Reklama

Radomsko Janowi Pawłowi II - swemu Honorowemu Obywatelowi

„Jestem Mu wdzięczny” - te słowa papieża Benedykta XVI o jego poprzedniku Janie Pawle II najlepiej wyrażają uczucia każdego z nas.
To z wdzięczności i miłości do Ojca Świętego zrodził się obchodzony w Polsce od pięciu lat Dzień Papieski. Te uczucia zgromadziły też w niedzielny październikowy wieczór radomszczan w kaplicy Parafii pw. św. Jadwigi Królowej, gdzie wzniesiono Jego pomnik.
Fundatorką monumentu jest Jadwiga Pasternak-Wujecka, dobrze znana ze swej hojności. Wraz z nieżyjącym już mężem Jerzym ufundowała jeden z dzwonów w tej świątyni, obdarowała też inne radomszczańskie kościoły.
Wybór miejsca, w którym stanął pomnik Honorowego Obywatela Radomska, nie był przypadkowy. To skrawek ziemi w sposób szczególny poświęcony św. Jadwidze Królowej - Patronce Miasta. „Niech z tego miejsca wznoszą się do Najlepszego Ojca modlitwy w intencji tego, który był jej wielkim czcicielem” - powiedział proboszcz parafii ks. kan. Roman Kubiak.
16 października prosiliśmy Boga, jak w niezliczonych miejscach w Polsce, o rychłą beatyfikację i kanonizację Sługi Bożego Jana Pawła II. Eucharystię poprzedził przygotowany przez młodzież gimnazjalną spektakl zatytułowany Świętymi bądźcie, przypominający kanonizowanych przez Ojca Świętego Polaków.
Modlitewnemu zgromadzeniu przewodniczył bp Antoni Długosz, który również poświęcił pomnik. W homilii Ksiądz Biskup przypomniał najważniejsze charyzmaty tego pontyfikatu i wezwał wiernych do ich naśladowania. Mówił o postawieniu Chrystusa w centrum naszego życia, o zawierzeniu Maryi i budowaniu jedności chrześcijan. Słowa Jana Pawła II, a przede wszystkim przykład jego życia, uczą, jak dźwigać swój własny krzyż, jak zmagać się z cierpieniem, jak dostrzegać bliźniego w każdym człowieku obok nas.
Zapadający zmrok i światło lampionów towarzyszyły procesji pod pomnik. Przedstawia on naturalnej wielkości sylwetkę Ojca Świętego. Odsłoniła go fundatorka w towarzystwie prezydenta miasta Jerzego Słowińskiego. Kwiaty pod pomnikiem złożył również nowo wybrany poseł Krzysztof Maciejewski. Potem wokół monumentu zapłonęły znicze, przyniesione przez wiernych, piękny, tradycyjnie polski znak pamięci i miłości.
Niech ten pomnik zachęca wszystkich do modlitwy. Ksiądz Proboszcz zaprosił już mieszkańców Radomska na nabożeństwa 16. dnia każdego miesiąca.
Uroczystość była wielkim dziękczynieniem za dar, jakim dla świata był Sługa Boży Jan Paweł II. Dziękowaliśmy za lata, gdy sterował nawą Chrystusowego Kościoła, i za nauczanie, jakie nam pozostawił. Dziękowaliśmy Stwórcy i za to, że powołał go z rodu Polaków, dając nam w jego osobie przewodnika i, jak wierzymy, już rychło, orędownika przed Bożym tronem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję