Reklama

Serwis Duszpasterstwa Młodych

Spotkanie formacyjne KSM.

W dniach 9-11 listopada br. w Domu Rekolekcyjnym "Święta Puszcza" odbyło się spotkanie formacyjno-szkoleniowe liderów z oddziałów parafialnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W spotkaniu wzięło udział 48 reprezentantów wspólnot parafialnych. Szkolenie poprowadził ks. Marek Bator, diecezjalny asystent KSM. Większość czasu młodzi poświęcili na wspólną modlitwę i słuchanie Słowa Bożego. Szereg punktów programu dotyczyło zaangażowania młodych w życie parafii. Młodzież omówiła również kalendarium pracy formacyjnej w stowarzyszeniu na cały rok. Rozważano także o organizacji VIII Forum Młodych Archidiecezji Częstochowskiej i Pielgrzymce Młodych do Archikatedry w Uroczystość Chrystusa Króla.

Zeszliśmy na Dziady.

10 listopada br. w kawiarence katolickiej "Emaus" przy al. Wolności 4 odbył się niecodzienny spektakl teatralny, zatytułowany Zeszliśmy na Dziady. W niekonwencjonalny sposób młodzi artyści przedstawili dwa światy: świat zanikających wartości i świat konsumpcji i płytkiej rozrywki. W spektaklu połączono utwory Mickiewicza, ks. Twardowskiego i Norwida ze współczesnymi tekstami kabaretowymi Adama Worwąga, studenta z Częstochowy. Symbolem zaniku wartości we współczesnej kulturze młodzieżowej była trumna ustawiona na scenie, do której młodzi wkładali na znak "śmierci" takie wartości, jak: ojcowizna, mądrość, miłość, mowa ojczysta, wiara. Po spektaklu odbyła się bardzo interesująca dyskusja na temat kultury.

Patriotyczne czuwanie.

Reklama

Podczas tradycyjnego czuwania na Jasnej Górze w nocy z 11 na 12 listopada br. grupa młodych i chór z parafii w Żarkach Letnisku przygotowali program modlitewny o charakterze patriotycznym. Młodzi z Żarek połączyli modlitwę za Ojczyznę z rozważaniem Dekalogu. Podczas Różańca modlili się za wszystkich poległych w obronie Ojczyzny. W pracach nad programem czuwania uczestniczył również ks. Rafał Panek, prefekt tamtejszej parafii. Z radością należy zauważyć, że w czuwaniu uczestniczy coraz więcej wspólnot młodzieżowych.

Filozofie wschodnie na częstochowskich uczelniach.

Z niepokojem obserwuje się, jak niebezpieczne - i często stojące w sprzeczności z prawdami wiary chrześcijańskiej - filozofie wschodnie są włączane do zajęć i programów nauczania w częstochowskich uczelniach. Coraz częstszą praktyką stają się zajęcia z jogi, które są oficjalnymi punktami programu w ramach zajęć wychowania fizycznego. Studenci pedagogiki na częstochowskiej WSP, w obowiązkowym programie podanym przez wykładowcę przedmiotu teoria wychowania i współczesne problemy wychowania, muszą nauczyć się m.in. metody "Doskonalenia umysłu" Jose Silvy. Metoda ta wielokrotnie była krytykowana przez środowiska chrześcijańskie. Według opinii bp. Zygmunta Pawłowicza, metoda Silvy to "technika manipulacji psychicznej, czyli rodzaj techniki oddziaływającej na podświadomość, mającej doprowadzić do kontroli nad poziomami mózgu. Te psychotechniki mają wytworzyć przekonanie o pewnej wszechmocy mózgu, przypisując mu nieograniczone możliwości".

Kończą się zapisy na Taizé.

W dwóch działających na terenie archidiecezji częstochowskiej Punktach Przygotowań kończą się już zapisy na Europejskie Spotkania Młodych w Budapeszcie. Do końca listopada należy przesłać kompletne listy uczestników. Przypomnijmy, że w diecezji działają dwa punkty przygotowań: w Zawierciu (parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła) i w Częstochowie w Duszpasterstwie Akademickim "Emaus" (przy kościele św. Wojciecha). Wyjazd do Budapesztu ma charakter religijny i jest spotkaniem ekumenicznym głównie młodzieży chrześcijańskiej.

Rozpoczyna się Adwent.

2 grudnia rozpoczyna się Adwent, czas, w którym powstrzymujemy się od hucznych zabaw i imprez po to, aby dobrze przygotować się do świąt Bożego Narodzenia. Wiele wspólnot młodzieżowych włącza się w Msze św. zwane w Adwencie Roratami. Młodzi przygotowują również specjalne spotkania dla rówieśników w ramach rekolekcji adwentowych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

[ TEMATY ]

Msza św.

TVP

transmisja

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Godziny transmisji Mszy oraz programu religijnego Jedynki nie ulegną zmianie. Dzięki przeniesieniu programów do TVP2 widzowie będą mogli uczestniczyć w cotygodniowych transmisjach mszy świętych o tych samych porach.

CZYTAJ DALEJ

Uszczęśliwieni duchem wiary

2021-07-24 10:58

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymi właśnie zakończyli nabożeństwo drogi krzyżowej

Pielgrzymi właśnie zakończyli nabożeństwo drogi krzyżowej

Grupa wiernych z Jordanowa Śląskiego i okolic udała się na pielgrzymkę do Lichenia i Kalisza.

W czasie tej autokarowej pielgrzymki nie zabrakło akcentów modlitewnych, które miały na celu pobudzać ducha wiary i wspólnotowości;

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję