Reklama

80-lecie diecezji częstochowskiej i VIII Archidiecezjalny Kongres Eucharystyczny

Eucharystia buduje Kościół

21 października br. w Auli im. Jana Pawła II w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie miała miejsce inauguracja VIII Archidiecezjalnego Kongresu Eucharystycznego, który wpisuje się złotymi zgłoskami w jubileuszowe obchody 80-lecia diecezji częstochowskiej oraz stanowi ukoronowanie Roku Eucharystii ogłoszonego przez Ojca Świętego Jana Pawła II, a podsumowanego podczas XI Synodu Biskupów, któremu przewodniczył papież Benedykt XVI. Inauguracyjna sesja naukowa przebiegała pod hasłem „Eucharystia buduje Kościół”. Zebrani usłyszeli prelekcje ks. dr. Jana Koclęgi, ks. dr. Teofila Siudego i ks. dr. Jarosława Grabowskiego. Sesji przewodniczył kierownik Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Częstochowie - ks. dr Jerzy Bielecki. Wśród przybyłych obecni byli: bp Antoni Długosz, wiceprezydent Zdzisław Ludwin, wykładowcy, alumni WSD, studenci Instytutu Teologicznego, których powitał gospodarz miejsca - ks. dr Włodzimierz Kowalik. Po zakończeniu części naukowej adoracja Najświętszego Sakramentu przez uczestników sesji stanowiła urzeczywistnienie kroczenia drogą Niewiasty Eucharystii. Dopełnieniem naukowych wykładów była wystawa „80 lat Kościoła Częstochowskiego” - zorganizowana przez Wyższe Seminarium Duchowne i Archidiecezjalne Muzeum.

Pytanie o Kościół

W wykładzie Pytanie o Kościół 40 lat po Soborze Watykańskim II - odpowiedź na dziś i jutro Kościoła Częstochowskiego ks. dr Jan Koclęga podjął próbę refleksji nad istotą soborowej odnowy Kościoła. Jak zauważył Prelegent, biorąc pod uwagę 40. rocznicę zakończenia obrad Soboru (przypadająca 8 grudnia br.), trwamy w 40-leciu obrad Vaticanum II i żyjemy w świetle tego wydarzenia, które ciągle inspiruje teologię i życie Kościoła. Ks. Koclęga przeanalizował przebieg Soboru Watykańskiego II. Wskazywał na logiczne powiązanie dokumentów Soboru wokół tematu centralnego, jakim jest pytanie o Kościół. Zagadnienie to odnajdujemy w zasadniczych dokumentach Soboru Watykańskiego II, jakimi są Lumen gentium (Konstytucja dogmatyczna o Kościele), i w jej pastoralnym przełożeniu - Gadium et spes (Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym). Konstytucje te są dokumentami, w których Sobór sformułował podstawowe idee i które sprawiają, że Vaticanum II jest soborem eklezjologicznym. Na zakończenie ks. dr Jan Koclęga stwierdził, że Kościół to rzeczywistość daru Trójjedynego Boga dana nam w czasach ostatecznych jako zbawienie i powinniśmy za ten dar Boży - Kościół być odpowiedzialni.

Wpatrzeni w Maryję, Niewiastę Eucharystii

Reklama

Ks. dr Teofil Siudy, jeden z redagujących dokumenty II Synodu Diecezjalnego, w wykładzie Wpatrzeni w Maryję, Niewiastę Eucharystii - opierając się na tekstach Synodu ukazywał charakterystyczne elementy maryjnego i eucharystycznego oblicza Kościoła Częstochowskiego. Ksiądz Doktor snuł refleksję wokół trzech tematów: Synodalna kontemplacja maryjnego wzoru, Eucharystia u podstaw i u szczytu życia Kościoła Częstochowskiego, Od kontemplacji Niewiasty Eucharystii do życia Eucharystią. Nawiązując do dokumentów II Synodu, powiedział: „Kościół Częstochowski, wpatrując się w Matkę swego Pana, pragnie coraz lepiej Ją naśladować, postępując w wierze, nadziei i miłości oraz szukając we wszystkim woli Bożej”. Ksiądz Prelegent zauważa, że „poprzez Eucharystię Bóg najdoskonalej uświęca świat w Chrystusie, a jednocześnie ludzie oddają w Nim najpełniejszy kult Bogu (…). Eucharystia jako sakrament Ofiara, sakrament Komunia i sakrament Obecność buduje Kościół najgłębiej jednocząc wiernych z Chrystusem i pomiędzy sobą”. Ks. dr Teofil Siudy w swoich rozważaniach wskazał, że: „Duchowość maryjna znajduje się niejako w służbie duchowości eucharystycznej, bowiem duchowość maryjna przyczynia się do autentyczności naszego spotkania z Chrystusem w misterium Eucharystii, które powinno się wyrażać w oblubieńczej więzi, w naśladowaniu, w naszej wewnętrznej przemianie. Autentyczna duchowość eucharystyczna wiąże się ściśle z duchowością maryjną”.

„Instrumentum laboris”

Instrumentum laboris XI Synodu Biskupów w Rzymie inspiracją dla wzrostu życia eucharystycznego w archidiecezji częstochowskiej to wykład, w którym ks. dr Jarosław Grabowski przypomniał historię i cel powstania dokumentu Instrumentum laboris. Był to dokument roboczy, podsumowujący zagadnienia, jakie Episkopaty krajowe uznały za priorytetowe w swych odpowiedziach na wytyczne (Lineamenta) dla Synodu i podstawę dalszych refleksji na temat Eucharystii. W dokumencie, jak mówił Prelegent, zarówno wskazano na pozytywne zjawiska kultu Eucharystii, jak również wyróżniono wiele negatywnych, które zaburzają i ranią komunię Kościoła. Wśród nasilających się problemów zauważa się np.: spadek uczestnictwa, zwłaszcza młodych, w świętowaniu Dies Domini, w niedziele i święta nakazane, spowodowany słabą znajomością treści i znaczenia tajemnicy eucharystycznej, czy obojętnością, zwłaszcza w krajach dotkniętych silną sekularyzacją, gdzie niedziela często jest dniem roboczym oraz zauważa się zatracanie poczucia sacrum wobec sakramentu na skutek osłabienia życia modlitwy, kontemplacji i adoracji Tajemnicy Eucharystycznej. Zauważa się brak spójności między wiarą wyznawaną w sakramencie i wymiarem moralnym, w życiu osobistym, kulturalnym i społecznym. Na koniec Ksiądz Doktor wyraził nadzieję, że prezentowany dokument Instrumentum laboris XI Synodu Biskupów, głosy Ojców synodalnych oraz przyszła adhortacja Benedykta XVI przyczynią się nie tylko do ożywienia życia eucharystycznego w naszej archidiecezji, ale również wzrostu świadomości i wrażliwości eucharystycznej kapłanów i wiernych świeckich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Już jutro rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-24 11:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

małżeństwo

Adobe.Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 25-26 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowić będzie centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Będzie okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 25 września o 15.30 Celebrować ją ma bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję