Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: przykazanie miłości bliźniego winno być praktykowane w codzienności, nie dla teatru

[ TEMATY ]

Częstochowa

biskup

abp Wacław Depo

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

Abp W. Depo podczas Mszy św. w Wielki Czwartek

Abp W. Depo podczas Mszy św. w Wielki Czwartek

Chciałbym abyśmy mogli obecnie przeżyć takie doświadczenie wiary, że to Chrystus dotyka nas bardzo osobiście i czyni nas radosnymi świadkami Jego obecności i działania w świecie - mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który wieczorem 28 marca przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg w kościele akademickim św. Ireneusza w Częstochowie.

Na początku homilii abp Depo przywołał obraz ze świadectwa ks. prałata Konrada Krajewskiego, ceremoniarza papieskiego bł. Jana Pawła II, Benedykta XVI i obecnie Franciszka, z procesji Bożego Ciała w Rzymie - Kiedy Jan Paweł II na ulicach Rzymu prowadził procesję Bożego Ciała, już wtedy nie miał zbyt wiele fizycznych, ludzkich sił, dlatego przejeżdżał na platformie, na której ustawiono Najświętszy Sakrament. W pewnym momencie, na pewnym etapie tej Drogi poprosił, żeby mógł przyklęknąć przed Najświętszym Sakramentem. Ksiądz prałat powiedział: „Ojcze może nie w tym miejscu bo samochód jedzie pod górę”, a Papież milcząco się zgodził, ale w kolejnym etapie kroczenia procesyjnego Ojciec Święty znów wyraził swoją wolę. Ksiądz prałat widząc jego słabość powiedział: „Może jeszcze też nie w tym momencie”, a wtedy Papież uderzył ręką w krzesło i powiedział: On tutaj jest! I przyklęknął, już sam.- mówił abp Depo.

„To świadectwo jest bardzo wymowne, bo niezależnie od miejsca, ludzkich sił i naszej kondycji winna nas przenikać ta świadomość, że On jest z nami po wszystkie dni aż do skończenia świata.”- kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski nawiązując do gestu umycia nóg podkreślił, że „ten rytuał ma nam przypomnieć również teraz i tutaj, że to konkretne przykazanie miłości bliźniego, jak każde inne przykazanie, winno być praktykowane w codzienności, nie dla teatru.”- Chrystus pokazał nam również, że miłość miłosierna nie jest tylko słowem, które zbyt łatwo wypowiadamy. Nie jest tylko sentymentalnym współczuciem, lecz słowem, które winno nas pobudzić do konkretnego działania na rzecz znajdujących się w potrzebie.- podkreślił metropolita częstochowski.

Reklama

„Dzisiaj tak odczytujemy obecność Ojca Świętego Franciszka w więzieniu dla nieletnich przestępców. Kiedy on, Najwyższy Pasterz, będzie umywał im nogi po to, aby powiedzieć, że mogą zacząć od nowa, ale z Chrystusem. Bo poza Chrystusem nigdy nie będzie przemiany.”- kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „nie wolno nam się stać właścicielami Prawdy o Bogu, o Jego istnieniu i obecności w świecie.” - Nie możemy się przyzwyczaić do tej Prawdy, że On jest. Musimy ją ciągle zdobywać na nowo. Tak jak On każdego dnia zdobywa nas na nowo Bogu poprzez ofiarę z siebie na ołtarzach świata.- mówił abp Depo.

2013-03-29 11:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Trzeba przyklęknąć, aby dostrzec prostotę i bliskość Boga

– Trzeba się pochylić, trzeba przyklęknąć, aby dostrzec prostotę i bliskość Boga, który stając się człowiekiem, stał się chlebem żywym – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył Pasterce w intencji wiernych archidiecezji.

Mszę św. koncelebrowali: ks. Włodzimierz Kowalik – proboszcz parafii archikatedralnej, ks. Stanisław Gębka – jej były wieloletni proboszcz, misjonarz miłosierdzia, oraz ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Depo.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję