Reklama

Z patronem spraw trudnych

28 października br., w dzień odpustu ku czci św. Judy Tadeusza, bp Kazimierz Górny, w obecności 30 kapłanów i licznie zgromadzonych wiernych, konsekrował ołtarz i kościół.

Uroczystość ta zbiegła się z jubileuszem 25-lecia istnienia parafii.

Pierwszym, który pomyślał o nowym ośrodku duszpasterskim na budującym się osiedlu Kmity był ówczesny bp Jgnacy Tokarczuk. Jego myśl podjął proboszcz parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie - ks. Józef Sondej, a potem wydelegowany do tego zadania został ks. Stanisław Tomkowicz.

W latach 70. ubiegłego stulecia panował w Polsce ustrój komunistyczny. Bóg, religia, Kościół były mocno atakowane przez rządzących. W Rzeszowie powstawały nowe osiedla, ale bez prawnej możliwości budowy kościołów. Na tymczasowe miejsce sprawowania kultu bp Tadeusz Błaszkiewicz poświęcił budynek gospodarczy 5 września 1976 r.

Dla nas, którzy w 1977 i 1978 r. wprowadzaliśmy się do nowych mieszkań, szczęśliwie się stało, że na osiedlu czekał na nas kapłan w małej kaplicy z ołtarzem i tabernakulum. Jednak zgromadzenia modlących się, wszelkie remonty i adaptacja pomieszczeń były według ówczesnych władz nielegalne. Nastąpiła siłowa interwencja urzędu bezpieczeństwa i milicji. Mimo zakazów dobudowano do kaplicy sale katechetyczne, zakrystię i zadaszenie.

Przez kilka lat staraliśmy się o przydzielenie działki i pozwolenie na budowę kościoła. Dopiero w 1982 r. władze przydzieliły działkę, a w 1984 r. otrzymaliśmy pozwolenie na budowę i zaraz też rozpoczęto pracę.

Cały zespół architektoniczny: kościół dwupoziomowy, plebanię, dom zakonny i przedszkole zaprojektował Andrzej Piątek, obliczenia konstrukcyjne opracował Marian Dwornikowski, a kierownikiem budowy był Józef Śnieżek.

Wielki kapitał w postaci modlitwy ulokowany w Sercu Bożym, został uruchomiony. Bóg go pobłogosławił i stokrotnie pomnożył. W centrum osiedla wyrósł najpiękniejszy dom - świątynia Pańska.

W 1990 r. pożegnaliśmy tymczasową kaplicę. Z Jezusem Eucharystycznym przeszliśmy do dolnego kościoła, który poświęcił abp Ignacy Tokarczuk. W 1991r. bp Edward Białogłowski poświęcił 3 dzwony i dzwonnicę, a w 1992 r., w pierwszym roku istnienia diecezji rzeszowskiej, Biskup Rzeszowski poświęcił kościół główny.

Po kilku latach pracy przy wystroju kościoła nadszedł czas konsekracji - piękna i wzruszająca liturgia. Mury świątyni i wierni zostali zroszeni wodą święconą, ołtarz i 4 miejsca na ścianach ze znakiem krzyża (zacheuszki) zostały namaszczone olejem Krzyżma świętego, świątynia napełniła się dymem i wonią kadzidła. Ksiądz Biskup w słowie Bożym wezwał nas do życia w świętości na miarę potrzeb naszych czasów. Młodzież zobowiązała się, że podejmie dalszą troskę o kościół i będzie napełniać go modlitwą.

Jubileusz 25-lecia parafii jest też szczególnym jubileuszem naszego proboszcza, prał. Stanisława Tomkowicza. Czcigodnemu Księdzu z okazji 25-lecia pracy duszpasterskiej, budowniczemu kościoła i parafii, wyrażamy wdzięczność za ojcowskie serce i postawę dobrego pasterza.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Medal Niepodległości dla o. Józefa Łągwy SJ

2021-09-26 11:57

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra odznaczył Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi, a także Medalami Stulecia Odzyskania Niepodległości przyznanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, najbardziej zasłużonych społeczników w województwie łódzkim. Medalem 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przyznanym przez Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów został odznaczony o. ppor. Józef Stanisław Łągwa, jezuita z Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję