Reklama

Kardynał Stefan Wyszyński - świadek wiary (cz. 199)

Niedziela gnieźnieńska 47/2001

5 grudnia 1965 r. na ręce kard. Stefana Wyszyńskiego nadeszła odpowiedź biskupów niemieckich na orędzie do nich skierowane. List podpisało 42 hierarchów zarówno z RFN, jak i z NRD. Ze wzruszeniem - pisali oni - i z wielką radością odebraliśmy wasze orędzie z dnia 18 listopada br. oraz wasze zaproszenie do wzięcia udziału w obchodach tysiąclecia chrztu narodu polskiego. Możliwość wystosowania tych słów uważamy za cenny owoc naszej wspólnej pracy soborowej. Z wdzięcznością podejmujemy wasze orędzie i żywimy nadzieję, że rozpoczęty między nami dialog znajdzie swój dalszy ciąg w Polsce i w Niemczech. Przy pomocy Bożej rozmowa posunie się naprzód i wzmocni się braterstwo między narodem polskim i niemieckim.

W dalszej części biskupi niemieccy odnieśli się do wydarzeń historycznych, o jakich mówił Episkopat Polski. Oni także podkreślili, że wspólna historia niosła ze sobą, obok wspaniałej współpracy, krzywdy i niesprawiedliwości. Świadomi tego pisali:

Każde bezprawie ludzkie jest najpierw przewinieniem wobec Boga. O przebaczenie Jego przede wszystkim trzeba prosić. Do Niego na pierwszym miejscu skierowana jest nasza prośba z "Ojcze nasz": " Odpuść nam nasze winy". Następnie zaś wolno nam ze szczerego serca prosić o przebaczenie naszych sąsiadów. Tak też prosimy i my o zapomnienie, więcej, prosimy o przebaczenie.

Niemieccy biskupi poruszyli także sprawę Niemców, którzy zostali w wyniku II wojny światowej wysiedleni z Ziem Zachodnich i Północnych. Hierarchowie zapewniali, że kiedy Niemcy przypominają o tych "prawie rodzinnych stronach", to nie powoduje nimi, poza nielicznymi wyjątkami, agresja czy roszczenia, ale sentyment za miejscami, na których przed wiekami osiedlili się ich pradziadowie i na których sami żyli.

8 grudnia zakończył się Sobór Watykański II. Oddajmy głos Prymasowi Tysiąclecia, który tak opisał to wydarzenie:

Biskupi wychodzą już przed Bazylikę, na Forum. Przygotowano tu wspaniałe trybuny. Daje to możność lepszej oceny fasady św. Piotra. Wielkie mnóstwo specjalnych misji zagranicznych. Wszelkie krużganki i tarasy zapełnione ludem. Jest ich więcej, niż oczekiwaliśmy. (...) Sceneria uroczystości - jak w Divina Comedia. Ale sam Raj. Wiele miłych niespodzianek. Liturgia jest łacińska i grecka. Jest też przedstawiciel Athenagorasa, otoczony szczególnym szacunkiem. Po Ewangelii diakoni siedmiu językami wielbią Boga. Polską mowę wysyła w świat ks. J. Zalewski, młody biblista z Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W czasie Mszy św. Komunię św. Z rąk Ojca Świętego otrzymuje sześciu chłopców, przedstawicieli sześciu kontynentów. Na czele idzie mały, piękny Murzynek. Po odczytaniu modlitwy greckiej Ojciec Święty poświęca kamień węgielny pod świątynię parafii pod wezwaniem Matki Kościoła. Chyba w tej chwili jest zwycięstwo biskupów polskich, którzy wnieśli na Sobór petycję o ogłoszenie Maryi Matką Kościoła. (...) Przemówienie Papieża o Matce najświętszej jest cudowne.

W dniu wyjazdu do Polski Ksiądz Prymas został przyjęty jeszcze na audiencji przez Pawła VI. Papież mówił o trudnościach z jego przybyciem na milenijne uroczystości. Jak to zapisał kard. Wyszyński, idzie o to, by pielgrzymka Papieża nie uchodziła za aprobatę ustroju, przeciwko któremu jesteśmy całą duszą jako przeciwko udręce człowieka. "Zapewne należało coś więcej powiedzieć na Soborze przeciwko komunizmowi, i to mocnych rzeczy. Ale mogłoby Wam zaszkodzić".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na drodze do Maryi

2021-08-01 12:24

Michalina Stopka

Pielgrzymka to czas modlitwy, radości, spotkania z Bogiem i człowiekiem. Wiedzą o tym pielgrzymi grupy 14, którzy 1 sierpnia wyruszyli  w ramach 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasnej Górze i 31. Górowskiej Pieszej Pielgrzymki.

Pomysł, aby wyjść z Góry na Jasną Górę, zrodził się w 1990 r. Od tamtego niezmiennie pielgrzymi z Góry wychodzą, by pokłonić się Maryi. Tej tradycji nie zatrzymała także ubiegłoroczna pandemia. Pomysłodawcom pielgrzymowania z Góry był ks. Janusz Jastrzębski - Ksiądz Janusz jako pierwszy dał taką propozycję, a pielgrzymom tak się ten pomysł spodobał, że przez rok przygotowywali się na ten czas - mówi Bogdan Mączyński, wieloletni pielgrzym

CZYTAJ DALEJ

Zuzela: Msza św. w rodzinnej miejscowości kard. Wyszyńskiego w 120. rocznicę urodzin

2021-08-01 14:41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Zuzela

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, przypadającej 3 sierpnia, w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli nad Bugiem, miejscu urodzin Prymasa Tysiąclecia, została odprawiona 1 sierpnia uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego, biskupa pomocniczego diecezji łomżyńskiej.

Obecny kościół parafialny w Zuzeli był budowany za czasów dzieciństwa kardynała Wyszyńskiego. W świątyni stoi chrzcielnica przeniesiona ze starego kościoła, przy której przyszły Prymas Polski otrzymał chrzest.

CZYTAJ DALEJ

Piesza Pielgrzymka z Głogowa na Jasną Górę

2021-08-02 12:34

facebook.com/swmikolajglogow

2 sierpnia wyruszyła Diecezjalna Piesza Pielgrzymka z Głogowa na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję