Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: przykazanie miłości bliźniego winno być praktykowane w codzienności, nie dla teatru

[ TEMATY ]

Częstochowa

biskup

abp Wacław Depo

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

Abp W. Depo podczas Mszy św. w Wielki Czwartek

Abp W. Depo podczas Mszy św. w Wielki Czwartek

Chciałbym abyśmy mogli obecnie przeżyć takie doświadczenie wiary, że to Chrystus dotyka nas bardzo osobiście i czyni nas radosnymi świadkami Jego obecności i działania w świecie - mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który wieczorem 28 marca przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg w kościele akademickim św. Ireneusza w Częstochowie.

Na początku homilii abp Depo przywołał obraz ze świadectwa ks. prałata Konrada Krajewskiego, ceremoniarza papieskiego bł. Jana Pawła II, Benedykta XVI i obecnie Franciszka, z procesji Bożego Ciała w Rzymie - Kiedy Jan Paweł II na ulicach Rzymu prowadził procesję Bożego Ciała, już wtedy nie miał zbyt wiele fizycznych, ludzkich sił, dlatego przejeżdżał na platformie, na której ustawiono Najświętszy Sakrament. W pewnym momencie, na pewnym etapie tej Drogi poprosił, żeby mógł przyklęknąć przed Najświętszym Sakramentem. Ksiądz prałat powiedział: „Ojcze może nie w tym miejscu bo samochód jedzie pod górę”, a Papież milcząco się zgodził, ale w kolejnym etapie kroczenia procesyjnego Ojciec Święty znów wyraził swoją wolę. Ksiądz prałat widząc jego słabość powiedział: „Może jeszcze też nie w tym momencie”, a wtedy Papież uderzył ręką w krzesło i powiedział: On tutaj jest! I przyklęknął, już sam.- mówił abp Depo.

„To świadectwo jest bardzo wymowne, bo niezależnie od miejsca, ludzkich sił i naszej kondycji winna nas przenikać ta świadomość, że On jest z nami po wszystkie dni aż do skończenia świata.”- kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski nawiązując do gestu umycia nóg podkreślił, że „ten rytuał ma nam przypomnieć również teraz i tutaj, że to konkretne przykazanie miłości bliźniego, jak każde inne przykazanie, winno być praktykowane w codzienności, nie dla teatru.”- Chrystus pokazał nam również, że miłość miłosierna nie jest tylko słowem, które zbyt łatwo wypowiadamy. Nie jest tylko sentymentalnym współczuciem, lecz słowem, które winno nas pobudzić do konkretnego działania na rzecz znajdujących się w potrzebie.- podkreślił metropolita częstochowski.

Reklama

„Dzisiaj tak odczytujemy obecność Ojca Świętego Franciszka w więzieniu dla nieletnich przestępców. Kiedy on, Najwyższy Pasterz, będzie umywał im nogi po to, aby powiedzieć, że mogą zacząć od nowa, ale z Chrystusem. Bo poza Chrystusem nigdy nie będzie przemiany.”- kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „nie wolno nam się stać właścicielami Prawdy o Bogu, o Jego istnieniu i obecności w świecie.” - Nie możemy się przyzwyczaić do tej Prawdy, że On jest. Musimy ją ciągle zdobywać na nowo. Tak jak On każdego dnia zdobywa nas na nowo Bogu poprzez ofiarę z siebie na ołtarzach świata.- mówił abp Depo.

2013-03-29 11:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybory do Rady Kapłańskiej i na dziekanów regionów

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

rada kapłańska

dziekani

ks. Grzegorz Borowik

Przełom listopada i grudnia 2020 r. to szczególny czas dla księży naszej archidiecezji. W tych dniach odbyły się wybory do Rady Kapłańskiej i na dziekanów regionów.

22 grudnia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, wraz z bp. Andrzejem Przybylskim, wręczyli dekrety dziekanom regionów.

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek powrócił do Rzymu z Afryki

2023-02-05 17:26

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek powrócił w niedzielę do Rzymu z Afryki. W czasie swej 40. zagranicznej pielgrzymki, która trwała sześć dni, odwiedził Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy, dwa kraje zmagające się ze zbrojną przemocą i ubóstwem.

Samolot z papieżem wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję