczystości zakończyły okolicznościowe prelekcje, wygłoszone przez dr. Dariusza Iwaneczko z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie i Arkadiusza Lupę, dyrektora ZSL w Ustrzykach Dolnych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa praktyki pierwszych piątków miesiąca

2020-04-02 12:13

[ TEMATY ]

spowiedź

Bożena Sztajner/Niedziela

Jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc – czytamy w komunikacie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu nt. praktyki pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca w okresie epidemii.

Komisja zwraca uwagę na to, że w okresie epidemii dostęp do sakramentów spowiedzi i komunii świętej jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. „Z tego względu rodzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków miesiąca oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu wiernych podejmuje. Obie praktyki dla zachowania duchowych owoców zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie” – czytamy w komunikacie Komisji, podpisanym przez jej przewodniczącego bp. Adama Bałabucha.

Posługując się ogólnymi zasadami prawa kościelnego oraz dokumentami dotyczącymi sytuacji analogicznych Komisja Episkopatu przypomina kilka zasad. Po pierwsze: „prawo kościelne czysto pozytywne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie”, a obecne ograniczenia w stanie epidemii są taką przeszkodą. Po drugie: „w analogicznej sytuacji opisanej przez prawo kościelne nie przerywa się ciągłości owoców duchowych pobożnej praktyki pod warunkiem dokończenia jej zaraz, gdy będzie to możliwe”.

W związku z tym Komisja Episkopatu podkreśla: „Jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc”.

„Zaleca się jednakże celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek / sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia), a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać (por. Katechizm Kościoła Katolickiego 1452)” – czytamy w komunikacie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP

Publikujemy pełną treść komunikatu:

KOMUNIKAT

Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

Praktyka pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca

w okresie epidemii

W okresie epidemii dostęp do sakramentalnej spowiedzi i sakramentalnej Komunii jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. Z tego względu rodzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków miesiąca oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu wiernych podejmuje. Obie praktyki dla zachowania duchowych owoców zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie.

Posługując się ogólnymi zasadami prawa kościelnego oraz dokumentami dotyczącymi sytuacji analogicznych należy stwierdzić, że:

- prawo kościelne czysto pozytywne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Odpowiedzi na zapytania odnośnie do obowiązku sprawowania Liturgii Godzin, 15.11.2000, Prot. Nr 2330/00/LL, (tekst łaciński "Notitiae" 37 (2001) 190-194).

- w analogicznej sytuacji opisanej przez prawo kościelne nie przerywa się ciągłości owoców duchowych pobożnej praktyki pod warunkiem dokończenia jej zaraz, gdy będzie to możliwe (Święta Kongregacja Soboru, "Tricenario Gregoriano". Deklaracja o ciągłości celebracji trzydziestu Mszy Gregoriańskich, 24.02.1967 (AAS 59 (1967), s. 229-230.])

- dlatego jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc;

- zaleca się jednakże celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek / sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia) (por. Breviarium Fidei (2002), nr 296), a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać (por. Katechizm Kościoła Katolickiego 1452).

Bp Adam Bałabuch

Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego

i Dyscypliny Sakramentów KEP

Świdnica, 2 kwietnia 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Weź udział w Drodze Krzyżowej online! Lista transmisji z małopolskich kościołów

2020-04-03 10:32

Dzięki nowoczesnym technologiom możemy wspólnie rozważać mękę i śmierć naszego Pana. Poniżej publikujemy listę Dróg Krzyżowych transmitowanych w Internecie.

Kolegiata św. Anny w Krakowie

piątek, godz. 18.45, LINK

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

piątek, godz. 16 w bazylice, LINK

piątek, godz. 19 w kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny, LINK

Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim

piątek, godz. 18.30, LINK

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

od poniedziałku do soboty, po Mszy Świętej o godz. 17, LINK 

niedziela, po Mszy Świętej o godz. 13, LINK

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu

piątek, godz. 17.30, 18.30, 20, LINK

niedziela, po Mszy Świętej o godz. 11, LINK


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję