Reklama

80-lecie diecezji częstochowskiej i VIII Archidiecezjalny Kongres Eucharystyczny

Kongresowy Dzień Młodych

24 października o godz. 18.00 zgromadzeni młodzi parafii częstochowskich przybyli do kościoła pw. św. Zygmunta, aby uczestniczyć w Dniu Młodych zorganizowanym w ramach VIII Archidiecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w Częstochowie i obchodów jubileuszu 80-lecia powstania diecezji częstochowskiej. Hasłem tego dnia były słowa „Eucharystia światłem i życiem”. Młodzi wysłuchali prelekcji ks. Andrzeja Przybylskiego oraz uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Antoni Długosz.

Godzina Jezusa

Przedmiotem prelekcji ks. Andrzej Przybylski uczynił temat: Eucharystia szkołą miłości. Nawiązując do egzystencjalnego doświadczenia młodych, porównał Eucharystię do sakramentu małżeństwa, a oczekującego Chrystusa do Oblubieńca z niecierpliwością czekającego na oblubienicę. Jakże często uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. stawia Jezusa w sytuacji rozczarowanego Oblubieńca, bo oto ta jedyna, ukochana pod byle pretekstem rezygnuje z zaproszenia, z zaślubin. Prelegent nawiązując do słów Papieża Benedykta XVI skierowanych do młodych w Kolonii, podkreślił, że Msza św. - Godzina Jezusa jest szkołą prawdy o miłości: „W tej Godzinie Jezus, dokonuje cudu tylko dla mnie. Jest to ta Godzina, najistotniejsza i nadająca sens mojemu życiu, mojej miłości”. Ks. Przybylski uświadomił młodym, że Chrystus przez całe 33 lata na ziemi troszczył się o czystość swojego ciała, zachowując jego nieskazitelność na tę właśnie Godzinę - Eucharystię. Dopiero pod koniec swojej misji daje Apostołom swoje Ciało. W szkole miłości Chrystus ukazuje, że miłość dojrzała jest wówczas, gdy jedna osoba potrafi dla drugiej zachować swoje ciało w czystości, aby mogła zaistnieć komunia. Eucharystia jest szkołą walki o czystość przedmałżeńską, czuwania i przezwyciężania pokus ciała. Zachęcał młodych: „Kiedy czujecie, że Wara Wam runęła, kiedy nie chce się Wam żyć, kiedy jest Wam trudno i nic z życia nie rozumiecie - pamiętajcie, naznaczcie swoje serce Krwią Baranka, jak Izraelici w noc wyjścia z Egiptu - Bóg Was ocali”.

Kapłaństwo powszechne

Podczas Mszy św. bp Antoni Długosz, z racji kończącego się Roku Eucharystii i trwającego Kongresu Archidiecezjalnego, w wygłoszonej homilii ukazał młodym wartości powszechnego kapłaństwa. Dostojny Celebrans przypomniał młodym o obowiązkach wynikających z udziału w powszechnym kapłaństwie: „Będąc kapłanem, odpowiadam za to, co dokonuje się najpierw we wspólnocie kościoła domowego, później we wspólnocie kościoła parafialnego, diecezjalnego. Rodzina - Kościół Domowy to maleńkie sanktuarium, gdzie ojciec i matka spełniają misje kapłanów. To właśnie oni pierwsi zwiastują dzieciom wiarę, a ich relacje kształtują obraz Boga Ojca często na całe życie”. Kapłaństwa, tego powszechnego także, należy uczyć się całe życie. W pielęgnowaniu tej misji pomocą wierzącemu jest zarówno, częste uczestniczenie we Mszy św., jak i codzienna modlitwa. Wśród zadań kapłaństwa powszechnego bp. Antoni Długosz wymienił udział w Uczcie, czyli przyjmowanie Ciała Chrystusa podczas Eucharystii. Celebrans zwrócił uwagę na swoistą „głodówkę” w komunikowaniu wśród młodych, a przecież Komunia św. nie jest pokarmem świątecznym lecz pragnieniem Jezusa jest być codziennym „pokarmem na życie wieczne”. W Komunii św. dokonuje się największy na ziemi cud - Chrystus, Zbawiciel na własność oddaje się człowiekowi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję