Reklama

Refleksje chicagowskie

Miejsce, gdzie ochrzczono pierwszego Europejczyka

Kilka kilometrów od miasta Kavala znajdują się ruiny rozbudowanej przez Rzymian osady Filippi. Dzisiaj zwiedzanie tych monumentów wymaga od turystów sporej wyobraźni - kamienie nie obrazują świetności tego miejsca, które powinien odwiedzić każdy Europejczyk. Tak mówi o tym miejscu przewodnik naszej pielgrzymki Kasia Jakielaszek. Tutaj bowiem, podczas swojej drugiej wyprawy misyjnej św. Paweł ochrzcił pierwszego mieszkańca Europy. Tak o tym opowiadają Dzieje Apostolskie.
„Odbiwszy od lądu w Troadzie popłynęliśmy wprost do Samotraki, a następnego dnia do Neapolis, a stąd do Filippi, głównego miasta tej części Macedonii, które jest (rzymską) kolonią. W tym mieście spędziliśmy kilka dni. W szabat wyszliśmy za bramę nad rzekę, gdzie - jak sądziliśmy - było miejsce modlitwy. I usiadłszy rozmawialiśmy z kobietami, które się zeszły. Przysłuchiwała się nam też pewna «bojąca się Boga» kobieta z miasta Tiatyry imieniem Lidia, która sprzedawała purpurę. Pan otworzył jej serce tak że uważnie słuchała słów Pawła. Kiedy została ochrzczona razem ze swym domem, poprosiła nas: «Jeżeli uważacie mnie za wierną Panu - powiedziała - to przyjdźcie do mego domu i zamieszkajcie w nim». I wymogła to na nas” (Dz 16, 11-18).
Nasz przewodnik wyjaśnia, że z portowego miasta Neapolis (dzisiaj Kavala) misjonarze udali się do Filippi, które w tym czasie było rzymskim miastem garnizonowym i najważniejszą osadą prowincji Macedonii. Podążając główną drogą, Via Egnatia, łączącą port z Filippi, Apostoł i jego towarzysze musieli spoglądać również na górskie pasmo Pangeus, w czasach antycznych słynące z kopalni złota.
Współcześnie ruiny Filippi zajmują rozległy obszar, leżący nieopodal drogi łączącej Kavalę z Dramą. Położone około dwóch metrów poniżej pobocza zabytki forum pochodzą z II wieku. Po prawej stronie wznoszą się pozostałości wczesnochrześcijańskiej świątyni - bazyliki, a dalej - antyczny teatr.
Miasto założone zostało w IV wieku przed Chrystusem przez króla macedońskiego Filipa II. Sławę temu miejscu przyniosło dopiero wydarzenie, które przyczyniło się do upadku Imperium Rzymskiego. Pod murami Filippi zabójcy Cezara, Brutus i Kasjusz, spotkali się z legionami dowodzonymi przez Antoniusza i Oktawiusza. Po bitwie mordercy popełnili samobójstwo, a zwycięzcy zajmując miasto, utworzyli tu cieszącą się sporymi przywilejami kolonię rzymską, będącą miniaturą Rzymu. Językiem obowiązującym w Filippi była łacina, prawem, ustawodawstwo rzymskie; nawet inskrypcje na monetach wybite były po łacinie.
Kolonie podobne Filippi zamieszkane były przez dwa rodzaje obywateli rzymskich. Pierwsza grupa to rdzenni Rzymianie, którzy zostali specjalnie oddelegowani na nowe miejsce. Druga warstwa to osoby cieszące się takimi samymi prawami, jakie posiadali Rzymianie z Rzymu, na przykład zwolnienie od biczowania, nietykalność osobista (zakaz aresztowania) z wyjątkiem popełnienia ekstremalnych przestępstw, czy prawo apelacji u cesarza.
Niestety, niewiele wiadomo na temat mieszkającej wówczas w Filippi rdzennej ludności macedońskiej. Również liczba Żydów musiała być skromna, o czym świadczy między innymi fakt, że nie mieli oni stałego miejsca, gdzie mogliby się modlić, lecz musieli wychodzić poza mury miejskie.
Św. Paweł podczas swego pobytu w Filippi wiosną roku 49, udzielił chrztu pierwszemu Europejczykowi, a także założył tu pierwszy chrześcijański kościół naszego kontynentu. Mieszkająca w mieście kobieta imieniem Lidia, która wcześniej uwierzyła w Boga, przyjęła słowa Apostoła i została ochrzczona wraz ze swoim domem.
Niezależnie od tego, iż kobiety nie znajdowały się wśród 12 Apostołów, odgrywały one ważną rolę szczególnie w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. W Salonikach, do których św. Paweł powędrował z Filippi „pokaźna liczba pobożnych Greków i niemało znamienitych kobiet uwierzyło (...) i przyłączyło się do Pawła i Sylasa” (Dz 17, 4). Podobnie jak w Berii: „Wielu też z nich uwierzyło, a także wpływowych Greczynek i niemało mężczyzn” (Dz 17, 12).
Pierwsza nawrócona w Europie osoba, Lidia, pochodziła z Azji Mniejszej, z miasta Tiatyra. Do Filippi przybyła, aby zająć się handlem purpurą. Ponieważ w Dziejach Apostolskich została ona wymieniona z całym domostwem, natomiast nic nie wiadomo o jej mężu, najprawdopodobniej była to wdowa. Stwierdzenie „bojąca się Boga” sugeruje, że Lidia mogła praktykować tę samą religię co Żydzi.
Została ona najprawdopodobniej ochrzczona nad brzegami rzeki Gaggitas, która do dziś przepływa wąskim strumieniem przez znajdujące się nieopodal ruin pola uprawne. Po ceremonii Lidia zaprosiła Apostoła i jego towarzyszy do swego domu i poprosiła, aby z nią zamieszkali. Miał się on znajdować kilkaset metrów od dzisiejszych ruin Filippi; współcześnie istnieje tam wioska o nazwie Lydia. Niektórzy twierdzą, że w miejscu domu Lidii stoi dziś hotel „Lydia”. Jeszcze w czasach rzymskich w pobliżu domostwa wzniesiona została kapliczka, upamiętniająca pierwszy chrzest.

cdn.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję